local-stats-pixel fb-conv-api

Pērkonkrusts13

106 3

Iepazīstamies- organizācija Pērkonkrusts.

Pērkonkrustu kā politisko organizāciju (partiju) Rīgas apgabaltiesa reģistrēja 1933. gada 12. maijā. Dibināšanas sapulce notika 1933. gada 17. maijā. Par Centrālās valdes priekšsēdētāju un Pērkonkrusta priekšnieku ievēlēja Gustavu Celmiņu. Organizācija pauda radikāli nacionālistiskus uzskatus, t.sk., arī popularizēja antisemītismu un autoritāru valsts iekārtu. Pērkonkrusta programma sastāvēja tikai no četriem punktiem. Taču saskaņā ar G.Celmiņa 1933. gada 19. septembra programatisko runu "Kas ir, ko grib, kā darbojas Pērkonkrusts?", kā Pērkonkrusta mērķis bija paredzēta politisko tiesību atņemšana minoritātēm, pieprasīta 1922. gada Satversmes atcelšana. Saeimas vietā bija paredzēts nodibināt korporatīvu arodpārstāvību (kameras) ar 50 deputātiem. Valsts prezidents būtu jāievēlē visas tautas vēlēšanās uz 5-7 gadiem. Tanī pat laikā Pērkonkrusts nesimpatizēja vācu nacionālsociālismam, bet drīzāk itāļu fašismam.

Pērkonkrusta programma

1. Par Latvijas valsti, savu turpmāko paaudžu un citu tautu priekšā atbild latviešu tauta.
2.Gādība par latviešu tautas godu, vienību un labklājību ir augstākais uzdevums.
3. Latvija ir un paliek lauksaimniecības valsts. Viņas saimnieciskajai politikai jāatbilst vienīgi šim nolikumam.
4. Baltijas valstu militārā, politiskā un saimnieciskā savienība ir Latvijas valsts ārējās politikas pamats

Pērkonkrusta darbības struktūra

Pērkonkrusta struktūrā bija pārņemti daudzi vācu nacionālsociālistu un itāļu fašistu organizāciju elementi. Organizāciju vadīja Galvenais štābs, tā bija iedalīta 5 apgabalos, ko vadīja apgabalu inspektori. Biedri bija organizēti blokos, bet tie apvienoti rajonos. Biedri, iestājoties organizācija, deva solījumu. Pēc zināma laika pēc iestāšanās organizācijā Pērkonkrusta biedri varēja tikt uzņemti trieciengrupās. 1935. gadā šīs grupas pārdēvēja par Gustava Celmiņa triecienniekiem (G.C.T.). Trieciennieki deva speciālu solījumu. Daļai no viņiem rokā ar metāla zīmogu iededzināja zīmi.

Organizācijas formastērps

tumši pelēks krekls, melna berete (ugunskrustieši nēsāja tumši zilu bereti), nozīme ar svastiku pie krekla vai beretes, tumšas bikses un stulmzābaki. Sveicienam tika izmantots tā sauktais "Romas sveiciens" - izstiepta labā roka - un frāze "Cīņai sveiks!".

Pērkonkrusta darbība aptvēra visu Latvijas teritoriju.Organizācijā sastāvēja arī vairāki virsnieki un virsdienesta karavīri, aizsargu vidējais komandējošais sastāvs, ārsti un citi intelektuālo aprindu pārstāvji. saskaņā ar Politpārvaldes rīcībā esošajām ziņām Pērkonkrustā esot bijušas pat veselas aizsargu nodaļas. Pērkonkrustu materiāli atbalstīja virkne uzņēmēju. Īpašās nometnēs Pērkonkrusts organizēja savu biedru elementāro militāro apmācību, tomēr organizācija nebija bruņota.

Vēsturiskā gaita

1934. gada 30. janvārī. Tiesa pieņēma galīgu lēmumu par šīs organizācijas slēgšanu. Pēc 1934. gada 15. maija apvērsuma Pērkonkrusts savu darbību turpināja pagrīdē. Pērkonkrustieši izdod nelegālu izdevumu ''Ziņojums''. Bet pavisam drīz daudzi partijas pārstāvji un līderi tiek apcietināti, 13 personām tika piespriests cietumsods. Pērkonkrusta vadību pēc ieslodzījumā pavadītajiem diviem gadiem pārņēma Ernests Plāķis, kurš mēģināja atkal apvienot sīkās pērkonkrustiešu grupas. Bet 1937. gada 14. maijā viņš un vēl citi līderi tika apcietināti. Gustavu Celmiņu 1937. gada 13. novembrī izraidīja no Latvijas. 1938. gadā G.Celmiņa vadībā darbību uzsāk Latviešu cīņas organizācijas Pērkonkrusts ārzemju sakaru birojs.
Ulmaņa režīma četru pastāvēšanas gadu laikā pavisam tika apcietināti aptuveni 800 pērkonkrustieši, bet aptuveni 2000 pērkonkrustieši tika atlaisti no darba.
Trīsdesmito gadu beigās sāk iezīmēties pērkonkrustiešu simpātijas pret nacionālsociālistisko Vāciju.
Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā pērkonkrustieši bija vieni no pirmajiem represiju upuriem. U
n tie, kuri tika apcietināti tiešā ceļā tika deportēti uz PSRS.
1941. gada jūnijā G.Celmiņš un virkne citu pērkonkrustiešu vadītāju atgriežās Latvijā vācu karaspēka sastāvā.
Pēc vācu ienākšanas Rīgā Pērkonkrusts kā vienīgā latviešu politiskā organizācija atjaunoja legālu darbību. Īsā laikā kā pērkonkrustieši reģistrējās10 000-15 000 cilvēku. Un daudzi no viņiem iesaistās arī Nacistiskās Vācijas organizācijās. Taču jau 1941. gada 17. augustā vācu militārā pārvalde Pērkonkrustu slēdza.
Viennozīmīgi nav pierādīta Pērkonkrusta kā organizācijas līdzdalība ebreju iznīcināšanā.
Pēc Pērkonkrusta aizliegšanas daļa pērkonkrustiešu turpināja aktīvu kolaborāciju, taču lielākā daļa iesaistījās pretestības kustībā.
Daļa biedru 1942 .gadā no Pērkonkrusta izstājās. G.Celmiņš vadīja Pērkonkrusta pagrīdes darbību un organizēja pagrīdes izdevumu Vēstījums [1943.] un Latvju raksti Brīvā Latvija [1943-1944] izdošanu. 1944. gada 14. martā Gestapo G. Celmiņu un daudzus citus Pērkonkrustiešus arestēja. Pēc šiem arestiem organizācijas darbība apsīka un pēc padomju okupācijas atjaunošanas tā arī vairs neatsāka darbību ne Latvijā, ne trimdā.

Darbība atjaunotajā Latvijas republikā

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Latvijā izveidojās ekstrēmistu grupa, kura pieņēma Pērkonkrusta nosaukumu. Grupa veikusi vairākus terora aktus, t. sk., Uzvaras pieminekļa spridzināšanu Uzvaras parkā naktī no 1997. gada 5. uz 6.jūniju. Ideoloģiski balstoties uz bijušā Pērkonkrusta politiku. Pēc terora aktos iesaistīto personu (Jura Reča, Igora Šiškina un citu) aizturēšanas un notiesāšanas Pērkonkrusta darbība ir pārtraukta.

BET IDEJA NAV ZUDUSI

Lai arī kā organizāja ,Pērkonkrusts nepastāv, Igors Šiškins redakcijai KLUBS pēc intervijas ir atzinis, ka viņš ir pērkonkrusts. Vēlos teikt, ka ideoloģiskā kustība nav zudusi. Igors Šiškins ir tīrs šīs idejas turpinātājs arī šobrīd. Igors 2007. gadā nodibināja biedrību "Gustava Celmiņa centrs" jeb saīsināti GCC, kura turpina Pērkonkrusta tradīcijas. Un aicina piebiedroties visus līdzīgo domājošos cilvēkus.
PAR TĪRU LATVIJU

LATVIJU LATVIEŠIEM

106 3 13 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 13

0/2000

Latviju Latviešiem!!!Cīņai Sveiks!

11 0 atbildēt

labak jau tos kurstinus neka sirpishus un amurishus :) 

9 0 atbildēt

labs raksts! daudz priekš manis jauna info! Liels paldies

4 0 atbildēt

Raksts ir interesants, bet uzmanigāk ar šāda temāta rakstiem! Piemēram 3. bildes komentārs var tikt klasificēts ka aicinājums vardarbībai.

2 1 atbildēt

Šiškina uzvārds izsaka visu par šo cilvēku.. Patriots bitīt matos.

3 3 atbildēt

Igors Šiškins...isteni latvisks vaards un uzvaards,njirgashanaas,vinja organizacija ir apsmiekls un kauns Perkonkrustam.Nau nozimes kaa vinsh pats juutas,nacisti zhiidus slakteja neprasot vinjiem,kas vinji peec tautiibas,piederiibas ir.Nu nevar krievs,amerikanis,igaunis buut Latvijas nacionalists,pietam liideris-tas nau nopietni.

Kaa mineets ieprieksh-klauns.Un liidzskrejeji,kas tajaa organizacijaa stajas ganjau ir dumji zaabaki,kas dziivo shauraa iedomu pasauliitee un pat to ka Igors un Siskins ir faking krievu vaards uzvards neredz...nazi fail kkads.

Gribi justies noderiigs savai tautai-staajies Jaunsargos,Zemessardzee un apguusti militaaraas iemanjas,kalpo Latvijas valstij,un ja pienaaks jauns baigais gads vareesi buut partizaans,nevis mulkis kkadaa krieva fantaziju organizacijaa.

P.S.bljadj 9.majs ir 2.pasaules kara beigu diena-visa pasaule to svin,tur nau ko aizliegt...tak pabeidziet pamatskolu juus fakinie siskina patrioti.

3 3 atbildēt

Apsmiekls ir tas ka krievs vada organizaciju,kas idejiski ir par tiiru Latviju.Sabojata uztvere ir lohiem,kas grib nogalinaat,padziit,paz*t,apsmiet cilvekus,kas ir savadaaki.

Neviens tev neaizliedz svineet partizanju kara beigas...neaizliedz krieviem,tautai,kas cieta lielakos zaudejumus 2.pasaules karaa svineet savu uzvaras dienu.

Jaunsargi,Zemessardze ir vieta kur iet patrioti,lai kautmazliet apguutu militaraas zinibas,pieredzi,nevis kautkada velnsvin zin kaada skinhedu bandaa,kuras vaditajs ir krievs...taas tachu ir pretrunas,etniski tiira Latvija-krievs vaditaajs.Tas pats,kas ebrejs Hitlers.

Zemessargi un citas militaraas organizacijas neizvirza meerki ''vienkarsa Latvija''to merkis ir aizstaaveet Latviju no aarejieem un ieksheejiem draudiem.

Perkonkrusts NOTEIKTI nebuus taa organizacija,kas izskaudiis sveshaas varas,jo tiesiibas lemt par ko taadu ir politikiem,armijas shtaabam,un es personigi nevaru iedomaties kaa nevalstiska organizaacija var saakt kautkaadu tiiriishanu,viens vaards,kas asociejas ar to ir-TERORISMS.

Driikst jautaat kaa juus lemsiet par to,ko'iztiriit'?un ko atstaat?Igoru siskinu juus arii iztirisiet?Teevs krievs-taatad nau etniski tiirs.

Pats saproti ka tu runaa pretrunaas?

Partizanu karsh...peec 2 pasaules kara...bij paaris grupas,kas sataaveeja no paardesmit cilvekiem,kuriem celjsh araa no mezha vnk nebij iespejams,jo vinjus gaidija katorga,tas nebij karsh,sleepshanaas un marodierisms.

 

Man riebjas krievi,bet tas riebums beidzas nearko,es negribu vinjus nogaleet,vinji var dziivot Latvijaa...luudzu,bet ir viens bet...cieniet Latviju,jo ne jums ne man nau citas vietas kur dziivot,un shii ir juusu dzimtene(runaju par jaunajiem krieviem,kas dzimushi sheit)vinji var riebties man,bet tas arii viss.Es nekad netikshos ar krievu meiteni,nekad krievs man nebuus choms,bet dziivot saticiibaa un mieraa es varu,ja vien vinji ciena valsti kuraa dzivo,nau pat jaaciena mani,jo es pats tachu vinjus necienu.

1 4 atbildēt