Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
24
« 1  2  3  4 »

Dzelzceļa līnija Rītupe-Zemgale ir vecākā Latvijā. Tā atklāta 1860.gada 8.novembrī un ir daļa no dzelzceļa līnijas Sanktpēterburga-Varšava. Mūsdienās daļa līnijas (posms Rītupe-Skangaļi) atrodas Krievijas teritorijā.

Padomju okupācijas laikā līnijā kursēja pasažieru vilciens Daugavpils-Abrene(Pitalova), Viļņa-Ļeņingrada un virkne citu gan tālsatiksmes, gan starpautiskie pasažieru vilcieni. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas līnijā kursēja piepilsētas pasažieru vilcieni maršrutā Rēzekne I-Kārsava un Daugavpils-Rēzekne I, un starptautiskais pasažieru vilciens Viļņa-Sanktpēterburga. Abu piepilsētas vilcienu kustība līnijā pārtraukta 1999.gadā.

Mūsdienās līnijā kursē tikai starptautiskais pasažieru vilciens Rīga/Viļņa-Sanktpēterburga. Reizi gadā uz Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkiem Aglonā augusta vidū kopš 1997.gada kursē vilciens Rīga-Aglona.

RĪTUPEStacija atklāta līdz... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
1.

RĪTUPE

Stacija atklāta līdz ar līnijas atklāšanu 1860.gadā. Līdz 1921.gadam stacijas nosaukums bija Žogova.

Latvijas pirmās brīvvalsts laikā tā atradās Abrenes apriņķa Linavas pagastā un bija Latvijas-PSRS robežstacija. 1944.gada 23.augustā Abrenes pilsēta un seši Abrenes apriņķa pagasti tika pievienoti KPFSR Pleskavas apgabalam.

Attēlā: Rītupes stacija 1935.gadā.

Tautā ironiski sauktie... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
2.

Tautā ironiski sauktie "vārti uz paradīzi" - Latvijas-PSRS robežpunkts - atradās tikai dažu desmitu metru attālumā no Rītupes stacijas.

Attēlā: Latvijas-PSRS robežpārejas punkts Rītupē 20.gs. 30.gados.

1946gadā Rītupes stacija... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
3.

1946.gadā Rītupes stacija tika nodota Krievijas Oktobra dzelzceļam. Mūsdienās stacija atrodas Krievijas Federācijas Pleskavas apgabala Pitalovas rajona Utrojas pagastā un joprojām tiek saukta latviskajā nosaukumā Rītupe.

Attēlā: Rītupes stacija 2012.gadā.

 

PĪRĀGI

1929.gadā atklāts pieturas punkts. 1946.gadā nodots Krievijas Oktobra dzelzceļam.

ABRENEStacija atklāta... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
4.

ABRENE

Stacija atklāta 1872.gadā kā telegrāfa postenis. Ap 1902.gadu, pēc līnijas Abrene-Sita izbūves, tā kļuva par pilnvērtīgu staciju. Līdz 1921.gadam tās nosaukums bija Pitalova, 1921.gadā staciju pārdēvē par Jaunlatgali, bet 1938.gadā to nosauc senlatgaļu novada Abrenes vārdā. Kopš 1963.gada tās nosaukums atkal ir Pitalova.

1944.gada 23.augustā Abrenes pilsētu kopā ar sešiem Abrenes apriņķa pagastiem (Gauru, Kacēnu, Linavas, Purvmalas, Upmales un Augšpils pagastiem) pievienoja KPFSR Pleskavas apgabalam. Pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas minētā teritorija de facto palika Krievijas teritorijā un 2007.gadā LR Saeima, ignorējot sabiedrības protestus un pakļaujoties Krievijas Fedreācijas spiedienam, atteicas no pretenzijām uz šīm teritorijām.

Stacija 1992.gadā nodota Krievijas Oktobra dzelzceļam un mūsdienās tā ir Krievijas robežstacija.

Attēlā: Abrenes stacija 1939.gadā.

Interesanti ka 1944gadā kad... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
5.

Interesanti, ka 1944.gadā, kad Abrenes pilsētu pārdēvēja krieviskajā Pitalovas vārdā (lai arī ar latvisku izcelsmi), stacijas nosaukumu nemainīja līdz pat 1963.gadam. Tadejādi vēl 19 gadus pēc senā latgaļu novada atņemšanas Latvijai, pilsētas stacijas nosaukums nesa seno un latvisko Abrenes vārdu.

Interesanta ir arī Pitalovas nosaukuma izcelsme. Tas ir krieviskots Pietālavas (zeme pie Tālavas) nosaukums.

Abrenes stacija, tā pat kā daudzas dzelzceļa stacijas Latvijā un bijušajā Padomju Savienībā, ir pieredzējusi arī traģiskus vēstures brīžus - 1941.gada 14.jūnija izsūtīšanas. Pēc Otrā Pasaules kara, kad Abrene jau bija Krievijas teritorija, 1949.gada represijas šeit gāja secen, tomēr jau nākošajā gadā, proti - 1950. - no Abrenes stacijas uz Sibīriju izsūtīja vairāk kā tūkstoti bijušās Latvijas Republikas pilsoņus (galvenokārt bij. Abrenes apriņķa zemniekus, kuri pretojās kolektivizācijai un kaut kādā veidā atbalstīja nacionālos partizānus). Skumji, ka stacijā mūsdienās nav nevienas piemiņas zīmes vai kaut vai necilas plāksnītes par tā laika traģiskajiem notikumiem, kas kaut nedaudz glabātu staļinisma terora upuru piemiņu...

Attēlā: Abrenes stacija 50.gados. Jau KPFSR sastāvā, bet ar latvisko Abrenes vārdu.

 

VĀVERE

Pieturas punkts "Vāveres" atklāts 1931.gadā, bet jau pēc gada to pārdēvē par Vāveri. 1942.gadā 0,9km Abrenes virzienā atvērts izmaiņas punkts ar tādu pašu nosaukumu, bet 20.gs. 80.gados vēl par 300m tuvāk Abrenei atrodas sadales punkts Belkina. 1992.gadā izmaiņas punkts nodots Krievijas Oktobra dzelzceļam.

PUNDURIStacija Ponderi... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
6.

PUNDURI

Stacija Ponderi ierīkota līnijas izbūves laikā. Kopš 1919.gada tās nosaukums ir Punduri.

Līdz 1991.gadam Punduru stacija atradās toreizējās Latvijas PSR Balvu rajona Baltinavas ciemā un Latvijas PSR/KPFSR robeža atradās pie sliežu ceļa Krievijas pusē. 1991.gadā, sabrūkot PSRS, Krievija vienpusēji pabīdīja robežu Latvijas virzienā apmēram 30 metrus no dzelzceļa uzbēruma, tadejādi atstājot robežas savā pusē kā Punduru staciju, tā vairākas Baltinavas ciema dzīvojamās mājās kopā ar visiem iedzīvotājiem, kuri, kādu rītu pamostoties, sev par lielu pārsteigumu uzzināja, ka pēkšņi dzīvo Krievijā, lai gan līdz tam bija pārliecināti, ka dzīvo Latvijā un ir piederīgi Baltinavas pagastam. Cilvēki bija kļuvuši par situācijas ķīlniekiem - palikt dzīvot turpat un kļūt par Krievijas pilsoņiem vai tomēr palikt Latvijai piederīgi, bet - mainot dzīvesvietu. Tā kā no Latvijas valdības puses jūtamu protestu par vienpusējās robežas pārbīdīšanu nebija, cilvēkiem nācās izvēlēties otro variantu.

Attēlā: Punduru stacija 20.gs. 30.gados.

Mūsdienās Punduru stacija ir... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
7.

Mūsdienās Punduru stacija ir slēgta, pamesta un pussabrukusi. Stacijas tuvumā Krievijas pusē ir palikusi viena apdzīvota māja.

Attēlā: Pamestā Punduru stacija 2013.gadā.

Punduru stacija Krievijas... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
8.

Punduru stacija Krievijas Oktobra dzelzceļam nodota 1992.gadā.

Attēlā: skats no bijušā Punduru stacijas perona Abrenes virzienā (fotogrāfēts robežas Krievijas pusē). Kreisajā pusē redzamā divstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamā māja atrodas jau robežas Latvijas pusē - Baltinavas pagastā.

SKANGAĻIPieturas punkts... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
9.

SKANGAĻI

Pieturas punkts atklāts 1926.gadā. Kopš 1944.gada 23.augusta, kad Abrenes pilsētu un sešus Abrenes apriņķa (Gauru, Kacēnu, Upmales, Purvmalas, Linavas un Augšpils) pagastus pievienoja Krievijai, stacija atrodas Krievijas teritorijā.

1992.gadā pieturas punkts nodots Krievijas Oktobra dzelzceļam un mūsdienās šiet atrodas izmaiņas punkts un gala stacija iekšzemes pasažieru vilcienam Pleskava-Skangaļi.

Attēlā: Skangaļu pieturas punkts 2010.gadā.

KĀRSAVAKorsovkas stacija... Autors: Carloss Dzelzceļa stacijas un pieturas punkti līnijā Rītupe - Zemgale
10.

KĀRSAVA

Korsovkas stacija atklāta līdz ar līnijas izbūvi, ar Kārsavas nosaukumu kopš 1921.gada. Stacija atrodas ārpus Kārsvas pilsētas - Malnavas pagasta Kārsavas stacijas ciemā.

Attēlā: Kārsavas stacija 1935.gada 18.novembrī.

« 1  2  3  4 »
0
24
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [3]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 04.10.14 14:26
0
0

Labs raksts! Tā vien liekas, ka kāds nesen no Dzelzceļa muzeja apmeklējuma

Carloss avatars
Medaļa TeamworkMedaļa SpoksMedaļa Vidusskolnieks
  Carloss 16.10.14 14:07
0
0

atbildot uz meiteeens komentāru " Labs raksts! Tā vien liekas, ka kā... " Sorry, bet Dzelzceļa muzejā gan nav sanācis būt.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 16.10.14 14:14
0
0

atbildot uz Carloss komentāru " Sorry, bet Dzelzceļa muzejā gan nav sanācis... " Visas iespējas! Tev varētu patikt!