4

Pēdējā laikā es līdzdarbojos pie projekta, kurš savā ziņā ir saistīts ar autortiesībām un tās regulējošo likumdošanu Latvijā. Tādā veidā esmu iekļuvis tādas informācijas apritē, kuru, bažījoties par to, vai man pēc tam nenoraus galvu, es tomēr nevaru noklusēt. Galu galā, konfidencialitātes līgumu neesmu parakstījis.
Izmantojot nesenos, ļoti klusi pieņemtos grozījumus Autortiesību likumā (spēkā no 2007. Gada 1. marta), dažādi kolektīvie autortiesību pārvaldītāji un pretpirātisma cīnītāji (organizācijas, kuras vada I.P un V.B.) nav kavējušies izdarīt spiedienu uz likumsargiem, norādot, ka pēc šiem likuma grozījumiem savu jau tā apšaubāmo legalitāti ir zaudējuši visi Latvijā bāzētie P2P (peer-to-peer) servisi– BitTorrent trakeri, DC hubi u.c. Kādēļ?
Nesen Latvijas blogosfērā jau sacēlās neliela vētra ap jaunā Autortiesību likuma 69.panta 1. punkta 7. apakšpunktu:
„Autortiesību un blakustiesību subjekti, mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijas un citi autortiesību un blakustiesību subjektu pārstāvji ir tiesīgi prasīt, lai starpnieki, kuru sniegtie pakalpojumi tiek izmantoti nolūkā pārkāpt autortiesību vai blakustiesību subjektu tiesības vai kuri padara iespējamu šādu pārkāpumu, veic attiecīgus pasākumus, lai pārtrauktu izmantotāju iespējas izdarīt šādus pārkāpumus. Ja starpnieks neveic attiecīgus pasākumus, autortiesību vai blakustiesību subjektam vai tā pārstāvim ir tiesības vērsties pret starpnieku.”
Respektīvi, tas nozīmē, ka šīs autortiesību pārvaldītājorganizācijas, kā arī jebkurš autors, kura darbs ir atrodams kādā trakerī, ir tiesīgi pieprasīt, lai trakera uzturētājs nekavējoties pārtrauc pieeju šiem failiem. Un nekas, ka uz paša servera nekas neatrodas. Ja uzturētājs to atsakās darīt, tad viņš automātiskikļūst līdzatbildīgs un pret viņu vēršas tiesā par zaudējumu piedziņu.
Tieši to minētās organizācijas, sadarbībā ar atbildīgajām likumsargu iestādēm arī grasās darīt.
Taču tas vēl nav viss plāniņš – sekojot MPAA un citu pasaules organizāciju piemēram, arī Latvijas nelegālās failu aprites dalībnieki (mājas lietotāji!) drīzumā var sagaidīt oficiālas vēstules ar prasību vienošanās kārtībā nomaksāt konkrētu naudas summu par autortiesību pārkāpumiem(apjomu es nezinu, Štatos tie ir tūkstoši un simti tūkstoši dolāru, pie mums gan jau ka būs simti), pretējā gadījumā draudot ar ilgstošām tiesas prāvām un daudz lielākiem izdevumiem.
Kā policija un autortiesību pārvaldītāji tiks pie lietotāju nelegālo failu saraksta?
Ohohoo, te nu arī visa ģeniālā fiška – augstāk aprakstītajā kārtībā pārtraucot kaut vai viena trakera darbību (policijai izņemot serveri/us), policija iegūst datus par vairākiem desmitiem tūkstošiem „pirātu”. Noskaidrot viņu personības un izsūtīt vēstules jau ir tikai laika jautājums...
Tas, par ko es šobrīd runāju, nav manas fantāzijas augļi vai spekulācijas par iespējamo grūto dzīvi nākotnē – tie ir plāni, kas jau tiek realizēti.
Lūk, arī pirmais precedents!
Kā pret to cīnīties? Grūti teikt, es personīgi neriskēšu un Latvijas trakerus vairāk nelietošu. Lai mēģina mani noķert Krievijā :)

Komentāri 4

0/2000
Jācer ka līdz brīdim, kad no krievijas vairs nevarēs vilkt, ziemeļkorejā jau parādīsies internets. prognozēju ka nākamo 10 gadu laikā pirātisko torrentu problēmu autortiesību īpašnieki nebūs spējīgi atrisināt.
 0  0 atbildēt
maitas bļin! Un tā pat viņi neko nepanāks!
 0  0 atbildēt
kačāšu, cik gribēšu un iepūtiet... :D
 0  0 atbildēt
ai.....nu uztaisiis paraugpraavu kaadam duracinjam un viss, aizveers tos lv trakerus. dc++ nestaados priekshaa kaa aizveert. aarzemju precendents- noshaaree tikai foto , dokumentus, lai vispaar tiec hubaa iekshaa, jo skataas, jau tie milichi(caur kompi, nevis, kad jau atnaak ciemnos_), kas tev tur noshaarets ir un ja tava shaare sastaav no foldera myphotos, tad neviens nenaaks un pie durviim neklauvees. un vispar nav reaali uztaisiit visiem praavas- nu pareekiniet, tachu tik daudzi lieto netu un visi gandriiz kachaa. nu neiestaastiis man neviens, ka saaks visus draazt par novilktu filmu vai albuumu ar miiljaako vokaali instrumetaalo ansambli. paaris praavas un zinoshie datorikji uztaisiis kaut ko jaunu(kaut vai vienkaarshi noformees tarkeri krievijaa.
 0  0 atbildēt