Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
206

1942.gada 28.novembra vakarā Bostonas naktsklubā «Cocoanut Grove» izcēlās pamatīgs ugunsgrēks. Tovakar bojā gāja 492 cilvēki. Traģēdijas apmēri šokēja nāciju un uz īsu laiku aizvietoja Otrā pasaules kara notikumus avīžu virsrakstos.

Naktsklubs «Cocoanut Grove» ( tulkojumā - «Kokosriekstu birzs» ) pirmo reizi sabiedrībai savas durvis vēra 1927.gadā. Sākotnēji tas piederēja diviem orķestra vadītājiem - Mikijam Alpertam un Žakam Renāram, bet pēc tam tā vadīšana nonāca nelikumīgā alkohola tirgoņa Čārlza “Kinga” Solomona pārziņā. Pēc tam, kad Solomons 1933.gadā tika nošauts, kluba īpašumtiesības tika nodotas viņa advokātam Bārnetam Velanskim. Velanskis bija stingrs un peļņas kārs biznesmenis, kurš rūpējas par to, lai ne penijs neaizietu secen viņa maciņam. Viņš nolīga jauniešus par minimālo algu un aizslēdza, pat dažos gadījumos aizmūrēja avārijas izejas, lai neviens kluba apmeklētājs nevarētu aizbēgt no kluba telpām nesamaksājis. Velanskis tolaik nezināja, ka tieši tas novedīs pie simtiem cilvēku nāves viņa kluba telpās.

Par spīti Velanska stingrajai taktikai, «Cocoanut Grove» bija viens no populārākajiem naktsklubiem Bostonā. Un ne bez iemesla: tajā bija restorāns, deju placis, bāri, vairākas atpūtas zonas, deju zona dejām zem zvaigznēm uz kluba jumta, skatuves šovi un klavieres spēlējoši izklaidētāji. Klubs atgādināja tropu paradīzi un to bieži mēdza apmeklēt arī filmu zvaigznes.

Bet tam visam pienāca negaidītas beigas 1942.gada 28.novembrī. Neviens īsti nezina, kā tovakar ugunsgrēks izcēlās. Daži apgalvoja, ka vainīgs esot kāds 16 gadus trauku novācējs, vārdā Stenlijs Tomaševskis. Neilgi pirms ugunsgrēka viņš esot izskrūvējis spuldzi vienā no kluba apakšstāva atpūtas telpām. Viņam esot bijis vajadzīgs tumsas aizsegs, lai skūpstītos ar savu meiteni. Vēlāk, Tomaševskim tika dotas instrukcijas kā ieskrūvēt spuldzi atpakaļ un viņš aizdedzināja sērkociņu, lai labāk redzētu lampu. Pēc tam, kad spuldze bija ieskrūvēta atpakaļ, Tomaševskis nopūta sērkociņu. Tūlīt pēc tam daži viesi ievēroja, ka deg neīstās palmas tieši zem griestiem.

Tomēr oficiālā izmeklēšana izslēdza iespēju, ka Tomaševskis būtu izraisījis ugunsgrēku.

Lai kāds arī būtu šī ugunsgrēka cēlonis, tas izplatījās strauji un drīz vien nogalināja simtiem cilvēku. Tā kā Velanskis bija aizbultējis lielāko daļu izejas durvju, upuriem bija pieejami vien daži izbēgšanas ceļi. Vēl viens svarīgs faktors, kāpēc šis ugunsgrēks izvērtās tik traģisks bija tas, ka klubs degšanas brīdī bija nenormāli pārpildīts. Kluba oficiālā ietilpība bija 460 cilvēki, bet ugunsgrēka laikā tajā atradās vairāk nekā 1000 cilvēku.

Simtiem cilvēku mēģināja izkļūt caur galveno ieeju - virpuļdurvīm. Tomēr panikas pārņemtais pūlis radīja drūzmu pie durvīm tās pilnībā nobloķējot un klubā joprojām iestrēgušos upurus aprija liesmas. Uguns izplatījās tik ātri, ka daži bojāgājušie tika atrasti savās sēdvietās, joprojām turot rokās savus dzērienus. Daži cilvēki izdzīvoja, paslēpjoties ledusskapī un ledus kastē.

Tika aprēķināts, ka piekļuve avārijas izejām - tām, kuras Velanskis bija aizbultējis ciet - būtu varējusi glābt simtiem dzīvību. Velanskim tika piespriests 15 gadu cietumsods, bet viņš tika apžēlots pēc tam, kad bija izcietis tikai četrus.

Ugunsgrēks «Kokosriekstu birzī» joprojām ir pārliecinoši nāvējošākais naktsklubu ugunsgrēks ASV vēsturē un otrais nāvējošākais vienas ēkas ugunsgrēks aiz ugunsgrēka Čikāgas teātrī "Iroquois" 1903.gadā, kas prasīja 602 dzīvības. Tas notika tikai divus gadus pēc kluba «Rhythm» ugunsgrēka, kurā bojā gāja 209 ļaudis.

 Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
Attēls no: www.hdweb.design
1.
Brīvprātīgais... Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
Attēls no: www.exordio.com
2.

Brīvprātīgais civiliedzīvotājs nes upuri uz ātrās palīdzības auto.

Miruscaronie mirstoscaronie... Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
Attēls no: ammcobus.com
3.

Mirušie, mirstošie un ievainotie guļ uz ielas pie “Cocoanut Grove”, kamēr civiliedzīvotāji un ārsti sniedz palīdzību. Meitene šausmās iet cauri upuru drūzmai, meklējot savu tuvinieku.

Caur izdegušajiem logiem... Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
4. Caur izdegušajiem logiem tiek iznesti līķi.
Scaroneit fotogrāfijā kas... Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
Attēls no: www.mr-mehra.com
5.

Šeit, fotogrāfijā, kas uzņemta neilgi pēc ugunsgrēka, ugunsdzēsēji, priesteri un palīdzības dienesta vīri stāv pie naktskluba aizmugures ieejas, un lielākā daļa no viņiem ir sastinguši, redzot, kā pa izsistajiem logiem un durvīm tiek iznesti pārogļojušies līķi.

Ugunsdzēsēji darbībā... Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
6. Ugunsdzēsēji darbībā katastrofas laikā.
 Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
Attēls no: aknextphase.com
7.
quotCocoanut Grovequot... Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
8.

"Cocoanut Grove" eksterjers pēc ugunsgrēka.

quotCocoanut Grovequot... Autors: Testu vecis Ugunsgrēks naktsklubā «Cocoanut Grove» - nāvējošākais ASV vēsturē
9.

"Cocoanut Grove" izdegušais interjers pēc ugunsgrēka.

0
206
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [4]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Banančiks00 avatars
Medaļa MērisMedaļa KomiķisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 30.10.19 14:40  
1
0
Nu jā…
derestele avatars
Medaļa SirdsMedaļa Buča uz vaidziņaMedaļa Apskāviens
  derestele 30.10.19 10:20
1
1

  Īpašnieks- idiots.  

 

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 30.10.19 13:29
1
1

Alkatība ir lielākais nelaimju cēlonis

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 31.10.19 00:17
0
2

Pilnīgi pie dirsas ,kas viņiem tur kaut kad dedzis--vai ga'jis bojā--atraduši traģediju--taču to ,ka tie mērgļi jen''ki nome'tāja japānu ar atombumbām nogalinot simtiem tuķstošiem cilvēki ..lūk par to kaut kā neatceras .tāpat kā tos dvīņus kad nogāzqa..viņu tur lien ņaudēdami uz to laukumu un gaudo par kaut kādiem trīs tūkstošiem bojā gājušo..pie kājas,,cik jeņķi karos nav tautu un valstu iznīcinājuši..pretīga tauta