Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
37

Vai esat kādreiz iedomājušies, kā būtu, ja tik postoša rīcība kā dedzināšana būtu legāla? Pat atzīmējama? Ja iedomājāties pašmāju svētkus Jāņus, tad pretī došu vēl ugunīgākus svētkus, ar nosaukumu Las Fallas.

Las Fallas tulk... Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
1.

Las Fallas (tulk. no  angļu valodas  ''the fires'' - ''uguns''), ir  ikgadēji Spānijas piekrastes pilsētas Valensijas svētki, kas tiek atzīmēti no 15. līdz 19. marta par godu  Svētajam Jāzepam. Pasākuma nosaukums cēlies no tā paša mērķa, kas būtu  ninotu jeb  masīvu statuju konstruēšana un vēlāk  dedzināšana. 

Irnbspdažādinbsppieņēmuminbsppar Las FallesnbspfestivālanbspizcelsminbspViens no tiemnbspvēsta ka Las Fallesnbspsākāsnbspviduslaikos kad Valensijas amatniekinbspgaldnieki izmantojanbsp kokanbspdēļusnbspkonbspsaucanbspparnbspparotsnbsplainbspziemasnbsplaikānbsppakārtu uz tiem sveces jo tāsnbspnodroscaroninājanbsp gaismunbsp darbam falles no Valentiescaronu valodas nozīmē lāpas Līdznbspar pavasaranbspatnākscaronanu parotinbspvairs nebijanbsp vajadzīginbsptāpēcnbsptikanbsp sadedzinātinbsp Ar baznīcas iejaukscaronanosnbsp par oficiālo dedzināscaronanasnbsp datumu kļuvanbsp19marts SvētānbspJāzepanbspsvētki Laikanbspgaitānbspgaldniekinbspcentāsnbsppārspētnbspcitsnbspcitu izdaiļojotnbspugunskurusnbspunnbsppatnbsp ietērpjotnbspparotunbspkānbspcilvēkunbspvainbspklientunbspkas visunbspgadunbspbijisnbspīpascaroninbspkaitinoscaronsnbsp Scaronīnbspparažanbspirnbspturpinājusinbspattīstītiesnbspunnbspikgadunbspredzētie milžinbspnbspir kļuvuscaroninbsp sarežģītākinbsp unnbspiespaidīgākinbspnekānbspiepriekscaro... Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
2.

Ir dažādi pieņēmumi par Las Falles festivāla izcelsmi. Viens no tiem vēsta, ka Las Falles sākās viduslaikos, kad Valensijas amatnieki- galdnieki izmantoja  koka dēļus, ko sauca par parots, lai ziemas laikā pakārtu uz tiem sveces, jo tās nodrošināja  gaismu  darbam. (''falles'' no Valentiešu valodas nozīmē lāpas). Līdz ar pavasara atnākšanu, paroti vairs nebija  vajadzīgi, tāpēc tika  sadedzināti.  Ar baznīcas iejaukšanos,  par oficiālo dedzināšanas  datumu kļuva 19.marts, Svētā Jāzepa svētki. Laika gaitā galdnieki centās pārspēt cits citu, izdaiļojot ugunskurus un pat  ietērpjot parotu kā cilvēku vai klientu, kas visu gadu bijis īpaši kaitinošs.  Šī paraža ir turpinājusi attīstīties, un ikgadu redzētie milži  ir kļuvuši  sarežģītāki  un iespaidīgāki nekā iepriekš.

Katrānbsppilsētas... Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
3.

Katrā pilsētas apkaimē  ir mākslinieku grupa,  tostarp  amatnieki, gleznotāji  un tēlnieki, kas jau gadu iepriekš sāk veidot  ninotus. Kā paši autori apgalvo , tas ir gods zināt, ka viņu  darbi tiks izstādīti, kaut arī vēlāk sadedzināti.  Kopumā pilsētu rotā vairāk nekā 600 milzīgas, smalki apgleznotas skulptūrās, kas  darinātas no  kartona,putuplasta  vai reizēm koka, sasniedzot desmit līdz  divdesmit metru augstumu.   

Ninoti... Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
4.

Ninoti bieži vien rada satīriskus komentārus  par politisko un  sabiedrisko dzīvi. Bez politiķiem un slavenībām šeit gozējas arī  citi, izdomāti tēli, piemēram, Disney varoņi vai, kā parādīts bildē, Šerloks Holmss.

2018g Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
5.

2018.g

2018g Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
6.

2018.g

Las Fallas laikā pilsēta... Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
7.

Las Fallas laikā pilsēta izskatās kā mākslas galerija, ik uz soļa jauns, neredzēts ninots, taču, lai cik daudz darba ieguldīts to izveidē, par uzvarētāju kļūst tikai viens-poulārākais, to ar balsošanu nosaka paši skatītāji. Uzvara nozīmē  nonākšanu  Fallas muzejā (“Museo del Artista Fallero” ), tātad arī nesadegšanu kopā ar pārejiem “Cremá” pasākumā, kas ir ninotu dedzināšanas diena jebšu pēdejā. 

ldquoCremaacuterdquonbspdienanbs... Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
8.

“Cremá” diena.

 

Uguns pats no sevis nenodziest Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
9.

Uguns pats no sevis nenodziest..

Las... Autors: Le eel Ugunīga pavasara sagaidīšana
10.

Las Fallas laikā daudzi ir ģērbušies kolorītos vēsturiskos kostīmos, taču tas nebūt nav lēts prieks. Sieviešu  tradicionālo  kleitu cenas var svārstīties  no  2000 eiro līdz  vairāk nekā 20 000 eiro, protams, klāt nāk arī  tradicionālais  matu  sakārtojums  un dārglietas, kas nenoliedzami vēl vairāk pietuvina Viduslaiku noskaņai.  

2
37
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [1]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
SAMSS avatars
Medaļa Neglītais džemperisMedaļa RainisMedaļa Rainis
  SAMSS 24.01.19 22:03
0
0