Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
358

Noskatījos Grētas Tūnbergas svaigāko runu, kas, šķiet, ir tieši tā pati runa, kuru viņa visur lasa jau kādu gadu, bet, iespējams, kļūdos. Nezinu kā jūs, bet es nespēju jaunās censones aktivitātes neuzlūkot ar dalītām izjūtām. No vienas puses – protams, globālās sasilšanas un vides piesārņojuma problēmas, pret ko viņa cīnās, ir mūsdienu realitāte un ir ļoti labi, ka to saprot pat viņas vecuma jaunieši. No otras puses – tieši jaunieši ir ļoti liela daļa no šīs problēmas straujās eskalācijas. Paskaidrošu kāpēc.

nbspAtceros savu bērnību kad... Autors: Dzerbudists Pārdomas par vides aktīvisti Tūnbergu
Attēls no: www.youtube.com
1.

 

Atceros savu bērnību, kad lielākā daļa no laika tika pavadīta ārā spēlējot futbolu, kvadrātus (pieņemu, ka cilvēki zem 25 nemaz nezina, kas ir kvadrāti), paslēpes un vārot ziepes. Bija televizors, bija žilitons, bet pie tiem tika pavadīts salīdzinoši niecīgs laika daudzums. Apģērbs tika nodots no vecākā brāļa jaunākajam, utt. Proti – no piedzimšanas brīža līdz pat pilngadībai, atkritumu daudzums, kas radās manai un manu vienaudžu vajadzību apmierināšanai bija gaužām niecīgs. 

 

Un tagad palūkosimies, kādas ir sešpadsmitgadīgās Tūnbergas vienaudžu vajadzības moderno tehnoloģiju pasaulē, protams, iztēlojoties tādu vidusmēra normāli pelnošu ģimeni. Mobilais telefons jau no pirmās klases, kas atkarībā no ģimenes finansiālā stāvokļa noteikti tiek mainīts salīdzinoši regulāri. Ģimenē droši vien pāris datori, kāda planšete, platekrāna televizors, spēļu konsole un whatnot, nemaz nerunājot par kaut kādu elementāru sadzīves tehniku, kas kādreiz bija nesasniedzams sapnis. Katra no šīm lietām iepakota neskaitāmos plastmasas maisiņos, kastītēs un citā drazā, kas ir vēl nieks salīdzinot ar to piesārņojumu, kāds radies, lai šīs preces saražotu. Kā rezultātā šis padsmitgadnieks ar gādīgu vecāku palīdzību un pats to nemaz tā īsti neapzinoties jau ir aizdirsis pasauli krietni vairāk nekā viņam šķiet. Nedomāju, ka arī Grēta šajā ziņā ir kaut kāds fenomenāls izņēmums. 

 

Sekojoši – jā, ir baigi labi, ka jaunieši ir aktīvi un skaļi runā par globālām problēmām, tomēr ir grūti nedaudz nepavīpsnāt par dubultmorāli tajā visā. Saprotams, ka valstiskā līmenī jācīnās pret vides piesārņojumu, bet pirmais solis varētu būt cīņa pret pirkšanas kultu un šo cīņu mēs noteikti visupirmām kārtām varam sākt paši ar sevi. 

 

Un vispār jau bagāta tīne, kas ceļo ar jahtu un aicina cilvēkus nelidot ar lidmašīnām, daudziem var nolasīties kā ņirgāšanās, bet tā jau malacis meitene.

 

Noskaties Grētas runu!

Pievienotie video

0
358
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [72]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 24.09.19 11:38
61
4

Tak, aiz viņas tur stāv vesala Co., kurai, gan jau ka, ir arī savas finansiālās intereses. Ticu, ka ir ļaudis, kam materiālās vērtības nav primārās un ka tiem tiešām rūp planētas nākotne, bet ne jau visi šajā "zaļajā biedrībā" ir tādi. Daļa tur saskata biznesa iespējas. Bet šis skuķis ir tikai izkārtne, lai labāk izskatās Turklāt stipri pārspīlēta un teatralizēta runa.

Tavaiesauka avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas doma
  Tavaiesauka 24.09.19 13:37
49
2

Nekad man nav patikuši šie vides aktīvisti un visi pārējie, kas tik ļoti skaļi klaigā.  Manā skatījumā visi kā viens atrod pašsaprotamu problēmu un taisa labu piķu uz to.  kaut vai tie, kas pret vides piesārņojumu: Mēs maksājam ik mēnesi par atkritumu savākšanu, kur vēl tie saņem visādas naudas par atkritumu šķirošanu/pārstrādi/utilizāciju. Lielās kompānijas visus mēslus nevis pa dārgo pārstrādā, bet pa lēto izmet okeānā - kur arī pārādās lielie aktīvisti un kaunina mani, ka es redz veikalā savu jobo piena paciņu ielieku maisiņā, lai pārējās preces nesamirktu.   Viņi necīnās ar cilvēkiem, kas ir tieši atbildīgi, bet cīnās ar nereālākiem spēkiem, kas realitātē neko neatrisinās. Jo cilvēks ēst grib katru dienu un cilvēks arī taisa mēslus ikdienā.  Ja šie aktīvisti juridiski spētu pierādīt, ka tās lielās multimiljardu kompānijas ir atbildīgas pie tā, būtu feini, bet vieglāk ir p1st smadzenes par to, ka redz cilvēks parastais ir pie visa vainīgs.  

crematory avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa SpoksMedaļa Zebra
  crematory 24.09.19 12:43  
47
3
Kurš ir šīs skatuves mākslinieces producents un tēla autors
BARBARS avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas doma
  BARBARS 24.09.19 14:50
47
5

Visi šie Zaļie Aktīvisti, kas te blēj par globālo sasilšanu, ir ar pašauru to domāšanu... Tas ir kārtējais veids, kā no cilvēkiem izkačāt vēl vairāk līdzekļus, uz globālo sasilšanu tiek tērēti kolosāli līdzekļi, kuru faktiski tiek vienkārši izmesti.. Šādas meitenītes ir kā propogandas rupori priekš "mīkstām" sirdīm, un tukšiem pauriem.. Patiesībā viņi grib parasto cilvēku, maksāt par cūcībām ko izdara lielās koorporācijas..

Cits jautājums ka Resursi tiek izmantoti neefektīvi un negodīgi...

Mēs Fanojam par visādiem sportistiem kuriem algas ir 100 miljonu, kamēr mediķi saņem kapeikas. Mūsu zaļie progresīvi domājošie Jaunieši, kauc par katru nocirsto koku, un lamā zemniekus un medniekus, par nežēlību, kamēr paši Stāv rindās pēc Ifona kurš maksā 1000 eiro un kuru taisijuši bērni kuri strādā par iespējams sauju rīsu dienā. Mum ir fantastiski dārgas Rotaslietas kuras rok Vergi... Liekuļu cirks.. NAV nekādas globālās sasilšanas, tas ir zemeslodes cikls.. Tas ir process kas notiek 10tiem tūkstošu gadu garumā, cilvēks to pat nespēj aptvert...

IR TIKAI VĒLME NOPELNĪT.... un ir negodīga resursu pārdale.. Un pati lielākā nelaime ir parazītiska sabiedrība, kuru mēs saucam par eliti, taču patiesībā 90% no tiem ir liekēži kuri vieni paši patērē tik daudz, cik iespējams  100 Latvieši nespētu patērēt visas savas dzīves laikā..

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 24.09.19 12:41
39
3

Viņa ir ķerta.

Lil Teemo avatars
Medaļa PandaMedaļa ZebraMedaļa Bronzas ninja
  Lil Teemo 24.09.19 14:38
29
3

Nevaru uztvert nopietni to bērnu

aylex avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BakalaursMedaļa Dienas joks
  aylex 24.09.19 12:42
24
0

Šīs meitenes parādīšanās plašākai sabiedrībai ir diezgan labs mārketinga piegājiens ! Respekts   

BARBARS avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas doma
  BARBARS 24.09.19 14:51
26
3

Noklausijos To RUNu un sapratu ka Viņai ir izsista viena fāze.

popwar avatars
Medaļa BakalaursMedaļa SpoksMedaļa Dienas joks
  popwar 24.09.19 13:24
23
3

Meitene tak ir autiste ar Aspergera sindromu un ko tik vēl ne. 

+ ar visu rakstnieku varzu, kas aiz viņas = rezultāts.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 24.09.19 14:10
19
0

atbildot uz jurikz komentāru " Nav jābūt īpaši zaļi domājošam, lai saprast... "

No resursu taupīšanas viedokļa plastmasa ir krietni videi draudzīgāka kā stikls, vai alumīnijs...  Plastmasas pudeļu plusi:  Krietni energoefektīvāka ražošana, var pārstrādāt bezgalīgi skaitu reižu, tukšo pudeļu, nepiepildīto, transportēšana..  - ar vienu kravas mašīnu var aizvest simtiem tūkstošu nepiepildītu pudeļu, (ja pat en miljoniem), stiklklā pudeles labi ja pāris tūkstošus, tātad uz transporta rēķina vien sanāl milzu ietaupijums... sadaļās 200 gados- pretstatā stiklam- kurš nesadalās vispār.. (stikls teorētiski ir mūžīgs)..  - vienīgais mīnus: cilvēki to izmet dabā, nevis pārstrādā.. .. - alumīnija ražōšana, ir ārkārtīgi energo prasīga.. un tā pati problēma kas stikla tarai - transportēšana uz rūpnīcu..  - papīrs- papīru nevar pārstrādāt bezgalīgi, celolozes ražōtnes ir viens no lielākajiem dabas piesārņotājiem... 

Tā kā viss nav tik viennozīmīgi.. 

BARBARS avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas doma
  BARBARS 24.09.19 19:25
18
0

atbildot uz jurikz komentāru " Tak, aiz viņas tur stāv vesala Co., kur... "

Vane turklāt pati nāk no vienas no treknākajām valstīm pasaulē... Ar to ko viņa patērē vienā mēnesī veselns nēģerēnu tabors varētu dzīvot mēnesi

jonsplunts avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Admins iesakaMedaļa Teamwork
  jonsplunts 24.09.19 13:19
17
2

atbildot uz jurikz komentāru " Tak, aiz viņas tur stāv vesala Co., kur... "

jā, maķenīt izskatās pēc rupora ekoteroristu rokās

Ulrihs avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa TeamworkMedaļa Dienas doma
  Ulrihs 24.09.19 14:00
13
0

atbildot uz Tavaiesauka komentāru " Nekad man nav patikuši šie vides aktīvi... "

Nu nevajag jau visu vienā katlā... Paša tekstā jau arī atbildi kāpēc viņi dara kā dara, jo korporācijas (lai cik sliktas viņas būtu) ražo tikai to, ko pieprasa patērētājs. Attiecīgi, ja patērētājs maina paradumus un piemēram nāk uz veikalu ar savu auduma maisiņu un pērk tikai sveramos dārzeņus/augļus, tad ražotājs reaģēs un nepiedāvās visu jau safasētu utt., jo savādāk viņš cietīs zaudējumus nerealizētas preces dēļ.  Ja šie aktīvisti nevar koprorācijas piespiest pa tiešo, tad viņi iet no otras puses - caur patērētāja tēriņiem.

spoku dienas doma

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 24.09.19 12:20
12
1

atbildot uz Dzerbudists komentāru " Par visu piekrītu, neskaitot teatralizāciju -... "

Nav jābūt īpaši zaļi domājošam, lai saprastu un redzētu neracionālu resursu izlietošanu ikdienā.

Man, piemēram, šķiet absurdi dzērienus pildīt plastmasas pudelēs, nemaz nerunājot par ūdeni. Kāda enerģija un cik izejvielu pārstrādes procesi vajadzīgi, lai saražotu vienu 0.5L plastmasas pudeli pretstatā tam, kas tur ir iepildīts. To vienkārši varēja nedarīt un aizliegt, platmasas pudeles izmantojot vien tur, kur citādi nevar vai nebūtu racionāli. Atkristu visas šķirošanas un pārstrādes problēmas, nemaz nerunājot par to, ka tās nonāk atkritumos.

Tāpat braukt ar džipu pāris km pa pilsētu līdz darbam. Nu tur jābūt dundukam Ciki no džipu īpašniekiem kaut reizi reāli nonāk sitācijā, kad džips ir nepieciešams?

Es galīgi neesmu zaļi domājošs, bet es esmu ļoti taupīgs, varbūt pat skops, un tas savā ziņā ir arī ir zaļi

Ulrihs avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa TeamworkMedaļa Dienas doma
  Ulrihs 24.09.19 13:12
11
0

atbildot uz jurikz komentāru " Diez vai vairāk kā plastmasas pudeles uzražo... "

Plastmasas pudeli uzražot ir letāk, piedevām DAUDZ lētāk.

Ciepanick avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Dienas domaMedaļa Sviestmaize
  Ciepanick 25.09.19 20:10
10
0

@Aptauja: Vai tu tici globālajai sasilšanai?

Cits variants: Tāda ir.Bet tā ir ka dabīgs process.Nav tā ka pie tā esam vainīgi tikai mēs cilvēki.

Acetons avatars
Medaļa SpoksMedaļa DocentsMedaļa Dienas doma
  Acetons 24.09.19 21:34
9
0

Varbūt tas meitēns dēļ sava sindroma izskatās un uzvedās mazliet emocionālāk nekā vidējais politiķis, kam no biezādainības sejā nenoraustās neviens muskulītis un ir "pokerface"!

Otrkārt - netā bija kāds video, kur milzīgs laika periods, kopš vispār cilvēce ir radusies tika saspiests šaurā laika perioda nogrieznī - un sanāk, ka kopš cilvēces straujās attīstības ap 19.gs, mēs esam iznīcinājuši milzīgu skaitu dzīvās faunas, ārkārtīgi piesārņojuši savu Zemi un nenovēršami izsmēluši dabas resursus! Neko jau tā meitene nepareizi nepateica - klimats izmainās mūsu darbības dēļ! Protams, ka ir valstis, kas ko cenšas darīt un tādas, kuras liek "kluci" tam visam virsū (neslēpjot teikšu, ka tās ir Ķīna un Krievija, plus vēl citas).

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 24.09.19 12:42
9
1

atbildot uz jurikz komentāru " Nav jābūt īpaši zaļi domājošam, lai saprast... "

Bet cik resursu tiek patērēts stikla pudeles izmazgāšanai?

aijaks avatars
Medaļa Krustvardu recidivistsMedaļa 100 atminetas miklasMedaļa Krustvardu superrecidivists
  aijaks 24.09.19 12:15
8
0

@Aptauja: Vai tu tici globālajai sasilšanai?

Cits variants: Šajā pasaulē viss notiek tā, kā tam jānotiek.

Dzerbudists avatars
Medaļa HumoristsMedaļa Admins iesakaMedaļa Humorists
  Dzerbudists 24.09.19 11:48
7
0

atbildot uz jurikz komentāru " Tak, aiz viņas tur stāv vesala Co., kur... "

Par visu piekrītu, neskaitot teatralizāciju - viņai ir Aspergera sindroms, kas pa lielam rada grūtības komunicēt un sazināties, tāpēc principā jebkas, ko viņa saka, apkārtējiem izklausīsies samāksloti. 

« 1  2  3  4 »