Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
649

Restorans «Sēnīte» - tiem, kuri brauc pa šoseju Rīga - Sigulda, šī ir labi zināma vieta, taču nu jau dažus gadu desmitus šī ēka ir pamesta likteņa novārtā. «Sēnīte» uzcelta aptuveni pirms 50 gadiem un savulaik bija populārs restorāns visas PSRS mērogā. Pirms pāris gadiem «Sēnīte» iekļauta valsts aizsargājamo kultūrpieminekļu sarakstā.

Pirms laquoSēnītesraquo... Autors: pyrathe PSRS laiku pērle: restorāns «Sēnīte»
1.

Pirms «Sēnītes» šajā vietā 1948. gadā bija neliela ēstuve, koka lapene, kura nokrāsota kā mušmire. Tad tur varēja paēst garšīgas mednieku desiņas, karbonādi un soļanku. Šī bija izdevīga vieta, kur šoferiem atpūsties no ceļa un paēst. Uzceļot «Sēnīti» viss izmainījās - šī vieta pārvērtās par iestādi, kur uzdzīvoja prestiži un naudīgi klienti.

Alus zāle kafetērija vasaras... Autors: pyrathe PSRS laiku pērle: restorāns «Sēnīte»
2.

Alus zāle, kafetērija, vasaras terase un kulinārija - tas viss bija šeit. Veiksmīgais ģeogrāfiskais izvietojums un oriģinālā arhitektūra padarīja šo vietu slavenu pa visu PSRS. Šeit atpūtās gan partijas funkcionāri, gan tirgotāji, kā arī ārzemju viesi no draudzīgajām republikām. Iekļūt te nebija vienkārši: kukulis, blats vai stāvēšana milzīgā rindā kā uz Ļeņina mauzoleju..

laquoSēnīteiraquo bija... Autors: pyrathe PSRS laiku pērle: restorāns «Sēnīte»
3.

«Sēnītei» bija raksturīgs moderns un augstvērtīgs interjers, alus pagrabā varēja padzert kvalitatīvu alu. Šeit notika arī slēgtie pasākumi augstajiem partijas funkcionāriem. Savu nopenīto naudu uz šejieni brauca tērēt arī gucuļi (Aizkarpatu viesstrādnieki).

Uz scaronejieni tika vesti... Autors: pyrathe PSRS laiku pērle: restorāns «Sēnīte»
4.

Uz šejieni tika vesti arī ārzemju tūristi, lai tos pabarotu,  piedzirdītu un reizēm arī lai mēģinātu savervēt par čekas aģentiem. Arī 90tajos gados bijušais «kompartijas zieds» mīlēja patusēt šeit. 70to gadu beigās Ziemassvētku pasākumu šeit bija pasūtījusi Francijas kuģa «Borodin» apkalpe un kā viens no šī pasākuma viesiem bija slavenais franču aktieris Luiss de Finess. Izklausās pat neticami, vai ne?

Scaroneit bija izcila... Autors: pyrathe PSRS laiku pērle: restorāns «Sēnīte»
5.

Šeit bija izcila gaisotne un lieliska kulinārija, taču viena no lielākajām «Sēnītes» vērtībām ir izcilā arhitektūra. Pirmā čaulas konstrukcija Latvijā, sarežģīti hidroizolācijas risinājumi, dubultā stikla paketes ar sausā gaisa starpslāni (pēc būtības - pakešlogi). Šo projektu vairāku gadu garumā veidoja arhitekts Linards Skuja, inženieri - Andris Bite un Rūdolfs Ozoliņš. Rezultātā tapa Latvijā pirmā  sfēriskas dzelzsbetona čaulas konstrukcijas celtne ar trīs atbalsta punktiem. Tas viss tika atliets uz vietas bez veidnēm. Kupola rādiuss - 20 metri, betona biezums 5-10 centimetri. Siltinājums tika veidots no līmētām putu polistirola plāksnēm un hidroizolācija tika uzklāta ar smidzināšanas metodi. PSRS laikos šī bija kā svētceļojuma vieta arhitektiem, lai aplūkotu šo šedevru.

1
649
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [42]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
vekselis avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa Patīk komentārsMedaļa 1/13 kūciņas
  vekselis 09.08.18 17:35
74
1

Un tad atnāca "Brīvā latvija"..Tika mērkaķu baram iedota demokrātija, kuri to sajauca ar visatļautību..27 gadu laikā ir iznīcināts praktiski viss.

leons kimmelis avatars
Medaļa SākumskolnieksMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Burvju klana biedrs
  leons kimmelis 09.08.18 18:26
47
0

Nezinu,es neesmu ne partijas funkcionārs,ne ārzemju viesis,braucot uz Valmieru,Cēsīm,vienmēr iegājām vai nu kafejnīcā,ja nebija gara rinda,paēdām restorānā,nu vienīgi ,ja bija pasākums,tad  krogā nelaida,bet tā brīva ieeja. Stulbums ka nemācēja saimniekot un nolaida uz grunti,tāpat kā dauzko.

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 09.08.18 17:00
31
0

Es arī tur kā bērns paspēju pabūt 80to beigās uz pāris palielākiem pasākumiem. Skumji, ka šo vietu nolaida, tiešām izdevīga lokācija.

Oskars Štirlics avatars
Medaļa Spoks
  Oskars Štirlics 09.08.18 21:38
22
0

vispirms jau pašā rakstā sastopamas gramatiskas kļūdas, bet es esmu par to, lai "Sēnīti" atjaunotu un tie, kas te brēc: "nahren vajag" utt, ir pilnīgi idioti un nejēgas.!!! Piekrītu koment. autoriem Leonam un vekselim, šeit vajag atjaunot to, kas kādreiz ticis izpostīts.!!

rasiks avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Senču olaMedaļa Moderatora favorīts
  rasiks 10.08.18 09:58
22
0

Gadījās tur būt pagājušā vasarā, kad pieturā gaidījām autobusu. Laika bija gana un apskatīju tuvāko apkārtni. Tik nesakopta vieta, aizaugusi ar balandām un nātrēm nevienam latvietim godu nedara tik lielā ceļu krustojumā, lai arī kam tā šodien piederētu. Īsts nesaimnieciskuma un bezatbildības piemērs.

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 09.08.18 17:28  
14
0
atbildot uz kakasy komentāru " Es arī tur kā bērns paspēju pabūt 80to ... "Gunārs Ķirsons varētu to Sēnīti atjaunot!
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 10.08.18 12:31
10
0

Interesanti. Šādas čaulas konstrukcija bija pirmā ne tikai Latvijā, bet visā PSRS, un viena no pirmajām pasaulē. Kaut kas līdzīgs bija Rīgas atoostas nojumes, tikai mazākā mērogā. Izcils inženieru darbs, priekš sava laika unikāla būve.    

Bils 2 avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa Spoks
  Bils 2 09.08.18 18:10
10
0

Nav pagājuši "daži desmit gadu". Pirms 17 gadiem, gandrīz precīzi, braucot no savām atkāzam 2001. gada augusta otrajā puse, piestajam uz "ceļa kāju". Draugs skaļi brīnijās

-"Skrūvīte" tikai 80 santīmi?!

Anonīms
Cik atceros 10.08.18 00:27
8
0

Sēnītē bija labas dropes ar  Raimondu Paulu un pats Imants-dalailama    ar grupu spēlēja!!     Nejau zilo putniņu, bet to ko  Imim priekšniecība lika spelēt!!      Vienu reizi ar VEF kolektīvu  1983 gadā bijām sēnītē   Oficiālā daļa bija  , kad visus ar autobusiem saveda  pie Sēnītes, un bija POļitruks, kurš noinstruēja, ka  jāuzvedās  atbilstoši partijas  instrukcijām!!   Dzert nedrīkst, ēst var tik cik  pienākās,  un būs jāklausās   mūzika un   oficiālie paziņojumi...     .....Bet visi veči jau  aknu sildīja pirms  brauciena uz Sēnīti, un garšīgās kotletes un karbonādes ēšana Sēnītē bija tikai   pakārtots moments ieraušanai!!       Pat  atceros, kā 1985 gadā   pēc  PSKP kongresa  Lapčenoks  līks gulēja Sēnītē tā pievilcies bija, ka    ....  Tapēc vien    jau Sēnīti vajag par Latvijas Nacionālo arhitektūras objektu  nodēvēt...    UNESCO vel vajag  piesaistīt, jo R,Pauls  pēc pēdējās pjankas Sēnītē pateica, ka vairāk neņems uz iekšu!!!!!   Un savu vārdu tur vel jo projām!!!

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 10.08.18 10:08
6
0

atbildot uz vekselis komentāru " Un tad atnāca "Brīvā latvija"..Tika mēr... "

Negribētu piekrist, ka iznīcināts viss. Bija daudz nejēdzību tajā laikā, tāpat ir daudz tagad. pi*ģīja i toreiz, i tagad. Iespēju šodien ir nesalīdzināmi vairāk kā toreiz, BET tā, iespējams, arī ir tā problēma. Pārāk daudz iespēju nozīmē, ka ne vienmēr tiks izvēlētas tās pareizākās

Par to, ka mērkaķu baram pa strauju iedeva brīvību un visatļautību, tas ir pilnīga tiesa!

polis2 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Fraktālis
  polis2 11.08.18 19:45
6
0

Nezinu kāpēc ''Sēnīti'' uzlika uz sēkļa,bet tā saucamajā ''alus pagrabā''(tagad sauktu par barčiku) bija fenomināli laba ventilācijas sistēma! Ja kāds ''kūpināja'',pat pie blakus galda nevarēja just! Nepīpētāji varēja labi justies!

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 09.08.18 17:27  
5
0
Man mamma ar tēti tur bieži tusēja!
Aramiss65 avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Aramiss65 09.08.18 18:34
5
0

Nu Sēnītē tik bieži nebija slēgti pasākumi. Cik man ir bijis tur jābrauc garām, un tas bija visai bieži, reti kad tur bija kāds slēgts pasākums. Parasti arī pirms kāda slēgta pasācienavinmēr bija izlikts paziņojums....

krishus83 avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa SpoksMedaļa Doktors
  krishus83 10.08.18 00:21  
4
0
Jup. Ir būts. Diezgan sīks vēl biju, kā pa muzeju, muti vaļā staigāju.
Anonīms
Anonīms 10.08.18 18:20
5
1

atbildot uz Juris1604 komentāru " Interesanti. Šādas čaulas konstrukcija ... "

Tas ka Sēnīte bija pirmā šāda tipa būve Padomju Savienībā ir tiesa.Bet nekādā ziņā kaut kāda unikāla būve pasaules mērogos.Pasaules mērogos Sēnīte ir vienkārši kārtējais betona kupols kādus tajā laikā būvēja visā pasaulē, jo tādas bija tā laika inovatīvās būvniecības tyendences.Lielākā daļa pasaulē šādi betona korpusi jau pasen nojaukti un vietās uzbūvēti  jauni modernāki projekti! 

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 10.08.18 10:12
2
0

atbildot uz Bils 2 komentāru " Nav pagājuši "daži desmit gadu". Pirms ... "

Ir gan pagājuši - es pēdējās reizes tur biju ap 1995. gadu un tad jau šķita tāds drusku nolaists un pamiris pasākums. Restorāns, škiet, tad vairs nefunkcionēja, tikai kafejnīca.

Anonīms
Uldis 09.08.18 23:12
1
0

atbildot uz Lia komentāru " Viss ir no pagatnes,tad nebij tik daudz... "

Šķēlisti to kupolu noprihvatizēja jau pasen.....Pēc tam atčoknījās, ka  nodokļi ta jāmaksā par  to  īpašumu...Nu tad viņiem sakrājies  dafigā nodokļu parādu,, bet uzņēmējdarbības plānu ta NEVIENAM LATVIJĀ nav uz to Sēnīti!!!!       Tad visādi tur Sausnīši-Kalvīši, šķēles brandžas advbokāti & Juristi un PR spečuki  izštukojuši ka jāpalaiž Tautās  baumas, ka Sēnīte ir kaut kas uznikāls un vēsturiski obligāti saglabājams objekts.Jo redziet, tur pat pats   fraņču komiķis esot reiz bijis kaut kad  19....  kurā gadā!?        Pārsvarā tur Sēnītē zem tā kupola  rautus,furšetus ar pjankām  un izvirtībām rīkoja PSKP darboņi un komunisma propogandu  slavināja  PSKP nomenklatūras  funkcionāri, un dažreiz atļāva darba ĻAUDĪM no cehiem uztaisīt  saviesīgos pasākumus bez Alkohola  un Lapčēnoka vai Paula!!!!    

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 11.08.18 00:01
1
0

Nagu sēnīte

Anonīms
Aigars 10.08.18 02:34
1
0

atbildot uz krishus83 komentāru " Jup. Ir būts. Diezgan sīks vēl biju, kā... "

Jo Jo,  man   vcmamma bija  pavārs   sēnītē   ,,,   Prozit  koņčas  un  citi labumi  no  treknā galda  kas strādniekiem nebija  paredzēts    , kad kungi  jēgu pārdzēra   ,tad  sēnītes  virtuves  darbinieces  vāca  un savāca!!!!       

Anonīms
Sandiic 10.08.18 00:00  
1
0
Raksts labs, bet pareizrakstības kļūdas gan griež ausīs. Ja jau uzkāpi uz skatuves, mēģini būt līmenī! Lai izdodas!
« 1  2  3 »