Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
10
Meksikas galvaspilsētā Mehiko šobrīd notiek mēģinājumi glābt ļoti senu salamandru sugu, kam bijusi būtiska loma seno acteku kultūrā.

Aksolotla salamandrai jeb Ambystoma mexicanum pēc zinātnieku domām draud iznīcība un tas ir tikai dažu gadu jautājums. Apmēram pēdu garais abinieks ir kļuvis par upuri viņa dabiskās vides izmaiņām – ūdenstilpnes izžūst, ūdens kvalitāte pazeminās, un galvenais – ieperinās dažādas svešas zivju sugas, kas ēd aksolotlu olas un kūniņas un konkurē cīņā par ēdienu.

Aksolotla salamandra tautā tiek dēvēta par „ūdens briesmoni” vai „meksikāņu staigājošo zivi”. Tai ir īpatnējas žaunas, kas atgādina apkakli un seja, kuras grimase atgādina jocīgu smaidu. Senajiem actekiem aksolotls ir bijusi centrālā figūra gan uzturā, gan leģendās. Viena no leģendām vēstī, ka Ksolotls – Acteku nāves, briesmu un zibens dievs – esot baidījies, ka citi dievi ar viņu izrēķināsies, tāpēc pārvērties par aksolotlu un paslēpies ezera dibenā.
Par spīti visam, šī suga ir izdzīvojusi līdz mūsdienām, taču tagad, kad Mehiko reģions paplašinās un aizvien vairāk urbanizējās – suga ir uz iznīcības robežas.

Luiss Zambrano, Meksikas Autonomās universitātes biologs saka: „Ja aksolotls izzustu, tas nebūtu tikai liels zaudējums bioloģiskajai daudzveidībai, bet arī meksikāņu kultūrai. Turklāt tā būtu zīme, cik ļoti ir deģenerējusies kādreizējā spēcīgā ezeru sistēma.”

Desmit gadu laikā šo radījumu populācija ir samazinājusies sešdesmit reižu.
 Autors: dute@tribine Meksikā glābj ūdens briesmoni
1.
 Autors: dute@tribine Meksikā glābj ūdens briesmoni
2.
 Autors: dute@tribine Meksikā glābj ūdens briesmoni
3.
 Autors: dute@tribine Meksikā glābj ūdens briesmoni
4.
0
10
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [0]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes