Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
337

Jau Bībelē pieminēta manta, ko rūsa un kodes nemaitā un zagļi nevar nozagt. Tur ar mantu domātas garīgās vērtības. Daļu šīs mantas sakrājam paši, daļu mantojam no iepriekšējām paaudzēm.

Bez garīgām vērtībām ir arī materiālās vērtības, ko rūsa un kodes nemaitā. No savas bērnības atceros vectēva māsu, kas nodzīvoja gandrīz 100 gadus un man kā bērnam vienmēr teica, ka jāglabā viss, kas vērtīgāks par uts ādu. Toreiz šo padomu īsti nesapratu, bet tagad, kad sāku revidēt savus skapjus un redzu tur it kā sen nevienam nevajadzīgās mantas, sāku salīdzināt tās ar uts ādām.

Tagad Spokos bieži rāda mantas no padomju laikiem un vecākas. Iespējams, ka līdzīgas manējām te nav redzētas.

Tā nav alkohola reklāma bet... Autors: rasiks Manta, ko rūsa un kodes nemaitā
Autora bilde
1.

Tā nav alkohola reklāma, bet tas ir suvenīrkomplekts. Pie manis jau aptuveni 50 gadus. Tajos gados padomijā ieveda un tirgoja socvalstu preces, tai skaitā Ungārijas vīnus. Toreiz šo komplektu ieguva vīrs kādā valsts svētku reizē kā deficītpreci. Tikai tagad painteresējos par pudeļu saturu - vai tas vispār vēl lietojams? Ražots Ungārijā Tokaji vīnogu audzēšanas reģionā, no kurienes arī vīna nosaukums, taču katrā pudelē ir cita Tokaji vīna marka. Tuvāk par tām:

Tokaji... Autors: rasiks Manta, ko rūsa un kodes nemaitā
Autora bilde
2.

Tokaji Aszu.

Izgatavošanas gads 1966. Man līdz šim nedzirdēta izgatavošanas tehnoloģija. Proti, to gatavo tikai oktobra mēnesī, kad vīnogas ir vissaldākās un veidojas jau speciāla puves sēnīte un ogas sāk nokalst par rozīnēm.  Šim vīnam vīnogas parasti novāc ar rokām. Atlasītas saldās ogas sasmalcina biezā masā, tad zināmu daudzumu, izteiktu ungāru mērvienībā puttonyos (1 puttonyos = 25 kg), piegāž jau raudzētam augstas kvalitātes vīnam un maisījumu dažas dienas mērcē, maisa tad spiež sulu, salej ozola koka mucās un iztur vismaz 2 gadus. Faktiski notiek vīna dabiska saldināšana. Jo vairāk puttonyos pievienots, jo saldāks un dārgāks vīns. Uz etiķetes tas viss uzrakstīts. Šajā pudelē Aszu puttonyos 3.

Tokaji szamorodni... Autors: rasiks Manta, ko rūsa un kodes nemaitā
Autora bilde
3.

Tokaji szamorodni szaraz. Izgatavošanas gads 1967.

 - gatavo no daļēji žāvētām vīnogām, šim nolūkam izmantojot visu ķekaru.  

Tokaji Szamorodni... Autors: rasiks Manta, ko rūsa un kodes nemaitā
Autora bilde
4.

Tokaji Szamorodni Edes. Izgatavošanas gads 1966.

Salds, izgatavots ar īpašu metodi no vīnogām, kas ķekarā pārtapušas par rozīnītēm.

Tas šoreiz viss, ko viens alkohola nelietotājs var pateikt par šīm vecajām pudelēm. Vērtīgākas par uts ādām tās ir, rūsa un kodes nemaitā, bet vai laika zobs nav samaitājis - labprāt uzzinātu no gudrākiem cilvēkiem.

0
337
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [24]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
gelandewagen avatars
Medaļa Normis RitulisMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  gelandewagen 18.10.19 11:08
10
0

Lai bez atvēršanas varētu kaut ko vairāk pateikt, ir jāzina vairākas lietas:

1. korķu materiāls. Ja ir dabīgs korķis, un nav glabātas guļus, un reizi 3 mēnešos pagrieztas par 180grādiem, visticamāk, ka korķis ir izkaltis, pudelē ir ticis gaiss, iekšā ir labs etiķis gaļas marinēšanai.

2. ja ir plastmasas korķis, situācija jau var būt labāka, un pudelē varētu būs saglabājies vīns. 

3. kā var pārbaudīt, kāds ir korķis - sagāzt pudeli uz sāniem, paņem jaudīgu led lukturīti un paspīdināt vietā, kur beidzas korķa folija. Koka korķis būs ļoti tumšs, plasmasas korķis parasti ir balts. Ja īsti nevar noteikt krāsu, noteikti var mēģināt saskalināt pudeli, lai no korķa noskalojas nosēdumi. Nesatraukājies, ja vīns bija labs, no sakratīšanas sliktāk nepaliks, tie nosēdumi dienas beigās atkal būs pudeles dibenā. Ja korķis ir no koka, sliktāk nu točna vairs nebūs.

4. no nelielā apraksta par vīnu un šķidruma krāsas ir secināms, ka tie ir deserta vīni jeb gaišie vīni. Pēc pieredzes varu teikt, ka tie varētu arī saglabāties līdz šodienai, bet, ja atkorķēsi pudeli, jāizdzer tajā pašā dienā, jo pat pēc dažām stundām var zust tā garša un notiek pārvēršanās par suslu.

5. par cenu - par franču vīniem piekrītu, tur deserta vīni tirgojas par ļoti lielu naudu. Pēc apelāciju sistēmas deserta vīnu ražotāji tikai viens ir visaugstākajā līmenī - nerakstīšu pareizu rakstību, izrunā : šatto du i kem. Château d'Yquem. Cenas par pudeli - no eur 350 līdz pat eur1200. Fantastisks deserta vīns. Bet turpat kilometru no viņiem ir cita pils, kurā vīns garšo tik pat labi, bet cena par pudeli ir eur 60-80. Jo ir klasi zemāks apelāciju sistēmā. Tā kā neesmu tāāāāds spečuks, pēc maniem un manu kolēģu ieskatiem, vīns garšoja vienādi. Par ungāru vīniem man ir šķidrāka nojauta, bet aprakstītā shēma ir nedaudz līdzīga - frančiem ir speciāla sēnīte, kas caurdur vīnogu miziņu, un ar saulītes un siltuma palīdzību no vīnogas pastiprināti izdalās liekais ūdens, kuru molekulas tiek cauri miziņai, savukārt fruktozes molekulas ir lielākas un tās paliek vīnogā, un tad faktiski novāc ķekarus ar rozīnēm, no kuriem tad arī iegūst tos deserta vīnus. Kāds prasīs, a ja ir lietus vai mitrs rudens. Tajā krutajā pilī mums tā arī atbildēja - katrus 20 gadus viņiem vīna nav. Jo ir tik mitrs, ka nevar dabūt lieko mitrumu ārā no vīnogas, un nav no kā taisīt vīnu. 

PIedāvājums - vienu pudeli aiznest uz spečuku bodi, piemēram, noble vīni vai vīnu studiju, viņiem ir iekārta, kas ļauj izsūkt no pudeles vīnu, piemēram vienu glāze, īpaši nesabojājot korķi, un vietā iepumpē slāpekli, kas ir inerta gāze, tādā veidā pudelē paliek vīns un var turpināt glabāties. Vai tik vecam ungāru vīnam to varētu izdarīt, es nezinu, bet parasti šo metodi izmanto 20 un vairāk gadus veciem vīniem.

Pliiners avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Nostradams
  Pliiners 18.10.19 00:25  
9
0
"...bet vai laika zobs nav samaitājis - labprāt uzzinātu no gudrākiem cilvēkiem..." ============================ Iedod noprovēt, pēc tam izstāstīšu!
uga uga@speles avatars
Medaļa Zoles recidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa Zoles 3000 speles
  uga uga@speles 18.10.19 11:11
7
0

es neesmu viszinosh,bet ja pec 30 gadiem joprojam atceries garshu,tapec ka no kakla,uz sliedeem un ar pilniigi slapju inesi padusee....tokajies...nekas nav labaks par sho.

Latvietis99 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Bērndārznieks
  Latvietis99 18.10.19 02:55
7
0

Lai pudelēs iepildīts vīns nesamaitātos tam ir jāstāv tumsā, nemainīgā temperatūrā apmēram 10 grādi pēc celsija, un ar korķi uz leju lai gaiss netiek klāt. Ja ne, tad viņš ir samaitājies.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.10.19 12:31
6
0

Nav ko iespringt, kādas kvalitētes vīns tur iekšā, jo nekas dižs tur jau no sākuma nav bijis iepildīts, bet ir lielais BET, vērtība ir tajā, ka pudeles ir neatvērtas, orģinālās- tātad iepakojums ir krietni vērtīgāks par saturu..   - reti kuram intresē mūmija kā tāda, bet viņas iepakojums ir unikāls, tāpat šajā gadijumā.. iepakojums ir vērtība, jo iespējams ka pasaulē, vairs nav šāda iepakojuma- tātad muzejiem vai super duper kolekcionāriem tas varētu intresēt.. 

Par piemēru, dārgākā cigarēšu PACIŅA ir "RIGA 700" - tukša pačiņa bez cigaretēm, bet ja būtu ar cigaretēm - tad tās vērtība būtu desmitiem reižu leilāka (starp citu paciņu savulaik pārdeva par 700 tūkstošiem dolāru - kautkur '80 gados)... .. / cigaretes izlaistas uz Rīgas 700 gadu jubileju, minimālā partijā// 

 

 

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 18.10.19 02:37
6
0

Leģendārie!

Piparmētra11 avatars
Medaļa Paciņa no ZiemeļpolaMedaļa Admins iesakaMedaļa Tēvocis Sems
  Piparmētra11 18.10.19 09:17  
5
0
Domāju,ka Tev jāatrod īpašs moments un jakorķē vaļā
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.10.19 07:28
5
0

atbildot uz exkluzīvais komentāru " Cenas ziņā tiem varētu būt salīdzinoši ... "

ne vienmēr... pārsvarā nosaka, no kāda reģiona, kurā gadā.. vecums nav noteicošais, bet gan reģions, un gads, jo katru gadu raža ir savādāka - laiakpstākļi nav akmenī iecirsti.. 

Piedevām vecs, nebūt nenozīmē labs.. tas ir paliels mīts, jo vecāks jo labāks...  Vīns sapildīts pudelēs, nemaz tik labi neglabājās.. lai ilgstoši glabātu, vajag arī pienācīgu tilpumu, kā arī tumsu, un samērā vēsu, +6 laikam bija gandrīz optimāla t..   

Tilpums, tādēl, ka stāvot neizbēgami radīsies nosēdumi.. kuri nebūt neuzlabo garšu, no liela tilpuma nolej tika daļu.  

 

norlatvija avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Patīk komentārs
  norlatvija 18.10.19 06:48  
5
0
Darba kolēģis aizrāvies ar šādu suvenīrpudelīšu kolekcionēšanu un iekrājis ap 1500 gab. Parādīšu,lai pasiekalojas!
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 18.10.19 03:48
5
0

Bij laiks.Bija zalja zale ,balts sniegs ,tirs udens un garsiga ,vertiga partika.Un alkohols protams ari,tirs ,labs ,stiprs un ne parak stiprs,labaks neka lielaka dalja tagadejo...  Un ta attieksme,attieksme pret lietotajiem(dzerajiem).Specialas valstij piederosas iestades(atskurbtuves) ,kur atplestam rokam un smaidu seja laipni darbinieki sagaidija nogurusos(noluzusos)klientus,apcubinaja un izguldinaja sniegbaltos palagos... par simbolisku samaksu,(25 re.,premiju,13.to,)  Attieksme pret Cilveku ,Komunisma Celaju bija augsta limenii     Tokajietis ,Kaberne ,Kagors... ta nebija ,,bormotuha,, ar spirtu stiprinatie vinciki,tautas nodzirdisanai .

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 18.10.19 02:14  
5
1
Cenas ziņā tiem varētu būt salīdzinoši liela vērtība. Labu un dārgu vīnu jau parasti nosaka tā vecums...
shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 18.10.19 01:10
4
0

    

DiktatorsFonWolfsIIIII avatars
Medaļa Spoks
  DiktatorsFonWolfsIIIII 18.10.19 08:14
4
0

paardod man tad arii komenteesu par taa kvalitaati peec tik ilgiem gadiem

 

ezkins avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesaka
  ezkins 18.10.19 22:42
3
0

Sajaa gadiijumaa viins jau sen ir sabojaajies. Sor.

Brenciss avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Brenciss 18.10.19 05:18
1
0

  

vecais_sakārnis avatars
Medaļa NostradamsMedaļa VUGD priekšnieksMedaļa Spoks
  vecais_sakārnis 18.10.19 11:27  
0
0
Vai arī nedari neko, taupi mazmazmazbērniem, lai tie var atdot pārdot kolekcionāriem)
Narimands avatars
Spēja Partijas biedrsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Spoks
  Narimands 21.10.19 12:38
0
0

Lieklveikaklos, no vīna lieražotājiem, normāls vīns nav nopērkams! Tā žlurga ir inde - nitrītu un nitrātu daudzums pārsniedz normu! Gribi vīnu - taisi pats!

PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 19.10.19 01:10
0
0

atbildot uz rasiks komentāru " Paldies par informāciju. Pēc bildēm tās pudel... "

Tadas suvenirpudeles bija visiem alkoholiem,snabim ,konjakiem utt.Mums bija salasijusas sesas vai septinjas ,kad izdomajam pagarsot pec 10gadu stavesanas sekcija.Visi degvini bija zaudejusi gradus.Lietojams bija Vana Tallins,Balzams un Allazu kimelis ,ja atminja nevilj.

rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Rainis
  rasiks 18.10.19 14:29
0
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " Nav ko iespringt, kādas kvalitētes vīns... "

Piekrītu, ka saturam atsevišķi te nav nekādas vērtības. Kā suvenīram tā noteikti atkarīga no izlaistā partijas lieluma. Nekur nesteidzos, lai pastāv vēl, kamēr nāks apskaidrība, izmest vienmēr pagūšu.   

 

vecais_sakārnis avatars
Medaļa NostradamsMedaļa VUGD priekšnieksMedaļa Spoks
  vecais_sakārnis 18.10.19 11:50  
0
0
atbildot uz rasiks komentāru " Paldies par informāciju. Pēc bildēm tās pudel... "

Nopietniem vīnu pētījumiem ir pieejamas ar daudz vecākās) It sevišķi ņemot vērā pieejamo daudzumu un tilpumu. Šeit es redzu tikai kolekcionāru vērtību. Tev tas ir nevajadzīgs krāms, bet kādam manta)