68

 1523  4

Pāris dienu laikā latviešu kalēja Jāņa Nīmaņa (angliski John Neeman) video ir sasniedzis 87000 skatījumu atzīmi ASV video portālā LiveLeak.com (links uz video). Video ir lieliski parādīts, ka prasmīgs kalējs no parasta metāla gabala izveido lielisku cirvi.

Jānis ir kalējs no Latvijas, kurš ir guvis lielu popularitāti daudzās valstīs ar paša meistarīgi un skaisti veidotajiem nažiem, kaltiem, cirvjiem un citiem kokapstrādes instrumentiem. Viņa veidotie rīki ir ekspertu atzīti par vieniem no labākajiem un kvalitatīvākajiem pasaulē, tuklāt tie ir veidoti, balstoties uz seno kalēju darba metodēm.
Nīmaņa panākumu ceļš sākās ar interesi par metālapstrādes tehnoloģijām un zināšanām par seno kalēju darbiem, iegūtām no daudziem senās metālapstrādes ekspertiem. Apguvis speciālo izglītību Latvijā un inženierzināšanas Dānijā, Jānis atgriezās Latvijā, lai piepildītu savu sapni - izveidot kalēju darbnīcu, nosauktu senču pilskalna vārdā - "Autine".
Jānis Nīmanis piedāvā lieliskus darbarīkus, kuri kalpos paaudzēm. To veidošanas procesā ir apvienotas seno kalēju uzkrātās zināšanas un mūsdienu materiāli, kas ļauj kopumā sasniegt nevainojamu rezultātu. Saviem darbarīkiem Jānis pat piedāvā mūža garantiju, un darbarīks tiek nomainīts vai salabots, ja tā ekspluatācijas laikā atklājas kādi tehnoloģiski trūkumi. Šķiet, ka ar tik rūpīgu pieeju savam darbam, šādi gadījumi, kad tiek izgatavots brāķis, ir praktiski neiespējami.
Zemāk pastāstīšu par dažām no tehnoloģijām, kas tiek izmantotas darbarīku izgatavošani Jāņa darbnīcā.
Damaskas tērauds, kuru izmanto nažu radīšanai, ir veidots no 240 kārtās kopā sakalta un savērpta oglekļa un niķeļa tērauda. Šāda tehnoloģija ļauj iegūt gan ievērojamu materiāla cietību, gan lieliskas spējas saglabāt asumu, kas ir pateicoties tam, ka abu veidu tēraudi dilst atšķirīgi, un tas izveido nazim mikro zāģīti, kas arī ir naža asums. Tāpat bieži nažu izgatavošanai tiek izmantots zviedru nerūsējošais tērauds, kas ir ir lielisks materiāls cietu un elastīgu nerūsējošu nažu izgatavošanai.
Video redzams, ka cirvis ir veidots no 2 veidu tērauda. Tas ir tāpēc, ka cirvja asmeņa daļa ir veidota no tērauda ar augstu oglekļa saturu, kas ir nodilumizturīgāks un ilgāk saglabā asumu. Savukārt cirvja pieta daļa ir veidota no tērauda ar zemu oglekļa saturu, tādēļ, lai pieta daļai saglabātu elastību, un neviedotos plaisas.Komentāri 68

0/2000

Prieks, ka Latvijā ir tādi cilvēki, kas spēj parādīt savu talantu citiem. :)

 133  2 atbildēt

3 lietas, uz kurām var skatīties mūžīgi - uguns, ūdens un kā citi strādā.

Bet video tiešām uztaisīts tā, ka prieks skatīties :)

 111  0 atbildēt

Zelta rokas

 71  2 atbildēt

Cepuri nost, kārtīgs amatnieks visos laikos un pie jebkuras sistēmas ir cieņā 

 66  0 atbildēt

Beigās vēl parādīts, ka nenormāli ass. Veikalā tādu nenopirkt. 

 48  4 atbildēt

Es speciāli iegāju youtube , lai ieliktu šim cilvēkam like un pielikt pie favorītiem. Zelta rokas. Prasmīgs darbs!

 20  0 atbildēt

Patiešām liels prieks, ka ir kāds, kas spēj Latvijas vārdu izcelt pozitīvā nozīmē :)

 20  0 atbildēt

video ir sasniedzis 87000 skatījumu atzīmi ASV video portālā LiveLeak.com

Izlasi sākumā aprakstu.

 20  0 atbildēt

Šitāds vairākām paaudzēm. 

 19  0 atbildēt

dzimis kalējs 10/100

video 10/11  

viss dziļākais respec Jānim

 8  0 atbildēt

Ja video vinu padarija vel popularaku ka bij...  Vins ka kalejs jau sen ir pazistams netikai latvija... Un vina meistardarbi nau katram pa kabatai... Bet nu par kvalitati ari ir jamaksa un tas tomer ir roku darbs... ja nu kadam interese http://www.neemantools.com/en/about-us/who-where-and-why

 7  0 atbildēt

Žēl par beigu tekstu, tāds talants un apdedzināja seju. Video patika, pat ļoti. Piekrītu Sasha Aleksandrs Cepuri nost. 

 7  0 atbildēt

Varu iedomāties cik ilgs laiks bija viduslaikos,lai tādu uztaisītu.Toties cilvēkam ir talants.Vairāk tādu Latvijā!

 6  0 atbildēt

interesee cik taads beigaas maksaas

 6  0 atbildēt

kad redzeju cik vina cirvitis maksa gandriz nokritu :D

turpinashu skaldit ar savu fiskaru

 6  0 atbildēt

Episki, man liekas, ka Latvija ir viena no tām retaām valstīm, kur roku darbs tiek tiešām novērtēts

 3  0 atbildēt

Man kaimiņos arī dzīvo labs kalējs, vismaz kādreiz bija, tagad tikai bubeņus cilā

 3  0 atbildēt

Kautkas tur beigas ir rakstīts, ka viņš tur ir apdedzinājis rokas, seju.. kautkā tā, man ta liekas ka tā tur bij rakstīts!!

 3  0 atbildēt

Nēesmu heiteris, prieks par cilvēku, bet nu sensācija šī toč nav..

Kmn gandrīz 100 tūkstoši skatījumu ir nieks.. Pat tai mēslīgajai dziesmai ''Dzīvo Brīvi'' ir 1,7 miljoni skatījumu..ASV sensācija varētu būt no kādiem 50 miljoniem skatījumu..

 5  3 atbildēt

neticami grūts darbs

 1  0 atbildēt
« 1  2  3 »