Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
4
107

Oktobra beigās cilvēki iepērk mākslīgus un dabīgus ķirbjus, lai svinētu Helovīnus, novārtā atstājos mūsu pašu svētkus, kas pēc savām izdarībām daudz neatsķiras no šiem - svešajiem.Šis raksts ir tikai neliels un daļēji subjektīvs ieskats šajos svētkos, taču ceru, ka ar šo pamudinašu vismaz kādu pievērsties tautas tradīcijām. Iepazīstieties- Mārtiņdiena!

Senajā latviešu gadskārtā... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
1. Senajā latviešu gadskārtā Mārtiņi iezīmē rudens beigas uz ziemas sākumu. Gregorija kalendārā tie iekrīt 5. novembrī, bet kalendārā atrodamie vārda svētki Mārtiņi – 10. novembrī. Dievturi un citi folkloras zinātāji šos svētkus atzīmē 5. novembrī, nevis desmitajā. Tomēr par īsto datumu domas dalās arī folkloras kopēju un zinātnieku pētījumos, tāpēc nedaudz pastāstīšu par iespējamo iemeslu, kas varētu būt tā pamatā
Šādas atšķirības datumos... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
2. Šādas atšķirības datumos saistītas ar latviešu seno laika skaitīšanas sistēmu un kristiešu mēģinājumiem pagānu svētkus pieskaņot savam kristīgo svētku kalendāram. Latviešiem gadskārta apzīmē Saules gada sevišķu notikumu secību, kas ar nemainīgu noteiktību atkārtojas katru gadu. Zemei viena gada laikā apritot ap Sauli, atšķirami četri svarīgi punkti, kas dabā izpaužas kā pārmaiņas dienas un nakts garumā, un iezīme gadalaiku sākumu. Katrs no šiem ceturkšņiem tālāk tiek sadalīts uz pusēm, iezīmējot nozīmīgas klimatiskas pārmaiņas dabā.
Viena gada laikā izceļas... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
3. Viena gada laikā izceļas astoņi pieturas punkti, ko latvieši atzīmēja ar svinamām dienām – Meteņi (februāris), Lielā diena (marts). Ūsiņi (maijs), Jāņi (jūnijs), Māras (augusts), Miķeļi jeb Apjumības(septembris), Mārtiņi (novembris) un Ziemassvētki ( decembris). Visspilgtāk latviešu un Georgija kalendāru atšķirības var redzēt Lieldienās. Lielā diena,kas ir latviešu svētki, tiek svinēti 25. martā, bet kristiešu Lieldienas, kuru nosaukums ar nolūku pieskaņots īstajiem latviešu svētkiem, tiek svinētas aprīlī, turklāt to norises datumi mainās katru gadu.
Mārtiņš ir Ūsiņa pretstats ... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
4. Mārtiņš ir Ūsiņa pretstats – Saules dilšanas tēls. Abiem ziedo gaili, un abi ir zirgu gādnieki. Gaiļa kaušana sekmē zirgu labklājību, bet vistas kaušana - govju. Tāpat kā Ūsiņa dienā, saimniekam gailis jākauj stallī, gaiļa asinis jāietecina zirga silē, lai zirgs tās apēstu, tad zirgam nepiemetīsies nekādas slimības
Mārtiņš pārņem Ūsiņa... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
5. Mārtiņš pārņem Ūsiņa pienākumus ziemā. Mārtiņos ir nobeigta labības kulšana, lopi tiek turēti kūtīs un sākas to kaušanas laiks. Mārtiņam klāj bagātīgu galdu – galvenie ēdieni ir vistas un cūkas gaļa, baltmaize, medus un alus. Norisinās arī svinības, kurās netrūkst ne dziesmu, ne deju.
Ar Mārtiņiem sākas budēļos... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
6. Ar Mārtiņiem sākas budēļos iešana, kas turpinās līdz pat Meteņiem. Mārtiņa bērnu nosaukumi ir daudz un dažādi, atkarībā no ģeogrāfiskā reģiona, kurā tie norisinājās - mārtiņi, budēļi, buduļi, kūjnieki, čigāni u.c. Budēļos ejot, cilvēki ar pārģērbšanos un maskām attēlo dažādus zīmīgus cilvēkus, dzīvniekus vai lietas. To vidū parasti sastopama garā sieva, mazas vīriņš, kaza, dzērve, vilks, lācis, dzirnavas. Iedami no sētas uz sētu budēļi nes svētību un tāpēc ir visur gaidīti. Katrā sētā viņi ierodas ar jautriem priekšnesumiem, dejām, rotaļām un dziesmām, par ko saņem no saimnieces cienastu.
Masku gājiens jau iztālēm... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
7. Masku gājiens jau iztālēm bija dzirdams, jo tā dalībnieki bija paņēmuši dažādus priekšmetus - katlu vākus, pannas, pudeles, karotes, bungas, zvārguļus - ar ko taisīt troksni. Mājās ienākušas, Mārtiņbērni vispirms pārbaudīja istabu tīrību un kārtību, meitu čaklību, bērnu lasītprasmi un paklausību. Tas viss norisinājās jautrā, asprātīgā dialogā. Ar dziesmām budēļi gan nopēla, gan slavēja. Ķekatu lēkāšana un kāju sišana dancojot, ir īpaša ļauno garu aizbaidīšana un svētības veicināšana. Dejošanā ir arī saskatāmi seni auglības rituāli. Tautasdziesmās daudz apdziedāta ir budēļu tēva rīkste, kurai piemīt maģisks, auglību nesošs spēks. Cilvēki un dažkārt arī dzīvnieki tiek pērti ar šo rīksti, lai tie būtu spēcīgi un veseli. Mārtiņdienas masku gājienam, tāpat kā visiem citiem ziemas masku gājieniem, galvenā nozīme ir bijusi auglības nodrošināšana. Par to liecības atrodam gan tautasdziesmās, gan ticējumos.
Mārtiņdienas ticējumi   Ja... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
8. Mārtiņdienas ticējumi Ja ap Mārtiņiem kokos vēl zaļas lapas – nākamgad ap Vasarsvētkiem to būs maz. Ja Mārtiņa diena ir jauka un skaidra, tad ziemā būs liels sals. Ja Mārtiņadiena miglaina, tad ziema būs silta. Ja Mārtiņos jumti ir sniegā – būs gara ziema. Ja Mārtiņa dienā sarma kokos, būs daudz dārza augļu. Ja Mārtiņa dienā salst, tad ap Ziemassvētkiem būs silts laiks. Ja Mārtiņos zosis pa ledu iet – Ziemassvētkos tās peldēs pa ūdeni.
Cerot ka kādu ieinteresēs... Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
9.

Cerot, ka kādu ieinteresēs mūsu pašu tradīcijas, gribu aicināt Jūs apmeklēt Mārtiņdienai veltītu pasākumu Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 10. novembrī no plkst.12.00 Pasākumā piedalīsies folkloras kopas, būs masku gājiens un citas Mārtiņiem raksturīgas tradīcijas. Pagājušogad biju, man patika. Mums pašiem ir pietiekami daudz savu svētku, tad kāpēc mēs svinam svešus?

 Autors: krrristiine Latviešu svētki - Mārtiņdiena
10.
4
107
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [13]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Skinniks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  Skinniks 01.11.11 11:40
 
6
1

Mārtiņdiena ir bagāta ar visādām jautrībām,jokiem, tikai lielāka daļa sabiedrības ir tā aizrāvušies ar ķirbju svētkiem, sirsniņsvetkiem un visādiem citādiem svetkiem,ka nemaz neinteresējas par pašu tautas svinībām. Ja tā paskatās, tad latviešiem īstenībā ir daudz svētki un svinamās dienas.

amonty avatars
Medaļa TusētājsMedaļa OligarhsMedaļa Rons
  amonty 31.10.11 17:27
 
4
1

taisnība jau ir - principā mēs daudz ko pārņemam no amīšu kultūras, bet aizmirstam mūsu pašu tradīcijas.

Radiiba avatars
Medaļa SpoksMedaļa Veiksmes lāde
  Radiiba 01.11.11 22:14
 
2
0

Liels paldies par rakstu, es tieši gribēju pameklēt kādu informāciju par Mārtiņiem.

Helovīns mani kaitina ne tik daudz, ka tie ir cittautu svētki, bet gan tāpēc, ka cilvēki nesaprot, ko svin, neviens nezina, kāpēc staigā maskās, kāpēc prasa saldumus, vienkārši dara tā, jo tas tak ir tik interesanti. Un ja vēl tiem bērniem, kas saldumus prasa būtu kaut cik smukas maskas :D Bet nē - viss tik pavirši - eh pofig, aptīšos ar tualetes papīru un būšu mūmija stilā, tad jau vēl jo vairāk negribās kaut ko dot :D Plus - saldumus iet prasīt tikai pie tām mājām, kurām ir norādes, ka te saldumu prasītāji ir gaidīti (dekorācijas, ķirbji utml.) Latvijas badīgajiem sīčiem tas pofig - ielauzīsies jebkurā slēdzamā kāpņutelpā

Paperos avatars
Medaļa TīģerisMedaļa MaģistrsMedaļa Dienas joks
  Paperos 31.10.11 19:03
 
2
0

Es gaidu ciganus (rock)

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 31.10.11 19:03
 
3
1

Prieks, ka kads pacenšās un uzraksta šādu rakstu! + 

matttejs avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa SākumskolnieksMedaļa Sertificēts spoks
  matttejs 31.10.11 18:55
 
3
1

Trekns pluss!

Maza dvēselīte avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesaka
  Maza dvēselīte 31.10.11 18:26
 
2
0

Helovīni ir no ķeltiem...

gurkjis avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  gurkjis 31.10.11 17:00
 
2
1

++++

Technikk avatars
Medaļa PingvīnsMedaļa Gods kalpot Latvijai!Medaļa Bestsellers
  Technikk 05.11.12 18:12
 
0
0

Beidzot kads aizdomājas par Latviešu svetkiem, paldies par rakstu :)

maggot15 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa BakalaursMedaļa Kapteinis Huks
  maggot15 05.11.11 18:49
 
0
0

Daļa no šajām maskām ir pat daudz baisākas kā liela daļa halovīna masku.

subis112 avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoki flame
  subis112 04.11.11 23:55
 
0
0

Es ir Mārtiņš un tew ir +!!!

Kkas1 avatars
Medaļa Bila acsMedaļa RecidīvistsMedaļa Spoks
  Kkas1 04.11.11 19:58
 
0
0

atbildot uz amonty komentāru " taisnība jau ir - principā mēs dau... " *ķeltu kultūras

Angelo avatars
Medaļa SpoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Pamatskolnieks
  Angelo 02.11.11 08:16
 
0
0

Jāizglīto sīkie datormīļi