Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
7
60
Dzelzskrusta Bruņinieka krusts ir augstākais Vācijas militārais apbalvojums, tas tiek piešķirts par pārcilvēcisku varonību kaujas laukā vai nepārspējamiem komandiera panākumiem. Pie tam, ir jābūt saņemtiem pirmās un otrās šķiras Dzelzskrustiem, lai varētu saņemt Bruņinieka krustu. Ļoti maz nevāciešu ir saņēmuši šo visaugstāko Vācijas apbalvojumu: 4 beļģi, 3 dāņi, 4 igauņi, 3 franči, 4 holandieši, 1 šveicietis un 12 latvieši. Gandrīz puse no visiem nevācu bruņiniekiem ir latvieši*.

Bruņinieka krustus ir saņēmuši sekojoši latviešu varoņi:
- Pulkvedis (Štandartenfīrers) Voldemārs Veiss, miris no ievainojumiem;
- Pulkvežleitnants (Oberšturmbanfīrers) Kārlis Aperāts, izvēlējies nāvi gūsta vietā;
- Pulkvežleitnants (Oberšturmbanfīrers) Nikolajs Galdiņš, nomocīts;
- Majors (Šturmbanfīrers) Voldemārs Reinholds;
- Kapteinis (Hauptšturmfīrers) Žanis Butkus;
- Virsleitnants (Oberšturmfīrers) Andrejs Freimanis;
- Virsleitnants (Oberšturmfīrers) Roberts Gaigals;
- Leitnants (Unteršturmfīrers) Mervaldis Ādamsons (Marokas Baigais), nomocīts;
- Leitnants (Unteršturmfīrers) Roberts Ancāns
- Feldfēbelis (Hauptšārfīrers) Žanis Ansons
- Jaunākais virsnieks (Unteršārfīrers) Alfrēds Riekstiņš, kritis kaujā;
- Jaunākais virsnieks (Unteršārfīrers) Kārlis Sensbergs (?Šēnbergs), liktenis nav zināms, visticamāk - kritis kaujā.
(Tie, kuriem nāves iemesls nav minēts, ir miruši dabiskā navē - pārsvarā emigrācijā, ASV, Kanādā un citur.)

Katram no šiem varoņiem ir savs dzīvesstāsts, bet visus viņus vieno viens - viņi savu jaunību un daļa - arī dzīvību, ziedoja cīņai pret sarkano mēri un par Latvijas brīvību, lai nekad vairs nebūtu jāpiedzīvo tas, kas notika 1940. un 1941.gadā.

Tikai viens stāsts: 1944.gadā pulkvežleitnants Kārlis Aperāts tika smagi ievainots vēderā. Viņa bierdi mēģināja viņu iznest no sarkano aplenkuma, neklausot pulkveža pavēlei atstāt viņu kaujas laukā. Kārlis saprata, ka ievainojums vēderā ir nāvīgs un dzīvot viņam atlicis apmēram pusstundu, tādēļ, lai velti neriskētu ar savu cīņasbiedru dzīvībām, viņš, pateicis: "Es zinu, kas man darāms.", izvilka pistoli un pielika punktu savai cīņai.

Tādi ir latviešu varoņi. Un nožēloja viņi tikai vienu - to, ka viņiem nav otras dzīvības, ko ziedot Latvijas brīvībai. Dienā, kad mēs viņus aizmirsīsim, enciklopēdijas šķirkli "Latvieši" varēs izsvītrot.

___
*) Savu nacionālo armiju pakļutībā Bruņinieka krustus ir saņēmuši arī 18 (?17) rumāņi, 9 itāļi, 8 ungāri, 2 spāņi, 2 japāņi, 2 slovāki un 2 somi.
Varonis Ancāns Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
1. Varonis Ancāns
Varonis Aperāts Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
2. Varonis Aperāts
Varonis Butkus Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
3. Varonis Butkus
Varonis Freimanis Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
4. Varonis Freimanis
Varonis Gaigals Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
5. Varonis Gaigals
Varonis Galdiņš Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
6. Varonis Galdiņš
Varonis Reinholds Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
7. Varonis Reinholds
Varonis Riekstiņš Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
8. Varonis Riekstiņš
Varonis Veiss Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
9. Varonis Veiss
Varonis Ansons Autors: Osiiic@tribine Latviešu bruņinieki
10. Varonis Ansons
7
60
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [19]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Latvietis@tribine avatars
  Latvietis@tribine 31.03.09 22:16
4
0
Mūžīga slava mūsu leģionāriem!
Osiiic@tribine avatars
  Osiiic@tribine 31.03.09 22:17
2
0
Zini, tici man - es apjēdzu par likumiem daudz vairāk nekā tu, jo esmu jurists un dokumentus emu ne tikai turējis rokā, bet man pašam tādi pieder, tādēļ beidz, lūdzu, dzīt demagoģiju. Es pats jau minēju, ka Vācijas veiktā mobilizācija bija prettiesiska (tik tālu laikam tu nespēji izlasīt), bet tas nav iemesls, lai apšaubītu leģionāru cīņas mērķus.
Courlander@tribine avatars
  Courlander@tribine 01.04.09 00:27
1
0
Es ļoti labi saprotu žīdu nepatiku pret leģionāriem (tieši tādas pašas izjūtas man ir pret sarkanajiem fašistiem 9. maijā), taču arī žīdiem ir jāsaprot latviešus.. Iedalīt pasauli - labajos un ļaunajos labākajā gadījumā ir muļķīgi.. Pārmest leģionam holokaustu un citas zvērības - analfabētisms, kuru diezvai ka atbalsta holokausta vēsturnieki, jo tas izkropļo patieso vēstures gaitu.. p.s. runas par tetovējumiem padusēs vai tad nav muļķības? arī Waffen SS kareivjiem bija tetovējumi - asins grupa, kuru dēļ dažu labu arī pēctam atrada ar lodi pierē, jo kāds bija saklausījies šīs muļķības..
Osiiic@tribine avatars
  Osiiic@tribine 01.04.09 00:08
1
0
Diemžēl jāpiekrīt Courlandar - nožēlojami, ka cilvēki, kuri Latviešu leģionu pielīdzina Vispārējā SS (Allgemeines SS) vienībām un vēl jo vairāk - Einsatzkommando vienībām, kuras bija SD pakļautībā un kurām vispār nebija nekāds sakars ar SS. Man tiešām šķiet nesaprotami, kā cilvēks var neatšķirt trīs dažādus vārdus, kuri katrs apzīmē trīs pavisam dažādas lietas. Bet - lai nu paliek..
Courlander@tribine avatars
  Courlander@tribine 31.03.09 20:08
1
0
izskatās, ka dažs labs vēljoprojām nav sapratis, ar ko atšķiras cīņa pret boļševismu Waffen SS rindās un kara noziegumi "īstajā SS"..
Courlander@tribine avatars
  Courlander@tribine 31.03.09 00:18
1
0
Profesoram smagi klibo loģika.. Lai cīnītos pret vienu ienaidnieku ir pilnīgi pašsaprotami izmantot citu ienaidnieku piedāvātos ieročus.. nezinu kādā jomā prof. Biezais ir skolojies, bet tālāk par savu rākstāmgaldu un Dienas interneta versijas sadaļu "tautas balss" vecais puika nav ticis un izskatās, ka ar šadu domāšanu arī netiks..
Courlander@tribine avatars
  Courlander@tribine 30.03.09 03:25
1
0
mērķis attaisno līdzekļus.. nejau no laba prāta latvieši (un arī citas Latvijā dzīvojošās tautas) gāja karā. Un šeit nav runa par piespiedu mobilizāciju, bet 1940. gadu ar tām šausmām, ko sarkanutotie sadarīja šeit.. Tas arī bija galvenais iemesls - nepieļaut sarkano fašistu atgriešanos Latvijas zemēs.. Kāda vairs starpība no kā ņemt ieročus un kam dot zvērestu.. tieši tā kā tu teici - zvērests jau bija dots - aizsargāt Latviju, bet tālākais jau ir nebūtisks.. papriekšu utainos un tad jau redzēs, varbūt arī tos zili pelēkos ar viņu pašu ieročiem..
Courlander@tribine avatars
  Courlander@tribine 29.03.09 19:32
1
0
Osiiit izlabo: "arī dzīvību, ziedoja cīņai pret sarkano mēri un PAR Latvijas brīvību"
Kirsis@tribine avatars
  Kirsis@tribine 28.03.09 21:18
1
0
Neviens latvietis nevienu ebreju negalināja, ko nevar teik pa ebrejiem pašiem, kas faktiski organizēja un vadīja lielākās represijas psrs.
Osiiic@tribine avatars
  Osiiic@tribine 28.03.09 17:12
1
0
No latviešiem kara pēdējās dienās (1945. gada aprīlī) tika apbalvoti tikai Andrejs Freimanis un Kārlis Šēnbergs (Sensbergs), kas arī ir izskaidrojums tam, kādēļ par viņiem ir maz informācijas.
Courlander@tribine avatars
  Courlander@tribine 31.03.09 00:21
0
0
atvainojos prof. Haraldam Biezajam - izrādās vecais puika ir ļoti cienījams baltu mitoloģijas un folkloras pētnieks.. Bet tas neattaisno viņa absurdos akadēmiķa spriedelējumus..
TrakaisKursis@tribine avatars
  TrakaisKursis@tribine 29.03.09 13:03
0
0
nelaimīgi cilvēki. arī tie, kas dabūja sarkano zvaigzni. varonīgākās un stulbākās viņu dzīves lappuses.
balodis@tribine avatars
  balodis@tribine 28.03.09 19:13
0
0
Atkal mongoļi sanākuši:/ (liku tādu smailu, jo nezinu, kā uzlikt vemjošu smaidiņu) Osiic Tu esi malacis, ka aizstāvi savējos! Lai tie suņi spļauj savu žulti! Mūsu karavīri tika nelikumīgi izmantoti, saskaņā ar Ženēvas 1905. gada konvenciju, kurā tika kategoriski aizliegta mobilizācija okupētās teritorijās! Pie tam, tas viss ir Kremļa un Himlera safabricēts fufelis, ka mūsējie tur stājās brīvprātīgi! Ja arī kāds tur pats iestājās, tad tikai tāpēc, lai atriebtu 1940. gada komunistu pastrādātās slepkavības un deportāciju no dzimtenes!
Osiiic@tribine avatars
  Osiiic@tribine 28.03.09 18:05
0
0
Starp citu, es lūdzu arī pārējos, kuri taisās izbolītām acīm un siekalām šķīstot, demonstrējot savu vēstures nezināšanu, bļaut par žīdu šaušanu un "fašizm ņepraiģot", to nedarīt, jo Latviešu un Igauņu leģioni NAV noziedzīgas organizācijas saskaņā ar Nirnbergas tiesas spriedumu. PS Teikšu gan atklāti, ka es «Nirnbergas tribunālu» uzskatu par absolūti prettiesisku linča tiesu ar mēķi noslepkavot uzverētās valsts vadītājus, jo: 1) Nirnbergā uzvarētāji tiesāja uzvarētos, bet, lai tādu tiesu uzskatītu par legālu, tiesnešiem bija jābūt neitrāliem (piemēram, no Šveices un Zviedrijas). 2) Netika izskatīti nedz Padomju Savienības noziegumi (piemēram, slaktiņš Katinā), nedz Sabiedroto noziegumi (piemēram, Drēzdenes bombardēšana). Tai pat laikā, pat tāds absolūti neojektīvs «tribunāls», ko drīzāk varētu nosaukt par klaunādi, latviešu un igauņu leģionārus attaisnoja.
Osiiic@tribine avatars
  Osiiic@tribine 28.03.09 17:42
0
0
Atšķirībā no komunistiem, kuri par sasietu cilvēku nogalināšanu deva Padomju Savienības "varoņu" nosaukumu, vācieši par soda ekspedīcijām nekādus ordeņus nedeva. Bez tam, Latviešu leģionāri soda ekspedīcijās nepiedalījās. Tevis nosauktie (Arājs, Cukurs, Kalējs) bija SD pakļautībā. Es gan pieļauju, ka tev tas ir vienalga - galvenais, lai varētu uzliet samazgas varoņiem. PS Pie tam Cukurs nevienu žīdu nenošāva - viņš bija SD autoparka pārzinis (tehnisks darbinieks).
Osiiic@tribine avatars
  Osiiic@tribine 28.03.09 17:16
0
0
Par Kārli Šēnbergu (apbalvojuma dokumentos saukts par Kārli Sensbergu) praktiski nekas nav zināms.
Osiiic@tribine avatars
  Osiiic@tribine 28.03.09 16:40
0
0
Nē, domāju, ka Tev ir taisnība - mani dati ir par Bruņinieka krusta saņēmējiem Vācijas armijas sastāvā, kurā nav ņemti vērā 18 rumāņi, 9 itāļi, 8 ungāri, 2 spāņi, 2 japāņi, 2 slovāki un 2 somi, kuri Bruņiniekus saņēma, cīnoties savās nacionālajās armijās.
Osiiic@tribine avatars
  Osiiic@tribine 28.03.09 16:01
0
0
Iemet, lūdzu, saiti - par Rumāņu bruņiniekiem iepriekš neko nebiju dzirdējis..
ABAB@tribine avatars
  ABAB@tribine 29.03.09 20:51
0
1
Vai Latviju izsviitrojam no kartes shodien vai peec 50 gadiem - am nav nekaadas noziimes - neskatoties uz Latvieshu apnjeemiiu, Latvieshiem uz kartes nav paredzēta vieta - finansu slogs to novek liidz lejai, Lisabonas līgums piebeidz un Eiro ieviešana pasludina Latvijas valsti par neeksistējošu.