local-stats-pixel

Kognitīvā Disonanse27

592 5

Kā jau jūs noprotat, raksts būs par kognatīvo disonansi, bet pirms es sāku par to, es gribu paskaidrot savu motivāciju rakstīt šo rakstu:

Neskatoties uz to ka, bieži man vairāk nav vēlmes runāt par vegānismu ar tuviem cilvēkiem un, jo tas reizēm noved pie asa strīda, personīgiem uzbrukumiem un lielas vilšanās sajūtas pat vis izglītotākajos cilvēkos, kad es nolēmu mēģināt augu valsts dīetu un pievērsties vegāna dzīvesvaidam man bija ļoti liela vēlme runāt par šo tēmu ar dažādiem cilvēkiem. Nejau lai kautkādā veidā uzspiestu savus uzskatus, vai pataisītu kādu par vegānu, bet gan lai izprastu šos iemeslus kapēc cilvēkiem tas neinteresē, un pat izraisa ļoti negatīvu attieksmi. Ko es nekādīgi nevarēju saprast, bija šī nevēlēšanās runāt par problēmām un bieži vien apsolūti absurdi argumenti lai aizstāvētu savu nostāju. Es saprotu, kapēc cilvēki ēd standarta diētu, arī es to darīju 22 gadus no sirds ticot ka man tas ir jādra un man nav izvēles, jo veģetārismu redzēju kā ļoti nedabīgu un neveselīgu dzīvesveidu, nerunājot par vegānismu, bet tikko man bija informācija un pierādījumi, ka visi mani uzskati bija maldīgi un balstoties uz zinātni nepamatoti, man bija ļoti liela vēlme mācīties par to vairāk, lai dzīvotu ētiskāku dzīvesveidu, kamēr vairumam cilvēku ir vēlme to noniecināt neizprotot filozofiju, vai vienkārši izvairīties no sarunas.

Es jau iepriekš esmu nedaudz rakstījis par cilvēku divkosību, kad runa ir par diētu un vardarbību pret dzīvnieku, bet šoreiz gribu vairāk pieskārties mūsu psiholoģijai, un rakstīt par to no kurienes nāk šī uzvedība, kā arī, kas ir šis iemesls mūsu negribēšanai runāt par šo tēmu. Ir pagājis kāds laiciņš un man ir liela pieredze kā gaļēdājam, un nu jau arī kā vegānam un es jūtu ka šodien man ir vairāk atbilžu uz maniem jautājumiem, kā tas bija 2015. gadā.

Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 27

0/2000

Raksta ievads lieliski atklāj stereotipiskā veģetārieša būtību:

" kad es nolēmu mēģināt augu valsts diētu un pievērsties vegāna dzīvesvaidam, man bija ļoti liela vēlme runāt par šo tēmu ar dažādiem cilvēkiem "

Vnk kāpēc?! Ēd ko gribi, kaut vai salmus, bet atkraties taču no citiem. Neesi Tu, veģetārieti, gudrāks ne par vienu. Nevienam Tavas dzīves atklāsmes neinteresē. Tu ar savu uzbāzību tikai bojā citiem dzīvi. Runa nav par veselīgu vai ētisku dzīvesveidu, runa ir par Tava Ego vērtējumu un par Tavu nicinošo attieksmi pret citiem.

" Ko es nekādīgi nevarēju saprast, bija šī nevēlēšanās runāt par problēmām"

Tieši tā! Bet, redz, uzrodas viens, kam liekas, ka visi pārējie ir muļķi un viņam ir visi jāizārstē no viņu "problēmām". Problēmu nav. Vismaz citos nav. Ja kāds ir neapmierināts ar savu dzīvi un uzbāzīgi meklē uzmanību, tad problēma ir tikai viņā.

Un absurdie argumenti parasti sākas tad, kad kāds Olološs Tev bāžas virsū ar savu pārgudro viedokli un nesaprot, ka neviens negrib viņu un viņa mēslus dzirdēt.

15 1 atbildēt

Starp citu, dārzeņus arī audzē speciāli priekš ēšanas. Augs arī ir dzīvs, bet tu to burkānu izrauj, norauj lakstus, nokasi ar asu nazi mizu un tad vēl vāri vai vēl kaut kā apstrādā.

11 0 atbildēt

Nu re ,jau aizmuldejies ka normalie cilveki pielidzinami isis ... emotion                                                                                  Virs vegetarietis lamajas ar sievu vegani.Kas tas bija vakarinjas, ka man tagad mute surst un kakla svilina ? Natru zupa... ! Virs blauj- ko tu pat uzvarit nevizoji ?! Sieva - es jau ta tev pretimnakshanu lielu iztaisiju ,udeni pieliedama...!

8 0 atbildēt
Daudz man nav ko teikt, jo citi cilvēki jau ir pateikuši to, kas vajadzīgs. Cilvēks = dzīvnieks ( visēdājs ). Lāči ir visēdāji un ēd gan to, gan to un dzīvo labi. Neiet runa par to, ka cilvēkam gaļa ir negatīvi domāta, bet jārunā ir par nenormālo gaļas pārprodukciju. Ir ok, ja gaļu dabū reizi nedēļā vai pāris, bet tas nav normāli, ja katru dienu štopē desas, karbonādes, cepešus - tāpēc organismam paliek ar laiku slikti. Pie tam, ja samazinātos šī drausmīgā rīšana, tad arī neētiskās dzīvnieku fermas klapētu ciet un cilvēkiem būtu pieejama ekoloģiski tīra ( bez hormoniem, antibiotikām ), svaiga gaļa, kura audzēta ētiski. Un var pastāvēt uzskats, par dzīvnieku mīlēšanu un to ēšanu vienlaicīgi, jo mājlopi tiek speciāli audzēti kaušanai un tā tas ir ticis darīts jau tūkstošiem gadu. Kā arī absurds ir tas, kā izcēla cits komentētājs, ka tu gribi runāt ar visiem par veģetārismu, jo pats ar to sāki nodarboties. Nē! Tas nav jāpopularizē, neviens taču neiet un nesaka, cik labi ir ēst gaļu un gaļa būtu jāēd visiem. Cilvēki paši lemj ko un kā ēst, nevajag būt kaut kādam sludinātājam... Un augi ir tik pat dzīvi un arī jūt, kā dzīvnieki... To gan jūs nepieņemat, jo ne tikai nezinat, bet negribat zināt. Tu nogalini augus... Lūdzu, ņem un ēd akmeņus!
8 0 atbildēt
Nelasot otro daļu, no pirmās varu spriest,ka tev prasās atzinību un uzslavējumus par tavu "Pareizo" izvēli ēdiena izvēlē. Tik drastisks un agresīvs salīdzinājums, kā tu salīdzini "👑Vegānu 👑" un cilvēku "💩parasto💩" norāda uz to, ka tu vienkārši nevari sadzīvot, ka kāds nepieņem tavus uzskatus, un esot "👑Vegāns👑" tu jau sevi neapzināti pieskaiti pie augstakas rases ar augstāku intelektu. Tas ir no tēmas: Nav objektīvas pasaules,ir tikai katra sebjektīva pasaules uztvere. Ko es ar to gribu teikt, ir apsveicami un labi, ka ir cilvēki kas cīnās par neaizsargātu dzīvnieku tiesībām un tiešām nežēlīgu izturēšanos, bet tomēr atver acis, pasaule ir nežēlīga, izdzīvo stiprākais, vājākais atrod atrunas. Es personīgi dievinu gaļu un ievēroju sabalansētu diētu, un problēmas nekādas nav! Prāts ass un ķermenis spēcīgs
6 0 atbildēt

Es tikko sapratu, kas ir kognitīvā disonanse - kad Tu esi rupji pasūtījis ratā kādu dīvaini, kas runā muļķības, ir nekompetents, pārlieku uzbāzīgs vai agresīvs, bet nav sapratis pieklājīgu atraidījumu, un pēc tam Tu izjūti savas rīcības neētisko dabu un vainas apziņu par to. Tavs oponents ir aizvainots un dusmīgs uz Tevi, bet Tu sevi attaisno, ka tā bija Tava vienīgā iespēja pārtraukt radušos bezpriģelu.

6 0 atbildēt

Es esmu pret BEZJĒDZĪGU vardarbību attiecībā uz dzīvniekiem (t.i. nogalināšanu just for fun vai spīdzināšanu), bet neredzu nekādu problēmu dzīvnieku audzēšanā un jā, arī nogalināšanā gaļas (un citu produktu) industrijā. Es ēdu gaļu un ēdīšu - ja vien nebūs tā, ka man dakters kategoriski aizliegs to darīt emotion

Un pareizi jau te cilvēki komentos atzīmēja - tieši `karojošie vegāni` ir tie, kas sludina vegānismu visur kur vajag un kur ne. Protams, vegānu salīdzinājums ar ISIS ir perebors - tieši tāpat kā gaļēdāju salīdzinājums ar ISIS. Tikpat nepamatots. Kaut gan es teiktu, ka `karojošie vegāni` kaut kādā ziņā atgādina tos reliģiskos sludinātajus, kas staigā pa ielām un uzmācas garāmgājējiem ar `vai jūs nevēlētos parunāt par Jēzu/Krišnu?` emotion

6 0 atbildēt

1. Plants are sentient beings as well. 2. Arguments par to ka cilvēkam nav paredzēts ēst gaļu ( no dabas ) nav patiess, jo man ir ļoti lieli ilkņi, un diezin par ko tas varētu liecināt. Par burkānu graušanu? Es pazīstu pāris vegānus, un varu teikt, ka nevienam no viņiem nav ilkņu. To varbūt ir vērts papētīt. Kopumā, raksts tradicionāli tuvredzīgs. Es reizēm saku ka Vegāni patiešām ir Isis, jo viņi ir pieteikuši karu augu valsts pārstāvjiem, jo viņi aizstāv dzīvnieku tiesības. Tā tomēr arī ir sava veida diskriminācija. Patiesība ir tāda, ka nevar dzīvot nenogalinot, vairs. Ja tu gribi dzīvot, tu nogalini. Un pārējais viss ir tikai katra individuālais egoisms. Ja tu nespēj pieņemt to kā tiek kauti lopi, tad tu aizej uz mazāko ļaunumu, jeb nogalini augus. No sērijas, izvēlies mazāko ļaunumu* un jūties par to lepns. Ha.

5 0 atbildēt
Vai žurkas ar' nav jānogalina?
4 0 atbildēt

Tīri objektīvi cilvēks ir plēsoņa, un savākt nepieciešamo OBV daudzumu bez dzīvnieku izcelsmes produktiem ir visai  problemātiski. Labi, var vēl kaut kā zitikt bez gaļas - bet mocīt dzīvniekus ar slaukšanu un olu ražošanu neizbēgami nākas. Simbiozē ar cilvēkiem dzīvo kaķīši, kuri sargā divkājaino īpašumā  esošos labības produktus no sīkajiem  grauzējiem. Kaķītim nav variantu - kaķītim ir jāēd gaļa, jo viņam ir īss zarnu trakts, un nav pietiekoši vietas, kur augu barībai uzsūkties. Cilvēkam viņš arī nav  pietiekoši garš, ja kas. 

Dzīvojot galīgi aukstā klimatā veģetāriešiem ļoti ātri pārietu žēlums uz dzīvnieciņiem un šie lupītu iekšā gaļu tā ka  nu tikai. 

3 0 atbildēt
Mix avatarsMix
Bet ,kā ar augiem? Tie arī spēj izjust sāpes ,ja noplūc vai uzkāp virsū puķes vai salātiem un arī paziņot par ,ka draud briesmas...
2 0 atbildēt

Palasīju - nekā īpaša - kārtējais vardarbības pret augiem atbalstītājs no pilsētas. Pats pārbraucu no Rīgas uz laukiem, turam ar sievu vistiņas - gan broilerus, gan dējējas. Rūpējamies par tām labāk kā jebkurš dārzkopis - putnu dārzs, viss kā vajag - nekādas vardarbības. Kad broileri paliek pieteikoši lieli, lai tos nokautu - vnk eju un savācu savus augļus. Nedaudz žēl ir, bet nu toties garšīga gaļa, un nekādas vardarbības - čiks un viss. 

Paskatoties uz apgalvojumiem, ka ADA kā arī visas pārējās organizācijas ir sarīkojušas pētījumus, ir ne tikai vienpusīgs skatījums uz stilīgo vegānismu, bet brīžiem arī absurds uztiepums no raksta autora puses. Ievadi kaut vai google "vai vegānisms ir veselīgs" - būs daudz viedokļu, bet tie nav fakti un pierādāmi apgalvojumi it īpaši.

Mani secinājumi ir kā parasti - vegāni pārāk agresīvi cepjas ar savu vegānismu, un aņuks par to, ka senindiešu valodā veģetārietis ir slikts mednieks, kārtējo reizi apsiprinās emotion

2 0 atbildēt
Ja vegāns NEatsakās no auto ( ādas apdare, eļļas, kuras indē vidi, izplūdes gāzes, nodilušas riepas- inde, utt), ādas apģērba vai aksesuāriem, KOSMĒTIKAS, daudzām dabiskām krāsvielām, kuras iegūtas no dzīvām būtnēm ( kukaiņiem), lauksaimniecībā iegūtiem augiem ( kuri iegūti noindējot miljoniem gliemju, kukaiņu, utt) tad tas viss vegānisms ir klaunāde un cirks lai izrādītos pret citiem. Te sanāk dīvaina morāle - cūka ir dzīvnieks, kura žēl, bet gliemezis ir maita, kurš jānoindē. Klauni un āksti. Ja esi vegāns, tad izdari pašnāvību. Atbrīvo vietu un daudzi dzīvnieki izdzīvos. Nu vai pārvācies uz eko ciematu, kur cilvēki dzīvo no tā, ko izaudzē. Ja tā nedari, tad esi muldoņa un klauns.
2 0 atbildēt
Tāpēc ka visēdāji nav agresīvi.
2 0 atbildēt
Te ir runa par ko citu. Viena lieta ir dzīvot kognitīvā disonancē, cita, - tā UZSKATĪT. 99.9 procenti tikai uzskata, ka dzīvo. Cilvēks ir pacifists, un domā ka ir labs. Viņam patīk būt par pacifistu, lai gan tas nav nekas labs. Vissliktākais ļaunums ir tas, kad "labie" neiejaucas. Kad "labie" sēž mierā, ļaunums uzvar. Anglijā, kur nedrīkst nēsāt ieročus ir dauz reizes vairāk slepkavību, izvarošanu nekā ASV vai Šveicē, kur ieročus atļauts nēsāt. Pat visas masu apšaudes ASV ir štatos, kur gun free zonas. Nekas nedod ļaundariem uzdzīvot, kā pacifisti. Bet pofig statistika. Galvenais, ka cilcēks jūtas labi. 2) vegānisms. Cilvēkam pofig, ka lai izaudzētu viņa burkānu, tiek iznīcināti kaitēkļi. Vai ar ķīmiju, vai manuāli, bet NEKAS neizaugtu pat bioloģiskajās saimniecībās, ja ļautu kaitēkļiem izplatīties. Bet cilvēks pārliecināts, ka dzīvo labi. Uzspiež savu viedokli citiem, kā sektants, bet domā, ka baigais pasaules glābējs. Vissliktākais ir tas, ka tādī atsaldeņi tā sāk audzēt arī savus bērnus un dzīvniekus ir suņu veģetārā barība). Kad 30-it gadīgs cilvēks sajūk prātā un sāk dzīvot tā, lai viņš justos labi, cita - tā uzspiest dzīvot bērnam, nepiedāvājot viņam izvēli. Un pēc tam dot visādus ķīmiskus vitamīnus, lai iegūtu normālu minerālvielu balansu organusmā. ( tikai nesāciet melot, ka tā nav.) Bet patiesība ir tāda, ka ja cilvēks grib dzīvot harmonijā ar dabu, viņam vajag - nomirt. Vai iet dzīvot kaut kur mežā. Kad kaut kur savācas pārāk daudz dzīvnieku, viņi sāk izmirt. Žurkas - kož nost savus bērnus, lemingi slīkst, citi kļūst neaulīgi, citus iznīcina citas sugas, bet cilvēku jau ir pārāk daudz. Cilvēkiem vajag izmirt, nevis vairoties. Raksta autors - reāls zābaks un zombijs. Iesaku vairāk lasīt, nevis kopēt sektantu viedokli.
1 0 atbildēt

protams, ka ASV spiež uz to lai cilvēki vairāk ēstu augus, jo no tā uzlabojas viņu ekonomika un tiek samazināts ūdens patēriņš lauksaimniecībā. Bet es jums pateikšu vienu - Metodes un ķīmija, ko izmanto lauksaimniecībā, ir vāks, un, ja tu pats nespēj audzēt savā piemājas darzā, tad vegānismam nav jēgas, jo tā ir tikai organisma graušana. Esmu bijis tepat, Holandē, un no pieredzes varu teikt ka pesticīdi, ar kuriem miglo, piemēra, gurķus, jau pie pirmās saskarsmes izraisa niezi. Es tikai varu iedomāties kas notiek uz Amerikas kukurūzas laukiem, tāpat banānu plantācijās, riekstu fermās, un jebkurā citā jomā kas skar tieši NE-gaļēdāju kultūru. Atgriežoties uz zemes, gaļa ir jāēd, bet ne tā kā mēs esam pieraduši to darīt - katru dienu, vai trīs reiz dienā.

1 0 atbildēt

kāpēc par šo rakstu nevar balsot ar emotion ?

1 0 atbildēt

Tu odus un dundurus arī sit, jo tas ir tavas ērtības labad   emotion  

Un cilvēki jau kopš seniem laikiem ir ēduši gan zaļo paiku, gan gaļu, gan zivis. Aizej viņiem pasaki, ka viņi ir kā ISIS

1 0 atbildēt

Pierēķini vēl to, ka Indijā veģetārisms ir reāls, jo tur maz enerģijas aiziet siltuma ražošanai, kas Latvijā jau  ir problēma. Vismaz ziemā.

0 0 atbildēt
emotion
0 0 atbildēt