local-stats-pixel fb-conv-api

Kas ir mobings?3

42 0

Tas, ko mēs ikdienā saucam par apcelšanu, pāridarīšanu, atstumšanu, pazemošanu, zinātniskā terminā tiek dēvēts par vienaudžu savstarpējo vardarbību, vai arī no angļu valodas pārņemtā vārdā – par mobingu. Ja viens vai vairāki cilvēki kādu regulāri aizskar fiziski, ar vārdiem, ar aizskarošām vēstulēm e-pastā vai draugos.lv – tas ir mobings.

Mobings nav parast konflikts. Mobings ir negatīvas darbības, kuras risinās ilgāku laiku un ir sistemātiski vērsts pret vienu vai diviem cilvēkiem ar mērķi viņus pazemot. Konflikts var izvērsties mobingā.

Iemesli tam var būt dažādi. Galvenokārt tās ir kādas lietas, pēc kurām izvēlas izsmejamo – deguns par lietu, kurpes par tizlu, vecāki nepelna pietiekoši daudz naudas… īstenībā diezgan muļķīgas lietas, jo visiem jau nevar būt vienādi deguni vai apģērbs, un ne jau pēc maka biezuma ir jāvērtē cilvēki. Būtībā problēma jau nav tajā, kuru apsmej, bet gan tajā, kurš to dara. Viņš savas negatīvās vai savā personībā neapmierinošās lietas novērš uz citu – liek otram justies nevērtīgākam, tādejādi mazinot šo sajūtu sevī. Un pārējie pievienojas vai klusē, jo nav tik drosmīgi un baidās arī tik nostādīti izstumto lomā, bet velti, jo visdrīzāk šādu cēlu rīcību – iestāšanos par kādu, kuru apceļ, novērtētu arī pārējie.

Galvenais ir nebūt vienaldzīgam un neizlikties, ka neredzi, ka citam dara pāri. Ja tev pašam kāds dara pāri – neklusē! Klusējot tu situāciju nemainīsi, tikai liksi justies pāridarītājam drošākam un par sevi pārliecinātam.

Nevienam nav tiesību otru pazemot, nodarīt sāpes un likt justies nelāgi. Nav jākaunas, ja tevi pazemo. Runā par to droši, jo neērti ir jājūtas tam cilvēkam, kurš pazemo un dara pāri otram.

Ja tev dara pāri, tad zini – lielākais ierocis, ar kuru cīnīties ar pāridarītāju ir pastāstīt par to kādam. Ja cīnīsies pats vai centīsies atdarīt pāridarītājam, tad padarīsi situāciju tikai sarežģītāku. Obligāti runā ar kādu par šo situāciju, pat ja nevari izlemt, kurš būtu īstais cilvēks kam uzticēties, izmanto palīdzības tālruņus, kur vari parunāt par šo problēmu ar pavisam neitrālu cilvēku. Bērnu un jauniešu uzticības tālrunis 80009000 pieejams bez maksas no fiksētā sakaru tīkla 24 stundas diennaktī un Valsts bērnu inspekcijas uzticības tālrunis 80006008 – bezmaksas no visiem sarunu tīkliem.

42 0 3 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 3

0/2000
Tas ir labiemotion
1 0 atbildēt

Uh, cik tas bija aktuāli iepriekšējā darba vietā. Cīņu uzsāku, bet tas bija kā ar vējdzirnavām. Problēma atrisinājās ar darba nomaiņu - tagad naudiņas ir mazāk, toties galva tīra emotion emotion 

1 0 atbildēt