11

 15  4
Gandrīz katrā kārtīgā latviešu kino filmā vai seriālā (kas parasti arī ir latviešu literatūras ekranizējumi), vai stāstā, ko esmu redzējis vai skolas laikā bijis spiests lasīt, ir ielikts iekšā tik milzīgs traģisms un izsāpēta tik pārpasaulīga nelaime, ka tas liek aizdomāties par iemesliem kāpēc tas tā ir. Vai kāpēc man tā liekas. Tālāk rakstītais ir mana subjektīva versija, kurai noteikti īsteni latviešu kino un literatūras fani varētu nepiekrist, to es lieliski apzinos. Mūsu ir maz, līdz ar to iespēja, ka šeit piedzimtu kāds īpaši talantīgs cilvēks arī ir mazāka. Daba nemīl tukšumu - ja valstī trūkst talantu, tad viņu vietu ieņem netalantīgie. Tieši tā tas allažiņ ir bijis mūsu literatūrā un kino. Protams, ar izņēmumiem, bet tie tikai apstiprina likumsakarību. Tieši netalantīgie ir tie, kuru darbi ir pilni ar traģismu, izmisumu un drāmu. Tam par iemeslu ir tas, ka drāmu izveidot ir daudzkārt vieglāk nekā labu komēdiju - viņi meklē un atrod vieglāko ceļu. Radīt smieklīgo ir grūtāk, nekā radīt izmisuma pilnu nāvīgu sūrumu. Neapšaubāmi arī tas, ka drāmas autoram vienmēr šķiet, ka depresīvs darbs daudz lielākā mērā pretendē uz "lielās mākslas" statusu nekā humoristisks. Aplams pieņēmums, ka nenopietna satura izrāde prasa arī nenopietnu darbu - gluži otrādi - manuprāt, tas prasa daudz vairāk talanta un darba, nekā kārtejais traģiskais mēsls. Tāds kārtīgs latviešu bāleliņš - asariņu birdinātājs, parasti sasniedz īstu mazohistisku baudījumu tad, ja uzņem filmu, kurā ir šo obligāto ingridientu apkopojums: akla atraitne, kuras vīrs aizgājis karā, atstājot trīs bērnus uz rokām, kuri strādā pie ļaunā saimnieka, aužot segas muižniekiem, kamēr sāk asiņot rokas. Viens no viņiem saķer plaušu karsoni un nomirst, pārējie abi bēgot no mājām, bada un mātes vājprāta, ielūst agra pavasara trauslajā ledū un noslīkst. Māte to uzzinot, pilnībā sajūk prātā un aizdedzina māju, paraujot sev līdzi vēl 4 cilvēkus, bet pēc kāda laika no kara atgriežas vīrs, kurš karā zaudējis pusi galvas, atlikušo mūžu nodzīvo pagastmājas pagrabā - mitrumā, tumsā, vientulībā un izmisumā, pārtiekot no žēlsirdības dāvanām. Un tādā garā - pretīm "lielajai mākslai" un mūžīgai slavai pamatskolēnu obligātās literatūras sarakstā. Bet tiem patiesajiem stingrā kaula latviešu literatūras faniem, kuriem tagad iekšā viss vārās kvēlās dusmās, es varētu teikt tikai vienu: "Jums pie lūpas pielipis Blaumaņa kaunuma mats".

Komentāri 11

0/2000
vovo :)
 3  0 atbildēt
Piekrītu. Mums vajag vairāk happy endu. BTW, kāds zin kā ir mūsu kaimiņiem Igauņiem ar happy endiem? Spriežot pēc viņu augstās pašapziņas, varētu secināt, ka arī literatūrā viņiem vajadzētu būt mazāk depresīvu textu un vairāk optimisma (komēdijas no viņiem prasīt gan būtu par daudz) ;)
 2  0 atbildēt
es savukārt nepiekrītu nevienam vārdam, (raksts ir depresīvs sūds) - bet ir tipiski domāt par pasauli šādā veidā, īpaši - par literatūru, lai attaisnotu "kāpēc es nelasu grāmatas". tāpēc arī ievietoju. tas viss ir absurdi. nav interesantas literatūras bez notikuma, nav notikuma bez krīzes, krīzē vienmēr kāds cieš. vajag atradināties no tik primitīva domāšanas līmeņa kā "priecīgi" un "bēdīgi". nekas nav tik vienkārši kā :) vai :(, dzīve, paldies dievam, ir daudz interesantāka un sarežģītāka, literatūra arī.
 2  0 atbildēt
'Tieši netalantīgie ir tie, kuru darbi ir pilni ar traģismu, izmisumu un drāmu." - vispār sviests. atcerēsimies Šekspīru, piemēram. Bodlēru, Sartru, depresijas pravieshus. pieņemu, ka raksta autors ir tāds komiksu žanra kā Vonnegūta piekritējs, un ir jau OK arī tā, tikai nevajag apdirst skābās vīnogas, sēdi savās avenēs un klusē, ibio
 2  0 atbildēt
Latviešu literatūra, kino un daudz kas no mākslas ir pārāk depresīvs un bieži ar sliktām beigām. Vajag vairāk pozitīvā literatūrā! Savādāk daudzi latviešu bērni izaugs par īdētājiem, kā daļa sabiedrības -- valsti nozog, visu nozog, algas sliktie cilvēki nemaksā, valdība nepalīdz dzīvot kā rietumos utt.
 2  0 atbildēt
mani neviena no latviešu obligātajām literatūras grāmatām nav iedzinusi depresijā. tas, ko jūs te tagad dzenat, ir 1:1 par tēmu - datorpēles pamudina mazuļus šaut savus skolas biedrus. protams, būtu jauki ticēt, ka izlasītā literatūra maina cilvēku. nezkāpēc neviens kristietis, lasot Bībeli, labāks nekļūst.
 2  0 atbildēt
drūmums saistīts ar platumagrādiem.skatīt piem. skandināvu kino.zviedru komēdijas var iedzīt patiesā izmisumā.saules maz- lūk iemesls.bet- janukas-Blaumanim ir patiesi labs humors- tā, ka talants uzvar visu.
 2  0 atbildēt
vispār man patīk autora radītais tēls- iedomājieties kā izskatās sūds, kas ir tendēts uz depresiju.. kāda ir šī izstrādājuma krāsa, forma un faktūra.no tā kāds varētu uztaisīt personālizstādi.
 2  0 atbildēt
nu domaju, ka nevisai laimiigaa vesture ari varetu but pie vainas :) bet man lv filmas ljoti patik!..
 2  0 atbildēt
parādiet man superoptimistisko aizrobežu literatūru. ha.
 2  0 atbildēt
Mani arī latviešu literatūra neiedzen depresijā. Vienkārši tajā priekš lasītāja trūkst motivācijas. Piemērs (Aspāzija): "Dzied circenītis Aizkrāsnē. Nāc, puisīt, mātei Azotē. Ak, neprasi! Nav Maizītes, Skat, skat, tur laukā Zvaigznītes! Lai citiem riekstiņš, Pīrādziņš, Mums, lūk, tur logā Mēnestiņš! Tāds mīļš, balts, apaļš Mēnestiņš, Tik spoži citiem Nespīd viņš. ..... " Protams, nenoliedzami, ka Rainis un Aspāzija bija komunisti un tas pat bērnu dzejoļos lien ārā. Tomēr nevar tak tā bērnus čakarēt un jau bērnībā ieaudzināt kādi mēs esam "looseri." Sliktākais, ka bieži tiek pateikts, ka būt par "looseri" ir labāk kā par tādu nebūt. Un tie kas tādi nav, ir "sliktie"
 0  0 atbildēt