Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
13
2581

Vai veikalos tirgo bojātu produkciju? Kā strādā veikali? Ko pārdevēji domā par pircēju? Vai pārdevējs var ēst par brīvu? Vai veikala darbinieks mīl savu darbu?

Atbildi uz šiem jautājumiem uzzināsi šajā rakstā. Turklāt, Tu uzzināsi daudz nedzirdētu faktu par strādāšanu vidusmēra supermārketā.

Kādu laiku atpakaļ man nācās... Autors: Latišs Kā pasauli redz veikala darbinieks?
1.

Kādu laiku atpakaļ man nācās strādāt vienā no populārajiem veikalu tīkliem. Es ieraudzīju pasauli no veikala otrās puses. Secinājumi par darbu šajā sfērā man bija viennozīmīgi un kritiski. Bet visam savs laiks! Rakstu sākšu ar nelielu aprakstu par sevi un kā es nokļuvu līdz šādam darbam :)

Esmu jaunietis un students. Kopš pusaudža gadiem es uzsāku stabili pelnīt naudu un gadiem ejot, varēju sevi nodrošināt ar visu vajadzīgo. Nekad nebiju vēlējies strādāt haltūrās, jo biju apmierināts gan ar atalgojumu, gan ar savu darbu. Savā darba sfērā esmu iemācījies profesionāli komunicēt ar cilvēkiem. Pats darbs aizņēma ļoti maz laika.

Taču katram dzīvē gadās melnā strīpa. Tāda gadījās arī man. Tuvāko mēnešu laikā, man vajadzēja vairāk naudas. Biju vēlējies strādāt divos darbos vienlaicīgi. Vienīgi, problēma bija tajā, ka otrs darbs bija jāatrod zibenīgi ātri. 

Aizsūtīju CV visur kur vien... Autors: Latišs Kā pasauli redz veikala darbinieks?
2.

Aizsūtīju CV visur, kur vien iespējams. 

Drīz vien, mani sazvanīja kāda sieviete, kura piedāvāja strādāt hipermarketā, kas atradās ļoti tuvu manām mājām. Kad pajautāju par profesiju, man pateica, ka būs jāstrādā par kravēju+zāles darbinieku. Šī ziņa mani nebiedēja, jo smags darbs man šķita interesants, nevis grūts. Turklāt, esmu fiziski attīstīts. Viennozīmīgi piekritu.

Pēc trīs dienām jau biju uzsācis darba gaitas.

Pirmajā dienā iepazinos ar... Autors: Latišs Kā pasauli redz veikala darbinieks?
3.

Pirmajā dienā iepazinos ar "kolektīvu".  Nelielu "ekskursiju" man uztaisīja labo slavu ieguvušais darbinieks. Viņš bija students un brīvajā laikā strādāja dotajā veikalā. Iepazinos arī ar 30-gadīgu krievu meiteni. No sarunas sapratu, ka viņa ir bidlo, jo kad runāju ar viņu pieklājīgi, viņa man teica: "Klau, ko tu tik jauks? Davaj bez jaukumiņiem un bez uzrunāšanas uz "jūs"!"

Bija vēl pāris 25-35 gadīgo, kas pēc dialoga spriežot, pabeidza 9 klases. Pārējie darbinieki, pārsvarā, bija pensijas vecuma cilvēki. Viens džeks, ieraugot manu mašīnu, sāka stāstīt, ka viņa māsas vīra brālis arī nopirka mašīnu. Viņš arī sapņo kādreiz sev nopirkt mašīnu.... Pie reizes, brīnījās, ka es studēju, jo tas esot stulbi - pēc skolas uzreiz jāiet strādāt..... īsāk sakot, bezsakars.

Nācās secināt, ka intelektuāli gudri cilvēki šajā kolektīvā bija priekšnieki vai studenti.

Negribu izskatīties iedomīgs... Autors: Latišs Kā pasauli redz veikala darbinieks?
4.

Negribu izskatīties iedomīgs vai pārgudrs raksta lasītāju priekšā, bet diemžēl, man radās uzskats, ka liela daļa veikala darbinieku nav intelektuāli gudra. 

Mēs ar priekšniekiem bieži ļoti draudzīgi pārrunājām dzīves lietas, biju viņiem piedāvājis jaunus veidus, kā ekonomēt cilvēku resursus.... īsāk sakot, man iznāca atrast kopīgu valodu ar priekšniecību.

Ar vienu no priekšniecēm man atradās tik daudz kopīgu interešu, ka viņa pat no manis neslēpa, ka pa kluso noraksta kvalitatīvu preci un lieto to uzturā. To izmantoju arī es. Mēs tīšām bojājām produktu iepakojumus, norakstījām tos un pēctam apēdām. Ko teicām apsardzei par šādiem izdarījumiem? Bija divi varianti:

1) "Labais" apsargs apēda šos produktus kopā ar mums;
2) Metām ārā iepakojumu no produktiem, it kā, kāds zaglītis to būtu apēdis un atstāja veikalā iepakojumu.

Apsardzei bija vienalga, cik ticams bija šis stāsts. Viņus vairāk uztrauca regulāri zagtie "Hennessy" un "Absolut".

Kaut arī mūs tur ēdināja ar lētajiem cīsiņiem (kas pēc pirmās nedēļas jau līda caur ausīm ārā) un salātiem, gribējās ēst ko cilvēcīgu, tāpēc vienu dienu es norakstīju "Smiltenes" biezpiena kūku un meža ogu bulciņas, citu dienu ēdu mango ar arbūzu un uzdzēru tos ar naturālu persiku sulu. Ēdienkartes izvēle bija milzīga.

Ikdienā man nācās sastapties... Autors: Latišs Kā pasauli redz veikala darbinieks?
5.

Ikdienā man nācās sastapties ar cilvēkiem, kas ļoti uztraucās par savu darba ikdienu. Man regulāri nācās dzirdēt, ka redz, Marina nespēj izlikt visas piena pakas uz plaukta, un ka Kristiānai olu nodaļā nesmuki stāv kastes. Savukārt, Zane ir ļoti slikta, jo nepaspēja izlikt visus čipšu iepakojumus. Liekas, ka sīkums, bet katru dienu nākas dzirdēt to visu. Dažreiz pat nākas stāvēt ar kādu darbinieci, kas man raud uz pleca, jo redz, viņai ir grūts darbs. 

Vislielākās bažas bija par to, ka priekšniecība grib pārāk daudz no darbiniekiem. Nezinu vai tam bija pamats, jo manu darbu priekšniece vienmēr slavēja.... Varbūt tāpēc, ka mums bija labas attiecības, nezinu.

Man pašam nebija viegls darbs, bet man bija pajāt.

Manos darba pienākumos ietilpa mašīnu izkraušana, preču konteineru novietošana noliktavā, pārstrādājamo materiālu iekravēšana fūrēs, sasaldēto produktu izkravēšana saldētavā, augļu un dārzeņu izkravēšana ledusskapī, piena produktu izkrāvēšana un salikšana pēc produkta un firmas; visu problēmu risināšana, kas notiek noliktavā, visu smagumu pārvietošana, atkritumu izmešana, darbs ar klientiem un daudz citu sīkumu. It kā nav traki. Bet problēma ir tajā, ka kamēr es biju kravējis ārā vienu mašīnu, bija piebraukusi otrā, nereti - arī trešā. Man bija jāpaspēj ne tikai izkrāvēt mašīna, bet tajā pat laikā bija jāsaliek produkcija pa nodaļām.

Šis darbs ir stulbs ar to, ka brīžiem Tev vajag strādāt ļoti intensīvi, bet brīžiem, aiz nekā nedarīšanas gribās pakārties. Taču es sāku strādāt pēc savas shēmas.... neminēšu to šeit, jo tas nav tik būtiski. Galvenā doma - es sāku strādāt pēc tāda algoritma, ka visi priekšnieki mani redz strādājot. Savukārt, kad es nestrādāju, mani neredz neviens. 

Kāda ir darbinieka attieksme... Autors: Latišs Kā pasauli redz veikala darbinieks?
6.

Kāda ir darbinieka attieksme pret pircēju?

Darbinieks par produktiem zin tikpat daudz, cik pircējs. Darbinieks nezinās neko vairāk par pašu pircēju. Vienīgi, pārdevējs zin, uz kura plaukta atradīsies vajadzīgais produkts. Bet ar ko atšķirsies Madonas biezpiena sieriņš no "Kārums" sieriņa, darbinieks nezinās. Vienīgais, ko viņš pateiks Tev, ir viņa neizglītotais viedoklis, kurš Tev nav vajadzīgs. Beigās viņš pasmaidīs, bet galvā domās: "Nedod Dievs, Tu vēl kaut ko pajautāsi."  

No kurienes es to zinu? Simts reižu dzirdēju ko tādu no veikala darbinieku dialogiem pusdienlaikā.

Vai veikalos tirgo bojātu... Autors: Latišs Kā pasauli redz veikala darbinieks?
7.

Vai veikalos tirgo bojātu preci?

Gan jā, gan nē. Tūlīt izskaidrošu jums pieredzēto situāciju.

Dotajā veikalā, gaļas nodaļā, strādāja studente Laima no laukiem. Viņa runāja ar savu priekšnieci.

Laima: "Nu gan, to steiku neviens nepērk. Varbūt vajadzētu tam samazināt cenu?"

Priekšniece: "Grūts process. Man būs jāsazinās ar galveno ofisu, jārunā. Nu nezinu, nezinu."

Laima: "Žēl jau to produktu, laikam būs jau jāmet ārā..."

Priekšniece:"Tu sagaidi produkta beigu datumu un tad met ārā."

Laima:"Tam steikam beigu datums bija jau pirms trijām dienām. Žēl mest ārā."

Priekšniece:"Vismaz vakarā izmet. Ja kāds klients atnāks ar pretenzijām, man varētu būt nepatikšanas."

Šīs frāzes tika teiktas ļoti mierīgās balsīs, it kā pircēji būtu dzīvnieki, kuri ēdīs jebko, ko viņiem dos. It īpāši priekšnieces pēdējais teikums. Priekšniece baidās par savu vietu, nevis par klientu veselību.

Bet principā, bojātie produkti parasti tika mesti ārā. Nebiju redzējis, lai kāds mazgātu gaļu un līmētu jaunas derīguma termiņa uzlīmes.

Ja jums raksts iepatikās... Autors: Latišs Kā pasauli redz veikala darbinieks?
8.

Ja jums raksts iepatikās, noteikti rakstiet komentārus vai vērtējat rakstu.

Tiek plānota otrā daļa, kur pastāstīšu kādā veidā veikalu darbiniekiem tiek SKALOTAS SMADZENES, lai tie mīlētu savu darbu un par šausmīgu algu pūlētos ik dienu.

Vēlos dzirdēt jautājumus par darbu veikalā. Droši atbildēšu nākamajā rakstā :)

13
2581

Citi šī autora raksti:

Lasi vēl labākos rakstus:

komentāri [133]

Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
crematory avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa SviestmaizeMedaļa Teamwork
  crematory 09.09.15 13:41
 
144
1
Ne vienmēr pabeigto klašu un augstskolu daudzums nosaka intelektu. Ir tāda lieta, kā loģiskā domāšana kura nav diži izplatīta arī starp augstskolu absolaventiem
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 09.09.15 14:03
 
55
2

Nespried par visiem pēc viena veikala. Pati strādāju lielveikalā un varu pateikt, ka veikalā nestrādā vienīgi intelektuāli atpalikuši cilvēki. Nav, tā, ka noraksta, ko grib. Bojāti produkti un produkti, kam beidzies derīguma termiņš, vienmēr tiek norakstīti. Nav mahināciju ar derīguma termiņiem.

Atšķirība varbūt tāda, ka strādāju RIMI nevis MAXIMA lielveikalā. 

P.S. Latviešu valodā neeksistē vārds izkravēšana.

mazais28 avatars
Medaļa VienotībaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Vampīru klana biedrs
  mazais28 09.09.15 20:24
 
37
0

Priekšniecei āri ielīdi d...........

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 09.09.15 12:37
 
36
0

Jebkāda dzīves pieredze, it īpaši darba pieredze, bagātina mūs. Bet var just, ka tu neesi no tādiem, kas rimčikā iesēdīsies uz 10 gadiem aiz bailēm no pārmaiņām. Ļoti patika, bija interesanti lasīt! 

jacky avatars
Medaļa NastijsMedaļa NastijsMedaļa Nastijs
  jacky 09.09.15 12:13
 
31
1

Man patika! Labs raksts! Emu pieteicis karu lielveikaliem un tā ir mana cīņa.

kapuracējs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Veiksmes lāde
  kapuracējs 20.09.15 17:37
 
27
2
Laikam darbs nav palicis bez sekām. IZKRĀVĒT.
Deviņvīruspēks avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Deviņvīruspēks 09.09.15 12:24
 
25
0

Radiniece strādāja Maximas gaļas nodaļā par nodaļas vadītāju. Cik sarpatu, tad vadības norādes bija sekojošas, ka desas, kam beigušies derīguma termiņi ir jāsagriež "Maximas meistaru" salātos vai arī jānoskalo ūdenī, kurā ir izšķīdināts etiķis, lai dabūtu nost glumumu un arī jebkādu smaku, turklāt bija atrasts veids, kā pārštancēt derīguma termiņus. Tas gan bija pirms kādiem 3-4 gadiem, varbūt kaut kas ir mainījies.

Everestss avatars
Medaļa Spoks
  Everestss 13.04.16 12:47  
 
20
1
Beidzot kāds sakarīgs raksts spokos, nevis kkas nošpikots no Interneta, vai vienkarsi pilnigas mulkibas.
Elmorsz avatars
Medaļa SpoksMedaļa Students
  Elmorsz 19.09.15 23:07
 
18
1

Raksts ļoti patika un viennozīmīgi +.

Bet, ja reiz raksta sākumā par sevi radi iespaidu, ka esi izglītots un gudrs cilvēks, izlabo to pirms publicēšanas. Citādāk vārdi kā ''iekravēšana'','' gribās'' nedaudz grauž acīs. Tie rakstās - iekraušana, gribas. 

Pašlaik pēc pāris ''Valmiermuižām'' esmu nedaudz jautrā garastāvoklī, tāpēc, iespējams, rakstu tik agresīvā tonī, taču tā nedomāju. 

Paldies par rakstu, kuru ir interesanti lasīt, jo tajā ir atspoguļots tikai Tavs viedoklis un pieredze, nevis tantes Ļenas un citu stereotipiskie uzskati).

Latgaleens avatars
Medaļa ViktorsMedaļa SpēlmanisMedaļa Dienas joks
  Latgaleens 09.09.15 13:05
 
18
2
atbildot uz FuNkYmoNeY komentāru " Izkrāmēt..vispār jau..ne izkravēt un izkravāt "Vispār jau smagos izkrauj nevis izkrāmē
VIĻŅUKS avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Gada RAKSTS 2017Medaļa Pirmavots
  VIĻŅUKS 09.09.15 14:10
 
16
0
Telivizorus un tādas lietas arī "noraksta"?
Eva1703 avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa Dienas joksMedaļa Kalla
  Eva1703 19.09.15 15:36
 
14
0

Raksts labs, par to tev + 

Bet kaut kā liekas, ka tu par daudz centies izcelt to, cik tu izglītots, bet pārējie muļķi.  

Zooey avatars
Medaļa Soarkana RūžeņaMedaļa RecidīvistsMedaļa Dienas doma
  Zooey 09.09.15 13:00
 
13
0
Izlasot uzreiz var saprast kurā veikalu tīklā esi strādājis, bet var redzēt arī, ka ļoti mazu laika sprīdi.
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 09.09.15 12:50
 
13
1

Tev ir taisníba, inteliģentam cilvēkam tur bieži vien nav ko darīt. Tad, strādājot arī sapratu, ka tomēr augstākā izglītība nozīmē kaut ko. Izskaidrošu, kāpēc- Jo ar augstāko priekšniecību, kas bija Veikala vadītājs un pārvaldnieki,bija labas attiecības, bija pat interesanti parunāties par dažādām tēmām, veikala darbības principiem, apgrozījumu, kā tas mainās. Bet, ar tiešo priekšniecību- nodaļas vadītāju visu laiku bija strīdi, jo es centos optimizēt darbu, un bija mūžīga skriešana- pēc metodes- dari visu, bet tāpat nav labi. Tā kā esmu tendēts uz jaunas informācijas apgūšanu, pat īpaši nepūloties atcerējos sieru kodus no galvas(sveramos), ar ko atšķirās viens siers no otra, zināju par vīnu atšķirībām izpētot informāciju ārpus darba laika, zināju, kādi ir jaunumi parādījušies, jo vienkārši bija drausmīgi garlaicīgi, tad kad bija maz pircēju, bet tad kad bija daudz- bija nenormālā skriešana, jau zvana pieņemt nākošo paleti, kas atnākusi, pārbaudīt, reģistrēt, viss arī jāpaspēj izkraut, un lai ir labi derīguma termiņi. Tiešajai priekšniecībai arī nepatika tas, ka studēju un tāpēc nevaru būt visas dienas(kā jau visur), greizi skatījās, kad bija kāds eksāmens jākārto, kā arī bieži bija dzirdēts par to, ka "kāpēc mācīties, tāpat nav jēgas.", un sapratu, ka to saka tikai tie, kas vainu paši nav mācījušies augstāko, vai arī tie, kas ārpus diploma nav centušies attīstīt papildus prasmes, lai būtu konkurētspējīgi darba tirgū. Ko varu teikt- kādam laikam, tas protams der, strādāšan lielveikalos, bet tiklīdz, kā parādās iespēja- ejiet uz labākām vietām.

zackfield92 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  zackfield92 21.09.15 23:27
 
11
0

strādaju maxima 

tāds pats murgs bija 

par produktiem gan trākāk bija 

daudz trākāk 

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 13.04.16 19:09
 
11
0

Nedrīkst spriest par cilvēka intelektu pēc viņa akdēmiskiem sasniegumiem. Imho

spoku dienas doma

lazybonexD avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RecidīvistsMedaļa Panda
  lazybonexD 10.11.15 12:49
 
9
0

malacis, tev sanaktu labs pētnieciskais darbs

MehāniskāBerze avatars
Medaļa Aģents 0/7Medaļa ZebraMedaļa Dienas doma
  MehāniskāBerze 22.09.15 00:09
 
7
0

atbildot uz KristapsEm komentāru " Ļauj minēt, tu esi tikko iestājies... " Es pilnīgi to pašu varu teikt par LU PPMF - pilnīgi noteikti laika izniekošana... Mācījos labi, bet gala beigās tā arī daudz ko nesapratu. Pasniedzēji paši slinki, daudz ko nejēdz, runā riņķī un apkārt, lielāko daļu dava darba nogrūž uz studentu pleciem. Un tas diploms - tas man mājās putekļus krāj. 

Latišs avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa SensācijaMedaļa Admins iesaka
  Latišs 19.09.15 13:13
 
7
0

atbildot uz laura259@speles komentāru " Izlasīju gan visu rakstu- un nožēloju to. N... " Atkal sāc savus "esi iedomājies nezin ko no sevis". Kā tā var raudāt?

Ieteikums Tev. Sākumā pastrādā civilā un zolīdā uzņēmumā un tad pastrādā veikalā. Pati piekritīsi visam, kas rakstīts manā rakstā

moparcape241 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  moparcape241 03.03.16 18:29
 
6
0

Bezdarbs redzi , ka nav latvijā vispār, bet tā samaksa ir tāda kā ir.....

« 1  2  3  4  5 »