Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
330

Sveiki spoki. Helovīns vairs nav aiz kalniem, tāpēc izlēmu pa ilgiem laikiem uztaisīt rakstu par šiem svētkiem ar savu viedokli.Agrāk laiku pa laikam rakstīju šādus rakstus pēdējā laikā nav sanācis, tāpēc izlēmu, ka pirms šiem svētkiem ir īstais laiks pateikt ko un kāpēc domāju.

Uzreiz brīdinu - lasāmais netrūks, tāpēc tiem, kam nav pacietības palasīt vai arī ir izteikta alerģija pret citu cilvēku viedokli - labāk nemaz nelasiet.

Neiedziļinoties vēsturē... Autors: Latvian Revenger Helovīns - mans viedoklis.
1.

Neiedziļinoties vēsturē Helovīns ir kaut kas no Ziemeļamerikas un Centrālamerikas atceļojis. Tā saucamā "Visu Svēto diena"jeb "Visu Mirušo diena", pamatos bija - bērni saģērbjās maksimāli briesmīgi, lai aizbiedētu sliktos garus. Kaut kas ļoti attāli līdzīgs latviešu veļu dienām, kad godinot mirušos rijās tika nolikti cienasti aizgājušajiem un Meteņiem/ Ķekatām /Budēļiem , kad līdzīgi, kā Helovīnos visi ģērbās  tērpos, biežāk gan nebūt ne briesmīgos un devās apkārt ciemos par ko saņēma cienastu.

Un tad es nosēžos pie datora un aizdomājos - pēdējos gados Helovīnu redz visur. Gluži kā Jāņi vai Ziemassvētki to var pamanīt lielveikalos, visos interneta portālos, klubos notiek Helovīna ballītes. (kāds minēs spēlītēs parādās dažādi Helovīna laika prikoli - to nepieminēšu, jo runāju par Latviju nevis pasauli un Latvijā ražotu spēlīšu nav pārāk daudz) . Īsi sakot, kad tuvojās Helovīns par to gribot negribot uzzin visi. Savukārt, par tiem pašiem iepriekš minētajiem latviešu svētkiem informācija parasti aprobežojās ar ierakstiem, kādos tradiconāli vai patriotiski noskaņotos saitos, video sižetos par bērnudārziem vai sākumskolu, kur skolotāji likuši berniem iepazīties ar šīm tradīcijām vai reģionālajām televīzijām, laikrakstiem, kas bada minimuma līmenī uztaisa sižetu par to, kā, piemēram, kādā pagastā pavadīti Meteņi.

Lūk scaronajā brīdī man sāk... Autors: Latvian Revenger Helovīns - mans viedoklis.
2.

Lūk šajā brīdī man sāk rasties izteikta nepatika pret Helovīnu. Kāpēc? Kad es biju mazs tad tikko  Helovīns sāka lēnām parādīties modē. uz manām mājām mazie diedelētāji nāk reti, pie vainas gan drīzāk tas, ka tuvākajā apkārtnē ir salīdzinoši maz bērnu un, ka man mājās ir nikni suņi. Tiesa, nevienam draugam vai paziņai nav Helovīnos "jāatkaujās"no saldumu diedelētājiem. Bet tie taču ir šo svētku pamati. Pārģērbties un iet biedēt citus. Taču, neskatoties uz  to, šie svētki ir acīmredzami izspieduši lielu daļu latviešu tradicionālo svētku. Var ņemt par piemēru šo pašu portālu. Kad portāla veidotājā rakstā, par to, ka ir jauna Helovīnu tēma un medaļas pajautāju, kāpēc neko tādu netaisa latviskiem svētkiem, komentārā saņēmu atbildi :"atpisies ar tiem sūdiem, tak viņi ir garlaicīgi " 

Scaronajā brīdī rodās... Autors: Latvian Revenger Helovīns - mans viedoklis.
3.

Šajā brīdī rodās jautājums - kāpēc ārzemju svētki, kuri pamatos ir kā divu latviešu svētku apvienojums skaitās interesanti, bet latviešu svētki garlaicīgi? Atbildes uz šo jautājumu ir vairākas. 1. Globalizācija - mēs arvien vairāk skrienam līdzi masu kultūrām, un aizmirstam savu seņču mantojumu. 2. Mārketings un bizness - vai kāds ir dzirdējis, ka Maximā vai Rimi ir akcija Mārtiņdienas gailim vai tiek tirgoti ķekatu kostīmi? Vai kāds ir redzējis tajos pašos spokos vai draugiem. lv speciālu meteņiem veltītu "skinu"? Visticamāk nav vai jau krietni pasen. Toties Helovīns tiek kultivēts katru gadu. 3. Iespēja izskatīties "maucīgi" . Šī ir lieta un Helovīnu daļa par kuru smejos jau sen. Es bieži Helovīnus saucu par "attaisnojumu saģērbties kā maukai" . Daļa to nesapratīs. Mūsdienās ne jau tikai bērni Helovīnā taisa kostīmus un iet biedēt, jokoties vai taisa savus Helovīna tusiņus. To dara arī jaunieši un pieaugušie, turklāt, Latvijā esmu pārliecināts, ka tieši jauniešu auditorija visvairāk tiek tendēta uz to visu. Klubos notiek "pikantas, nerātnas, ugunīgas ballītes" Helovīna ballītes. Uz tādu neviens neies uzmaucis palagu pār galvu, sakot, ka ir spoks vai prezervatīvs. Uz tādu arī neviens neies klauna tērpā. Toties, meitenei uzstīvēt Lienes ielas cienīgus svārkus un ādas topiņu, garos zābakus un kaķa vai zaķa austiņas un nosaukt sevi par nerātno kaķi vai zaķi, gan ir itin populāri. Un tāda veida ballītes ir krietni biežāk, kā vienkārši Helovīna tuss tādā un tādā klubā. Normāli kostīmi (bez seksualitātes izcelšanas) visbiežāk ir mājas vai dzīvokļu ballītēs, kur tad arī ir tiešam šausmīgie vai smieklīgie kostīmi. Un, tad ateroties latviešu svētkus - vai kāds ir redzējis foto vai kaut iedomājies :" Davai, ejam ķekatās saģērbušies, kā žigolo? Un tava draudzene varētu uzraut viņas erotisko veļu un nosaukt sevi par zaķīti." Diez vai. 4. Tusi. Ceturtais iemesls ir kā treša turpinājums. Mūsdienās, kad tik lielai sabiedrības daļai labākais veids kā atpūsties piektdienas vakarā ir uzkurīt zāli, piedzerties un pavazāties pa klubiem diez vai jautrs šķitīs variants piesēsties pie galda, uzēst tradicionālus latviešu ēdienus un labākajā gadījumā izraut vienu vai divus aliņus. Toties Helovīna pārtijos, piedzeršanās klubā ir norma. Lūk, droši vien tāpēc iepriekš minētais komentārs, tik smagi nolika latviešu tradīcijas.

Es nevaru lepoties ar to ka... Autors: Latvian Revenger Helovīns - mans viedoklis.
4.

Es nevaru lepoties ar to, ka ļoti piekoptu un svinētu senas latviešu tradīcijas un svētkus, taču tās vismaz zinu un respektēju. Helovīnu, es nesvinu. Mani viņš nepiesaista, jā es varētu saģērbties kostīmā, paākstīties - bērnu līmenī. Taču visas šīs "nerātnās ballītes" mani nepiesaista, tapat, kā šo svetku mizlu komercializācija. Tāpēc es labi saprotu, kāpēc internetā spilgti atzīmē, kad ir Helovīns, bet par tiem pašiem Meteņiem, piemēram aizmirst. Helovīns nes naudu/ klikus, latviešu svētki to nedara. To var labi saprast, bet brīdī, kad tavas tautas tradīcijas brutāli nosauc par stulbām - tas gan vairs nepatīk un liek aizdomāties vai kārtējo reizi nav aiziets par tālu un kārtējo reizi, latviešiem gribot būt tādiem, kā ir rietumos aizmirstās par pašiem sevi. Kā noteikti sen varēja noprast - mans viedoklis par Helovīnu ir negatīvs. Agrāk tas bija neitrāls, laika gaitā kļuvis negatīvs, taču nenosodu nevienu, kas vienalga kādā veidā atzīmē šos svētkus (izņēmot likumpārkāpumus:D), vienīgais ļoti jau gribētos, lai tie, kas fano un svin Helovīnu atcerās arī mūsu pašu latviešu svētkus un ja ne pasvin tos, tad vismaz zin tās tradīcijas un nezākā tās.

1
330
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [37]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kaķūns avatars
Medaļa Gada Spoks 2015Medaļa Gada SPOKS 2016Medaļa Gada SPOKS 2017
  kaķūns 24.10.16 16:38
18
0

Tavam teiktajam piekrītu, BET šai visā ir arī pozitīvais. Mūsu letiņu svētki un tradīcijas netiek izsmietas un izvazātas pa sūda Mahimām, Rimi un internetu.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 24.10.16 17:21
13
0

Pie manis katru helovīnu nāk bērni un sīc saldumus... Dažreiz kādu nolaupu  

RandomVideoVlog avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Burvju klana biedrsMedaļa Spoks
  RandomVideoVlog 24.10.16 17:10
13
0

Helo Vīnu īpaši nesvinu, bet ķirbi gan man patīk izgrebt

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 24.10.16 16:42
12
0

atbildot uz kaķūns komentāru " Tavam teiktajam piekrītu, BET šai visā ... " Tur tev trekns pluss Tikai žel, ka dēļ tā , ka viņus neizvazā lielākā daļa par tiem aizmirst vai uzskata par kaut ko stulbu.

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 24.10.16 18:11
9
0

atbildot uz aniii7 komentāru " Eduardam patīk gari un tukši runāt , i... " Un tev ļoti patīk strīdēties ar visiem un uzskatīt savu viedokli par vienīgo pareizo.

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 24.10.16 18:11
8
0

atbildot uz EV1TA komentāru " Eduard, vai Tu atzīmē visus latviešu tradicio... " "Es nevaru lepoties ar to, ka ļoti piekoptu un svinētu senas latviešu tradīcijas un svētkus, taču tās vismaz zinu un respektēju. "

Ieteiktu izlasīt rakstu pirms aizrādi kaut ko...

Aurum10 avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa ŽurnālistsMedaļa Sviestmaize
  Aurum10 24.10.16 17:10
7
0

100% taisnība

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 24.10.16 20:50
7
0

atbildot uz EV1TA komentāru "Man nav pacietības lasīt, tāpēc nelasīju - tāds... " Ok, forši klausīji ieteikumam, bet tajā pat laikā - jēga komentēt neizlasot? (šo aizrādījumu lieku pietiekami bieži cilvēkiem visos portālos, kas komentē nezinot par ko ir runa )

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 24.10.16 18:14
6
0

atbildot uz aniii7 komentāru " Nē, nē, dārgais draugs, es tikai izsaku savu ... " Es nerunāju par šo rakstu/tēmu, bet vispār

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 24.10.16 18:19
6
0

atbildot uz aniii7 komentāru " Nu tad gaidam tavu saiteli, lai var svinēt ve... " Tādā gadījumā gaidu tavu saitu, kurā tiks publicēti visi "slikto krāsvielu lietotāji" , sievietes, kuras neprot kopt sevi, "vecās zagles" un viss cits dēļ kā vairākkārt esi ļoti plaši izpaudusies šī portāla komentāru sadaļās. No manas puses chat off

misticismo avatars
Medaļa ArheologsMedaļa Dienas domaMedaļa Sensācija
  misticismo 24.10.16 16:58  
5
0
Tas brīdis, kad raksts saņem lielu atsaucību, bet komentārs ar līdzīgu nostāju - kaudzi ar mīnusiem. Tiem kas nezina par ko ir runa - palasiet komentārus rakstam "Spoki gatavojas Helovīnam". Lai vai kā - piekrītu visam rakstam.
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 24.10.16 16:51
5
0

Es neko nesvinu, pat dzimšanas diena man ir kā jebkura cita parasta diena. Es esmu ar to apmierināta.

EV1TA avatars
Medaļa Troll killerMedaļa AdminsMedaļa Auklīte
  EV1TA 25.10.16 01:26  
4
0
atbildot uz Count Monte Black komentāru "Interesanti - sākumā tu rakstīji ka nelasīji,se... "Eduard, Eduard, Eduard, es Tev uzdevu jautājumu, ko Tu cepies? Vēlies zināt iemeslu tam, kāpēc es Tavu rakstu neizlasīju, bet "pārskrēju tam tikai pāri", kas burtiski nozīmē to, ka izlasīju vienu teikumu tur, otru tur, bet trešo vēl kaut kur?! Pareizrakstība iesūkā, un Tu jau zini kādas man ir attiecības ar tekstu, kas ir pilns ar kļūdām. Es to nelasu, jo es nespēju normāli to uztvert. Bet viss OK, mēs visi no kļūdām mācamies.
misticismo avatars
Medaļa ArheologsMedaļa Dienas domaMedaļa Sensācija
  misticismo 24.10.16 16:58  
4
0
atbildot uz mellom komentāru " Es neko nesvinu, pat dzimšanas diena ma... "ApmierinĀTA?
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 24.10.16 17:00
3
0

atbildot uz misticismo komentāru "ApmierinĀTA? " Tev tas ir kāds jaunums? Man likās to jau daudzi zina.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 24.10.16 18:12
3
0

Man gan ir cits viedoklis par Helovīnu! Taču bija interesanti dzirdēt tevējo. Par rakstu pluss!

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 24.10.16 23:35
3
0

atbildot uz EV1TA komentāru "Es izlasīju virsrakstu, ievadu un ātrumā pārskr... "

Interesanti - sākumā tu rakstīji ka nelasīji,sekojot manam ieteikumam, tagad saki, ka ātrumā pārskrēji tekstam Lai vai kā teksts manā komentārā iekavās bija ar domu, ka ir ļoti daudz cilvēku kuriem patīk neizlasīt rakstu pilnībā, vai tikai izlasīt virsrakstu, vai vienkārši atvērt rakstu un iekomentēt random komentāru vai klasisko - pārak gari.Nelasīju.

Savukārt, par tavu jautājumu, kāpēc, lai nekomentētu? Komentēt jau nav aizliegts, bet ja gribās uzdot jautājumu saistībā ar tekstu vai nav labi vispirms pārliecināties vai atbilde uz uzdoto jautājumu jau nav tekstā un tikai tad ja tās tur patiešām nav jautāt komentāros?

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 25.10.16 00:15
3
0

atbildot uz aniii7 komentāru " Veselu memuāru sarakstīja, vēl viens kr... " Un, kura tad tagad lien pa vidu un piesienās, kur nevajag? Mani tā izlamāja, bet dara visu to pašu un vēl vairāk

KixDubstep avatars
Medaļa JubilārsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorīts
  KixDubstep 24.10.16 20:03
3
0

Helovīni pamatā radušies Īrijā, nevis ASV  

EV1TA avatars
Medaļa Troll killerMedaļa AdminsMedaļa Auklīte
  EV1TA 24.10.16 23:06  
2
0
atbildot uz Count Monte Black komentāru " Ok, forši klausīji ieteikumam, bet tajā pat l... "Es izlasīju virsrakstu, ievadu un ātrumā pārskrēju tekstam. Kāpēc gan lai es nekomentētu?