Kas būtu internets bez kaķu bildēm, sociālajiem tīkliem un citām dažnedažādām jaukām lietām. Tomēr, internets laikam nebūtu iedomājams bez meklētāja Google! Tā nu pirms 15 gadiem Sergejs Brins un Lerijs Peidžs izīrētā garāžā sāka būvēt paši savu meklētāju, kas šobrīd ir jau pasaulē populārākais.
Googlei 15 gadu jubileja!3
Savu 15. gadu jubileju Google uzlabojusi savu meklētāju, piedāvājot meklēt datus starp vairākiem saviem servisiem.
Daži interesanti fakti par Google:
Vārds Google ir radies no nepareizi izrunāta vārda "gugols", ar ko apzīmē skaitli 10 simtajā pakāpē (1 ar 100 nullēm).
Google ieviesa funkciju «I'm feeling lucky» ("Es ticu veiksmei"), kas uzreiz atvēra pirmo mājaslapu, kas tika atrasta, neparādot meklējuma rezultātus. Taču vēlāk izrādījās, ka to gandrīz neviens neizmanto, tomēr tā tika atstāta, jo daudziem tā patika kā izklaide.
Pirms laišanas apgrizībā e-pasta serviss gmail.com sākumā 2 gadus tika testēts Google uzņēmuma iekšienē
1998. gadā Google dibinātāji Sergejs Brins un Larijs Peidžs piedāvāja pārdot Google un PageRank populārajam meklētājam Yahoo!
Aptuveni 60% cilvēku izmanto Google sākumlapu, lai pārbaudītu interneta savienojumu, ja šķiet ka internets pazudis.
Mazliet izskaidrosim! Kā strādā Google!
Kā lielā Google kustās uz priekšu, un kas Googlei vēderā?
Tā tad, Google meklētājs par interneta vietnēs atrodamajām lietām ir sev uzkrājis lielu apjomu informācijas, kā arī sagatavojis tam, lai to spētu izdot laukā ļoti ātrā ātrumā! Meklētājs veiksmīgi izmanto kādu senu datu glabāšanas un apstrādes paņēmienu - darba dalīšanu.
Google arī neizmanto dārgos un pārāk jaudīgos serverus, viņi bāzējas uz samērā lētiem - ap 1000$ dolāru vērtiem serveriem! īm lētajām mašīnām gan piemīt kāda vājība, proti, tās bieži plīst. Patiesībā ikdienu no ierindas iziet kāds no vairākiem tūkstošiem Google serveru. Lai no tā neciestu lietotāji Googleieši ir izstrādājuši automatizētu sistēmu, lai tiktu galā ar serveru problēmām. Ņemot vērā ka Google ir ļoti daudz šādu serveru, un vairākās pasaules malās, sistēma spēj nodrošināt nepārtrauktu strādāšanu, gan apkalpojot lietotājus, gan darbinot sistēmu kura ievāc jaunāko informāciju no visām pasaules mājas lapām [tajā skaitā arī spoki.tvnet.lv]!
Google serveru telpa, katrā mazajā kārbiņā ir pa serverim, kuri saslēgti vienotā tīklā! Apmēram viena servera jauda ir līdzīga iespējams tava datora jaudai! Ja nobrūk kāds no serveriem, to vienkārši nomaina!
Tā tad, par neredzamo Googles darbu! Iespējams esat iedomājušies par to, kā Google meklētājs zin tik daudz informāciju, un parāda to ar pāris stundu nokavēšanos (Dažas ziņas parādās pat ar minūšu nokavēšanos)! Atbilde uz šo ir sekojoša!
Google saucamie roboti, jeb zirnekļi (spiders) apstaigā internetu! Un tā dienā ap 10 miljardu pasaules web lapu! Pie reizes šai te visai datu uzglabāšanai nepieciešams ir drošs un stabils veids kā to noglabāt! Google ir izstrādājusi pati savu failu sistēmu starp saviem serveriem! Failu sistēma ir izstrādāta tik efektīgi, ka katrs lietotājs meklējot datus internetā spēj piekļūt informācijai burtiski pāris sekundēs! Visa informācija sver daudz terabaitus!
Sistēma ir tik ļoti optimizēta, ka spēj labi strādāt gadījumos ja tiešām nojūk daudzi serveri no vietas vienā acumirklī! Kā jau minēju sākumā, serveri netiek pirkti specifiski dārgie, jo šā vai tā tehnoloģijas šajā nozarē ātri iet uz priekšu, un kaut vai ilgi kalpojošs serveris noveco un neatbilst jaunākajām tehnoloģijām!
Visa Googles savāktā informācija no mājas lapām iz visas pasaules tiek saskaldīta pa 64 MB (Megabaitu) mazām daļiņām kuras katra pēc tam tiek nodublēta uz trīs dažādiem serveriem, kas noteikti neatrodas viena sviča vai elektrības kastes darbības zonā.
Interesants fakts: Google birojā strādājošajiem tiek par velti piedāvāti saldumi un visādas uzkodas! Kā arī katrs strādnieks savu kabinetu var iekārtot tā kā viņš jūtas ērtāk, uz darbu līdzi var ņemt savu mājdzīvnieku, un pa biroja telpām braukāt ar velosipēdu, ja no vienas ēkas malas jānogādā papīri uz otru ēkas stūri!
Tas nedaudz par to, kā Google iegūst visas gudrības un ne tik lielas gudrības ko parādīt lietotājiem! Tagad nedaudz apskaidrošu kas tad notiek tajā sekundes daļā kad Jūs nospiežat uz pogas [meklēt] iekš google!
Katrs pieprasījums tiek sadalīts vairākās daļās, kas tiek izkaisītas uz vairākiem paralēli strādājošiem serveriem, katrs no tiem atgriež vairākus iespējamos rezultātus, kuri galvenajam serverim jāsakopo un rezultāts jāparāda lietotājam. Lai šāds process būtu iespējams Google programmas tiek rakstītas īpašā pašu Googles programmētāju radītā vidē "Map/Reduce Framework", kas nodrošina automātisku un efektīvu datu izdalīšanu un rezultātu sakopošanu Google serveru tīklā.
Kopsavilkums: Šī sistēma jau strādā ļoti labi no 1997 gada, kad Googles radītāji īrēja garāžu, un meklētāju turēja uz diviem - ļoti veciem datoriem!
Google ir attīstījies līdz ļoti augstam līmenim, kad pat šādā situācijā, ja no ierindas iziet 1800 no kopējiem 2000 serveriem atlikušie tomēr veiksmīgi turpina savu lietotāju apkalpošanu.
Vēl pāris gadus atpakaļ kādā no Googles serveru datu centriem bija izcēlies ugunsgrēks, to dzēsa vairākas ugunsdzēsēju mašīnas, lietotājiem tajā pašā laikā Googles servisi nav ne bremzējuši, ne arī justi kādi traucējumi!