Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
20

Esmu nobriedis nelielam rakstiņam. Šoreiz par dubulto morāli. Ikdienā ar dubulto morāli tiek saprasts kad līdzīgiem notikumiem vai līdzīgā situācijā esošiem subjektiem, tiek attiecināti atšķirīgi kritēriji un spriedums/slēdziens mēdz būt pat pilnīgi pretējs.

Piemēram, atšķirīga attieksme būs pret sievieti un vīrieti vienādās situācijās, vai atšķirīga uzvedība tiks sagaidīta no BMW un VW polo vadītājiem u.t.t.

Bet ne par to vēlos runāt. Mana tēma, kurai manuprāt visatbilstošākais nosaukums bija tieši „dubultā morāle” ir par to kā mūsu sabiedrībā vārdi atšķiras no darbiem un cik viegli mēs spējam „apgriezt kažoku uz otru pusi.”

Piemēri mēs visi zinām ka... Autors: Riebekliitis Dubultā morāle
1.

Piemēri: mēs visi zinām, ka likumus pārkāpt ir slikti, bet lielākoties bez sirdsapziņas pārmetumiem varam tos pārkāpt;

Mēs zinam kā tam vajadzētu būt, bet nemaz „neņemam pierē”, ja kaut kas nav tā kā tam vajadzētu būt, jo tā taču ir „norma”.... utt.

Tiem kuri ir lasījuscaroni... Autors: Riebekliitis Dubultā morāle
2.

Tiem kuri ir lasījuši Orvela „1984” lieliski sapratīs ko es domāju ar – Dubulto morāli...

Tiem kuri nav, īsumā sižets (kopēts no WIKI, tāpēc komplimentus par ļoti īsu, veiksmīgu konspektu viņiem) - Galvenais varonis Vinstons Smits dzīvo Okeānijā, ko vada Lielais Brālis un Partija. Vinstons ir partijas biedrs un strādā Patiesības ministrijā, kur notiek falsificēta vēsture un tiek ieviesta "jaunruna". Līdztekus Patiesības ministrijai pastāv vēl trīs citas ministrijas: Mīlestības ministrija (nodarbojas ar cilvēku izsekošanu un represijām), Pārticības ministrija (kas organizē resursu mobilizēšanu karam) un Miera ministrija, kas atbild par kara lietām. Partijas trīs galvenie saukļi ir: "Karš ir miers", "Brīvība ir verdzība" un "Nezināšana ir spēks".

Iemesli, kāpēc mūsu sabiedrībā lielā cieņā ir dubultā morāle varētu būt austrumu kultūru mantojums (viltība ir bijusi lielā cieņā daudzās austrumu tautu kultūrās), PSRS laika sekas (tā sauktā „partijas tiesa”, kad katrā runā, katrā grāmatā bija vēlams skart vajadzīgās tēmas, kas iespējams iemācīja cilvēkus teikt vienu, bet darīt ko citu) un arī samērā vājā tautas mentālā attīstība (esam vēl samērā jauna nācija un savu tiesisko un politisko kultūru vēl tikai būvējam (nejaukt ar to kultūru, kas redzama dziesmu svētkos).......

Un šeit mēs nonākam pie atslēgas vārdiem manam rakstam – kā visai nācijai, tā katram indivīdam ir jāizkopj sava mentālā apziņa, jāattīstās, bet ja tam mēs esam par slinkiem, tad vismaz šad tad der aizdomāties par to kādas ir mūsu vērtības....

Piemēram, pirms laba laika kādā tirdzniecības vietā iebruka jumts. Tauta pieprasīja lai konkrēts uzņēmums tiktu sodīts, piesauca, ka rietumos sveikā cauri netiktu. Ziniet, tauta ir ļoti spēcīgs ierocis un rietumos aizdomīgs uzņēmums tiktu boikotēts un ciestu tūlītējus zaudējumus... kas notika Latvijā – samērā drīz uzņēmums paziņoja, ka nekādas sekas neizjūtot (boikota nebija)...... Tauta ar darbiem parādīja, ka tai ir vienalga, līdz ar to saprotams ka no oficiālām instancēm arī reakcija nav bijusi nekāda.....

Tad nu teikšu, ka liekulīgi ir bļaustīties, ka valdība vai izmeklētāji neko nedara... :D

Un šādu piemēru ir ļoti daudz – gan sagrēkojušies deputāti, kurus mēs nosodam, sakām, ka jebkurā rietumvalstī tiem būtu jāatkāpjas, bet paši viņu atkāpšanos nepieprasām, vēl sliktāk, nākošajās vēlēšanās atkal par viņiem balsojam.... :D

Pēdējais notikums, kas lika atkal aizdomāties par dubulto morāli ir kāda ansambļa uzstāšanās kādā attālā lielas kaimiņvalsts koncertā.... Ņemot vērā aksiomu, ka kultūra, māksla un sports ir ļot cieši saistīti ar politiku, nākas secināt uzreiz divas lietas:

1)Maigā vara tik tiešām pastāv un kā redzam tiek veiksmīgi realizēta (Nu  nav PV tādi supergrandi, lai viņu skā hedlainerus tāpat vien aicinātu dziedāt tajā pasākumā, piedēvām vienīgajiem tiek attiecināts izņēmuma statuss;

Šīsdienas aktualitāte – aktierītis, kurš aizbraucis uz krimas smilšu kasti.... Senāks maigā svaras produkts – hokeja klubs. Kā redzam māksla, kultūra un sports ir ne tikai politiski, bet arī pērkami pasākumi.

2)Sabiedrība atkal liekuļo dubultā smorāles žņaugos. Šobrīd sabiedrība dalās divās grupās saistībā ar Krievijas piekopto politiku: tie kuri neatbalsta un tie kuri atbalsta..

Tajā pašā laikā visskumjāk ir par cilvēkiem, kuru mentālā attīstība ir iestrēgusi bērnības melos, kuri spēj runāt vienu, darīt pavisam citu un kas ir pats interesantākais – viņi ir spējīgi apmānīt sevi..... Cienu cilvēkus, kuri, piemēram, atbalsta Krievijas rīcību Ukrainā (pats esmu pretī, nepārprotiet mani), galu galā katram ir tiesības uz savu viedokli, kamēr tas ir tikai viedoklis un neaizskar citus, savukārt pretīgi šķiet cilvēki, kuri izliekas neredzam vai vēl ļaunāk – tiešām neredz savas uzvedības liekulīgo dabu.... Nu nevari braukt uz Krimu uzstāties kādā pašreizējās Krimas valdības pasākumā un vienlaicīgi apgalvot, ka neatbalsti Krimas aneksiju, šajā gadījumā pat būtu jāveic pārbaude vai tas nav atzīstams par atbalstu terorismam.

2
20
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [0]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes