Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
429

Labvakar spocēni, kādu laiciņu spokos neesmu licis neko no ierastajiem pārdomu rakstiem. Tad, nu šovakar laiks atkal jaunam. Šovakar parunāsim par brīvprātīgo darbu. Daudz kur, tajā skaitā arī spokos laiku pa laikam izceļās diskusijas par to vai brīvprātīgais darbs ir laba lieta vai zemē nomests laiks un darba devēju naturāla diršana strādniekam/darbiniekam uz galvas.

Tad nu sāksim ar to ka... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
1.

Tad nu sāksim ar to, ka pasaulē brīvprātīgais darbs ir normāla prakse. Piemēram, Kanādā 1,2 miljoni darbspējas vecuma iedzīvotāju strāda bezpeļņas darbu, savukārt ASV veiktā pētījumā no 2002. līdz 2012. gadam ir secināts, ka 27% bezdarbnieku, kuri iesaistījušies brīvprātīgajā darbā pēc tam krietni vieglāk atrod darbu, kā tie, kas tajā neiesaistās. Arī no savas dzīves pieredzes varu pieminēt, ka karjeras konsultanti brīvprātīgo darbu burtiski liek likt iekšā CV, jo ta ir papildus pieredze.
 

 

Tie kas stāstīs  oj es tur... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
2.

Tie, kas stāstīs - oj es tur pelnu to un to, visi, kas strādā brīvprātīgi ir tizleņi - vispār derētu saprast, kas tieši ir brīvprātīgs darbs, jo tas patiesībā ir ļoti plašs jēdziens. Pirmkārt, brīvpratīgais darbs ir tas, kurā tu palīdzi, kādam un par to nesaņem atalgojumu. Piemēram, spoki.lv administrācija. Tas ir hobija darbs par, kuru es vēl vēlāk parunāšu.

Otrkārt brīvprātīgais darbs... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
3.

Otrkārt, brīvprātīgais darbs var būt par dienas naudu + ieeju kādā pasākumā - šāda veida brīvpratīģais darbs, visbiežāk ir uz lieliem kultūras vai sporta pasākumiem, piemēram, olimpiskās spēles, pasaules čempionāts futbolā, dziesmu svetki utt. - kur ir brīvprātīģie, kuri saņem noteiktu dienas naudu+ iespējas apmeklēt pasākumu, uz, kuriem biļetes bieži vien maksā traku naudu.

Trescaronkārt brīvprātīgais... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
4.

Treškārt, brīvprātīgais darbs bieži ir prakse - cilvēks caur savu mācību iestādi vai, kādu no saitiem, kas uzrāda prakšu iespējas atrod, kur pastrādāt, lai iegūtu darba pieredzi un iemaņas. Nereti šos cilvēkus pēc tam arī, turpat, pieņem darbā.

 

Ceturtkārt brīvprātīgais... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
5.

Ceturtkārt, brīvprātīgais darbs ir palīdzība - katastrofu seku novēršana, došanās "misionāru" misijās uz mazāk attīstītām valstīm. Būtībā ceļojums par brīvu - tu samaksā par to ar pastrādāšanu.

Piektkārt par brīvprātīgo... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
6.

Piektkārt, par brīvprātīgo darbu var uzskatīt jebkuru palīdzību, kādam citam. Mēs, taču ja palīdzam radiniekam, neprasām par to naudu?

Scaronajā brīdī... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
7.

Šajā brīdī atgriezīšos pie hobijdarba, jeb darba, kas būtu aptuveni kā spoki.lv administrācijā. Hobijs tā ir vērtīga brīvā laika pavadīšana. Kanādas Universitātes viens no profesoriem Roberts A. Stebinss, kuram ir 35 gadu pieredze brīvā laika pētīšanā un analizēšanā ir ieviesis jēdzienu nopietns brīvais darbs jeb  serious leisure. Šis jēdziens sīkākā analīzē sevī ietver garu skaidrojumu līdz, kuram vēl tikšu.

Pirms tam gan jāizrunā ar ko... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
8.

Pirms tam, gan jāizrunā ar ko var salīdzināt nopietno brīvā laika pavadīšanu. Pie teksta pieliktajā attēlā var redzēt trīs "monētas". Serious leisure nosaukuma nozīmi jau izrunājām, blakus ir redzams devotee work, kas ir "iecienītais darbs" un šis jēdziens iet kopsolī ar nopietnu brīvā laika pavadīšanu. Casual leisure ir gadījuma rakstura brīvais laiks jeb ikdienas brīais laiks un nondevotee work ir  "neiecienītais darbs". Ko šie jēdzieni nozīmē? Runājot vienkāršiem vārdiem devotee work - ir darbs, kuru dara ar prieku un vēlmi izaugt un tam nav obligāti jābūt apmaksātam, jo tas tiek darīts brīvajā laikā. Piemēram, papildus apmaksātajam darbam tiek veiikti neapmaksāti projekti. Casual leisure ir tas, kas ir pamatā ikdienā un  nondevotee ir pretējais devotee.

Atgriežoties pie serious leisure- tā un devotee work pamatā ir 6 principi jeb kritēriji noteikšanai, kurus izsaka pieminētais Stebinss:"

„1. Pamataktivitātei ir jābūt pārzinātai. Lai to pieņemami pielietotu ir jāpiemīt  noteiktām prasmēm,zināšanām ,piereidzei vai divu, trīs no minēto elementu kombinācijām.

2.Nodarbošanās kodolam ir jāpiedāvā noteikta opciju varietāte.

3. Ir jāpastāv iespējām darbus veidot kreatīvi un ar inovācijām. Ja šāda iespēja nepastāv ir potenciāls parādīties nogurumam un garlaicībai,kas mazina vēlmi labprātīgi un ar prieku strādāt attiecīgo darbu,kļūt par „devotee”.

4. Cilvēkam,kas mēģina sevi padarīt par iecienītā darba darītāju ir jābūt iespējai kontrolēt šajā darba ieguldīto laiku,ko bieži apdraud birokrātija,kura ierobežo šādu principu

5. Cilvēkam,kas mēgina kļūt par iecienītā darba darītāju jāpiemīt gan attieksmei gan velmei strādāt tieši šadu darbu ,tas ir kā teicienā :” viena vīra gaļa,ir cita cilvēka inde”. Katram cilvekam ir kāds darbs un tā prioritāte,kura iet pie sirds labāka- Jānim ,piemēram, tā būs fiziķa darbība, bet Zanei  peļņas nešana.

6. Šāda darba veicējiem ir jāstrādā fiziskā un socionālā kopīgumā ,lai iedrošinātu tos turpināt savu darbu un tas sagādā lielāku prieku,ir jāspēj gūt atsauksmes no vadības, valdības ,dažādām politikām.”

Scaronis pats Stebinss citā... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
9.

Šis pats Stebinss, citā savā darbā pie nopietnas brīvā laika pavadīšanas piemin arī vārdu hobijs. Viņš hobiju raksturo kā nopietnā veidā pavadītu brīvo laiku caur amatierismu. Kāpēc amatierismu? Jo (sportisti sapratīs) par profesionālismu parasti dēvē tos, kam ir līgums un nopelna, amatieri ir tie, kas dara to savam priekam, lai arī nereti iegulda tikpat laika cik profesionāļi. Ikdienā, protam,s cilvēki, hobiju dēve par kaut ko ko dara brīvajā laikā un kas patīk. Tad šajā brīdī atgriežos pie spokiem kā parauga. Administrācijā katrs ir cita iemesla dēļ, taču stabili lielākā daļa dara to, kas patīk. Kas tad tajā ir slikts ja cilvēks pavada savu brīvo laiku, mēginot uzlabot portalu, kurā sēdēt sagādā prieku? 

Un tagad pēc scaronīs... Autors: Latvian Revenger Brīvprātīgais darbs - vērtīgi vai zemē nomests laiks?
10.

Un tagad pēc šīs garumgarās statistikas laiks pie viedokļa. Kas ļauns ir tajā, ka cilvēks kaut ko dara par velti? Arī man ir liela pieredze brīvpratīgajā darbā (nerēķinot administrāciju šeit). Esmu ilgu laiku pavadījis, kā kādas vietējās NVO dalībnieks un tas noteikti nav bijis zemē nomests laiks. Tas bija kā hobijs sevis pilnveidošanai - caur šo NVO iemācījos rīkot pilsētas nozīmes pasākumus, ieguvu vairākus vērtīgus kontaktus jauniešu, politiķu un uzņēmumu vidū, kā arī vienkārši labi pavadīju laiku. Kas tajā ir slikts? Kas slikts ir tajā, ka jaunietis, piemēram, strādā par brīvprātīgo OS vai aizbrauc palīdzēt krastā izskalotiem dzīvniekiem? Ārzemēs to uzskata par ļoti lielu godu, būt brīvprātīgajam, palīdzēt citiem. Manuprāt,  šis naids un nicinājums pret brīvpratīgo darbu ir radies no PSRS laikiem. Šajā laikā netrūka brīvpratīgo talku un citu lietu, kuras daļai saistās ar jaunības laiku romantiku, daļai izraisīja riebumu un tika darīts viss, lai no tā tiktu vaļā. Man gribētos izteikt, ka cilvēki, kuri nosoda tos, kas ar kaut ko nodarbojās bezmaksas, savam priekam ir palikuši ar PSRS domāšanu - par brīvu savu dibenu nekustināšu, labāk sēdēšu un sapūšu. Bet tajā pat laikā šie nosodītāji neaizdomājās, ka tie, kas veic brīvpratīgo darbu bieži vien dzīvē iegūst daudz vairāk, kā tie, kas nekad neko nedarīs par velti. Tad tiešām jautājums tiem, kas ņirgājās par brīvpratīģā darba veiciējiem - jums nepatiktu par to, ka, piemēram, parādiet ceļu, kur jāiet pēc tam par velti skatīties slavenu sportistu spēli vai klausīties iecienītas grupas koncertu klātienē par velti? Vai vēl labāk, jūs saviem radiem arī prasiet naudu par jebkuru darbu?

Manuprāt, brīvprātīgais darbs ir ļoti vērtīga lieta, jo ta palīdz iegūt pieredzi (un mēs visi zinām mūžīgo riņķi daudziem darba devējiem, kas rada galvassāpes darba ņēmējiem - bez pieredzes darbā neņems, bet ja nestrādā pieredzi dabūt nevar), iegūt jaunus iespaidus un emocijas, kontaktus, iespējams draugus un pat galu galā arī īsto darbu.

p.s. pirms atvadām visiem tiem spocēniem, kas noliek brīvpratīgo darbu -jūs, taču arī bieži vien šeit liekat savus rakstus - darāt lietas brīvprātīgi. Es vai Jacky blakus ar pātagu nestāv un nespiež jūs to darīt.

Paldies tiem, kas izlasīja!

1
429
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [96]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 01.03.17 01:56
19
0

Var teikt, ka es visu mūžu nodarbojos ar brīvprātīgo darbu. Arī šeit Spokos mēģināju....  dalījos ar entuziastiem dažādā pieredzē, daudziem palīdzēju savā darbnīcā autiņus uzfrišināt, vairākiem nabaga studentiem pat izmaksājot krāsu, materiālus un citus remontu izdevumus kuri reizēm pārsniedza pat vairākus simtus. Bet tad iestājās brīdis, kad arī pamatdards paliek arī par brīvprātīgo darbu, uzrodas troļļi un heiteri kuri sāk tevi apsaukāt par krievu ar padomju domāšanu (esmu tomēr latvietis, neskatoties uz manu niku   ), kad uzrodas riktīgi kapitālisma audzēkņi kuri grib tevi tikai izmantot un apčakarēt, tad piedrāzt tādu brīvprātīgo darbu tieši tāpat kā mani pēdējā laikā piedrāž visa sistēma dēļ kuras savā laikā uz barikādēm gāju, starp citu, arī brīvprātīgi !    

spoku dienas doma

Elys avatars
Medaļa Ped(r)otrollisMedaļa Dienas joksMedaļa Izsargājies!
  Elys 01.03.17 00:15  
12
0

Labs raksts! Tiešām! 

Gribu piebilst, ka brīvprātīgais darbs ir lielisks priekš sakaru veidošanas. Pati cenšos iesaistīties brīvprātīgajā darbā un ne reizi neesmu to nožēlojusi. 

Vēl, brīvprātīgais darbs ir ļoti noderīgs tiem, kuriem nav pieredzes nevienā jomā, jo tāda veida darbā ir miljoniem nozaru, vari atrast sev piemērotāko un neko nenožēlot. 

Pareizi te bija rakstīts, ka brīvprātīgais darbs ir papildus labi vārdi tavā CV. Ja tev nav bijis darbs, bet lai to atrastu ir nepieciešama pieredze - lūdzu. Labākā izeja no stuācijas. Kā arī tas ir labāk, kā vienkārši sēdēt mājās un neko nedarīt. 

Stulbi genials avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Moderatora favorīts
  Stulbi genials 01.03.17 09:50
8
0

Nezinu vai spoku administrācija ir labs piemērs. Vai arī kāda vienreizēja dalība kāda pasākumā.

Latvijā ne tik izplatīti, bet attīstītākajās valstīts brīvprātīgais darbs ir gandrīz obligāts, ja ir vēlme tikt labā darbā. It īpaši par tiem "nesavtīgajiem" darbiem ko varētu saukt par laika izšķiešanu, skatās un kā vēl skatās. 

Pietam, ja ir attieksme kā te dažiem labiem: "a es tur neiešu, neko neiegūstu", parādā attieksmi pret darbu kā tādu, un, protams, tādus fruktus darba devējam atbildīgā darbā nevajg, ja dara tikai to par ko naudiņu dod.

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 01.03.17 00:32
8
0

atbildot uz aniii7 komentāru " Ak tu, brīvprāti, labāk ietu mammai un ... " Un to man stāsta cilvēks, kas var entos vakarus pavadīt lecoties ar citiem. Es saviem radiem laiku atrodu vienmēr. Grūti ko palīdzēt naktī. Ej labāk velti laiku vīram un bērniem nevis brien katrā rakstā pie cilvēkiem, kas nepatīk kaut ko iep***t.

Savukārt, pret tavu attieksmi pret brīprātīgo darbu. Tikai 1 piemērs. Tev nepatiktu par velti aiziet uz koncertu kur lētākās biļetes ir 100 eiro? Vienīgā samaksa paradīt cilvekiem, kur jāsēž? Jeb vēl labāk aiziet uz OS, kur atsevišķos pasākumos biļetes maksā vēl dārgak, bet tu paradi sportistiem ģērbtuves un pēc tam lūri visu par velti no ērtakajām vietām?

No manis tas arī viss, jo ielaisties ar tevi diskusijās nav velmes- neinteresē diskusijas ar cilvēku, kurš spēj domāt tikai 1 virzienā.

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 01.03.17 02:37
7
0

atbildot uz aniii7 komentāru "Ar brīvprātību, Sašiņ, tālu neaizbrauksi Es ar... " Turēšu pie vārda, kad Tēvzeme atkal sauks uz barikādēm, padošu Tev ziņu, iesim kopā    

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 01.03.17 00:16
7
0

atbildot uz Elys komentāru " Labs raksts! Tiešām!  Gribu piebi... "   

Trojas Helēna avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZiņnesisMedaļa Žurnālists
  Trojas Helēna 01.03.17 09:37  
7
1

atbildot uz Gregs Fakers komentāru " Strādāt neko nesaņemot par to? Nemūžam!... " Bet tu spokos liec rakstus, kas arī ir darbs, bet par to nesaņem naudu. Tu palīdzi vecākiem un citiem radiniekiem un par to arī nesaņem naudu. Tātad tu strādā un par to nesaņem atalgojumu. 

spoku dienas doma

psihopate18 avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorīts
  psihopate18 01.03.17 23:55  
6
0
Brīvprātīgais darbs ir lieliska iespēja iegūt pieredzi, draugus, paziņas un kontaktus ar topošajiem darba devējiem. Viennozīmīgi to vērtēju pozitīvi. Bez tam, katram ir dota iespēja izvēlēties piedalīties vai nē. Un citreiz pat ir izvēle, ko tieši veikt brīvprātīgi. 😊
Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 01.03.17 02:46
5
0

atbildot uz aniii7 komentāru "Tev sūdīgi ar atmiņu, sākās ar to, ka Elīna pie... " Nav man sūdīgi ar atmiņu, jo es rakstīju par brīdi, ar ko sākās tieši mana un tava "draudzība". Ar sarunu, kurā es mierīgi tev skaidroju, ka ne visa ķīmija ir ļauna, ka bieži vien aiz ķīmiskiem nosaukumiem slēpjas dabīgas un nekaitīgas vielas, bet no tevis jau tad saņēmu apvainojumu kalnu.

vxxvme avatars
Medaļa KārumnieksMedaļa NostradamsMedaļa Buča
  vxxvme 01.03.17 23:35
5
0

Man patīk būt brīvprātīgajai. Var iegūt ne tikai jaunus paziņas un draugus, bet arī tiešām vērtīgu pieredzi un dažādas privilēģijas. Nesenākā laikā esmu nonākusi Spoku administrācijā, esmu bijusi brīvprātīgā RigaIFF, basketbola čempionātā, kērlinga čempionātā, festivālā "Komēta" un vēl šur tur. Ir lieliski būt tajā vidē, kur no parasta brīvprātīgā vari kļūt par organizatoru lielāko palīgu, kuru atceras un ar prieku vēlāk vari pat ar to nopelnīt. 

+jā, man ir ko ierakstīt CV un darba devēji to novērtē

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 01.03.17 02:24
5
0

atbildot uz aniii7 komentāru "Īstenībā ir tā, jūs kā maitu lijas uz mani sali... "

Cilvēciņ mīļo - mēs un maitu lijas? Ne jau mēs ielienam citu cilvēku rakstos, noliekam viņus un viņu ģimeni, to saucot par viedokļa paušanu, kā tev bieži patīk darīt. Kura tad, piemēram, šodien līda un sāka piesieties manā rakstā vai vakar Kaķūna? Tu.Un vēl, jo vairak, kuram ir mode atbildēt uz 1 komentāru ar 3 saviem komentāriem, kad viņu sāk ignorēt? Tev. Tad, ka tik pati neesi maitu lija. Cilvēk mīļais, ja tu tiešam esi tik laimīga kā pasniedz, tad es nesaprotu cik tev ir dīvaini paradumi līst un meklēt kašķi. Laimīgi cilvēki tā nedara.

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 01.03.17 02:47
5
0

atbildot uz aniii7 komentāru "Roku rokā par savu tēvu zemīti 😊🤗 " Kurš gan cits, ja ne mēs !  

Hatšepsute avatars
Medaļa PingvīnsMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas doma
  Hatšepsute 01.03.17 12:30
5
0

Jo vairāk cilvēks domā par sevi, jo mazāk viņs spēj strādāt citu labā! 

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 01.03.17 17:29
5
1

atbildot uz žņaudzējcūka komentāru " Joprojām gaidu pirmos veiksmes stā... "

Šis raksts bija ne tikai par spoku administrācijas darbu, bet brīvprātīgo darbu kā tādu un par tādām lietām kā hobiji tu noteikti arīneesi dzirdējis....

aris1188 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SensācijaMedaļa Jubilārs
  aris1188 01.03.17 16:18
4
0

atbildot uz Ruviks komentāru " Cilvēki par velti neko nedarīs. Bezjēdz... " nekas ko tu dari nav par velti. Ja tu izroc bedri un par to nesaņem naudu, tas nenozīmē ka tas ir pa velti, tu tāpat esi ieguvis muskuļu spēku, izkustējies, paelpojis svaigu gaisu.

CabooM avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa KomiķisMedaļa Dienas joks
  CabooM 01.03.17 15:51
4
0

Ienācu palasīt rakstu, attapos lasot Santa Barbaru komentāros.   

Bet ja par tēmu runājot, brīvprāīgais darbs ir vērtīga laika "tērēšana", pats arī ar to esmu nodarbojies.

Īpaši labi tas ir priekš bezdarbniekiem, lieki nesēdēji, nedeldēji krēslu, bet darīji kaut ko lietas labā. Tas arī palīdz darba meklējumos, kā nekā, brīvprātīgais darbs arī darbs = darba pieredze, noderīgi priekš CV.   

spoku dienas doma

Elys avatars
Medaļa Ped(r)otrollisMedaļa Dienas joksMedaļa Izsargājies!
  Elys 01.03.17 00:32  
4
0
atbildot uz aniii7 komentāru " Ak tu, brīvprāti, labāk ietu mammai un ... "Interesanti, ja veltīga laika izšķiešana, tad kāpēc tu te vispār esi?

spoku dienas doma

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 02.03.17 01:31
4
0

Paldies par rakstu! Tiešām ļoti interesanti!

Būtu super forši tepat spokos arī sagaidīt kādu rakstu par tēmu kā uzsākt brīvprātīgā gaitas, piemēram, ja vēlies kļūt par brīvprātīgo ārzemēs - ar ko sākt, pie kā vērsties utt, jo, manuprāt, tādi pieredzes stāsti un stāsti no dzīves, daudziem varētu interesēt un noderēt. Pati jau labu laiku interesējos par brīvprātīgā darba iespējām ārvalstīs, taču internetā, lai arī informācija netrūkst, bieži vien tie pieredzes stāsti noder daudz vairāk.

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 01.03.17 00:32
4
0

atbildot uz exkluzīvais komentāru " Spokus Tu CV nevarēsi rakstīt. &nb... " Spokus nē, bet jebkuru citu brīvprātīgo darbu varēšu.

Latvian Revenger avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Favorīts
  Latvian Revenger 01.03.17 00:28
4
0

atbildot uz aniii7 komentāru "Tu strādā algotu darbu vai joprojām mācies? ... " Algots darbs cilvēk.

« 1  2  3  4  5 »