Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
74
4533

Tieši tā - daudzas atbildes, kuras tiek iestāstītas jau no mazotnes, ir meli! Tu varbūt jautāsi, kāpēc mums māca aplamības? Pavisam vienkārši - tie ir ar speciālu nolūku izdomāti, lai apkārtējo pasauli padarītu vienkāršāku un garlaicīgāku. Jo kā gan citādāk apkārtējie spētu samazināt jautājumu skaitu no bērniem, kas šajā laika posmā ir tik raksturīgi? Nav brīnums, ka šī iemācītā aplamā informācija arī tiek nodota no paaudzes paaudzē. Šo izdarību dēļ, iespējams, arī tu joprojām tici iestāstītajiem meliem, tāpēc apskatīšu vairākus no tiem un atklāšu par tiem patiesību.

1 MELI Asinis kas nav... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
1.

1. MELI. Asinis, kas nav piesātinātas ar skābekli, ir zilas. Iepazīstot anatomijas pamatus, mēs uzzinam šādu faktu - asinis ir sarkanas, kad tās ir bagātas ar skābekli, bet zilas, kad tās trūkst. Un mēs nekad neasiņojam zilas krāsas asinis, jo tās acumirklī paliek sarkanīgā krāsā saskarē ar gaisā esošo skābekli. Vēl jo vairāk mēs laika gaitā iegūstam vēl vairāk pierādījumu tam, it īpaši skatoties filmas. Piemēram, cilvēki, kuri aiztur elpu vai pamazām nosmok, viņu āda iegūst purpurzilganu nokrāsu, jo viņi taču nespēj ieelpot skābekli!

PATIESĪBA Vēnas un asinis... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
2.

PATIESĪBA. Vēnas un asinis, kas tajās rit, nav zilā krāsā. Bet kāpēc mēs redzam vēnas tieši šādas? Tas izskaidrojams ar to, ka gaismas stari specifiski atstaro toņus, rezultātā veidojas redzamā zilā krāsa. Toties asinis, kuras rit pa vēnām, ir tumši sarkanā krāsā (salīdzināšanai - bildē pa kreisi redzamas ar O2 bagātas asinis, bet pa labi asinis ar mazu O2 daudzumu tajās).

2 MELI Mums ir 5 maņas ... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
3.

2. MELI. Mums ir 5 maņas - redze, dzirde, oža, tauste, garša. Šo oriģinālo klasifikāciju ir ieviesis Aristotelis, tātad, ja kāds iebilst, ka cilvēkiem piemīt vairāk nekā 5, tad viņš būtībā apstrīd vēsturiski pazīstamu, inteliģentu personību.

PATIESĪBA Zinātnieki... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
4.

PATIESĪBA. Zinātnieki joprojām nav pilnīgi pārliecināti, cik tad vispār maņu mums piemīt, bet, paļaujoties uz to, kā viņi skaita, pašlaik ir iegūtas no 14 līdz pat 20 (!) maņas. Pirmās 5 maņas jau ir acīmredzamas un tās jau varētu agrāk vai vēlāk saprast katrs no mums. Tiek iedalītas arī tādas maņas kā temperatūras izmaiņu un sāpju sajušana, kā arī balanss, toties pārējās maņas ir daudz vairāk interesantākas (zemāk tiks apskatītas 2 no tām).

Pirmkārt, piemēram, aiztaisi acis un pieskaries degunam ar savu rādītājpirkstu. Kā tu zināji, kurš no visiem pirkstiem ir tieši rādītājpirksts, neskatoties uz to? Kā tu zināji, kur atradās tavs deguns? Vai tu sasmaržoji savu pirkstu līdz degunam? Vai tava tauste sajuta degunu caur gaisa molekulām, ar kurām radās sadursme? Ir pamatots, ka tavs ķermenis apzinās, kur tas ir.

Otrkārt, zinātnieki uzskata, ka vissvarīgākā no visām maņām ir laika izjūta, jo tā saista visas pārējās maņas kopā. Piemēram, iedomājies, ka tu skaties uz baltu sienu klusā telpā. Tava maņa, kas atbild par laiku, apgalvo, cik daudz no tavas dzīves pašlaik tiek izniekots. Turklāt šo maņu dažos gadījumos var pielīdzināt kā superspēju, piemēram, ja tu staigā mežā un ja lācis ierūcas krūmos aiz tevis kreisajā pusē, lāča rūcieni sasniedz kreiso ausi miljona sekundes daļā pirms tā sasniedz labo. Toties laika maņa nosaka precīzu lāča atrašanās vietu aiz tevis.

3 MELI Katrs mēles fragments... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
5.

3. MELI. Katrs mēles fragments uztver noteiktu garšu. Būtu jau viss kārtībā, ja vien ar laiku nenovērotu, ka, piemēram, ēdot saldumus, garšu var izjust arī mēles pamatnē vai vēl tālāk (atceramies, ka pieņemtais placis, kas uztver saldu garšu, ir mēles gals). Tad varēja padomāt, vai nu skolotājas nekaunīgi meloja, vai ar pašu nebija kaut kas īsti kārtībā.

PATIESĪBA Pētnieki... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
6.

PATIESĪBA. Pētnieki zinājuši jau gadiem, ka visa mēles virsma spēj vienādi uztvert katras garšas signālus. Šī aplamā informācija ir nākusi no viena vācu zinātnieka, kurš ir veicis eksperimentus un 1901. gadā atklājis, ka vairāki brīvprātīgie sajutuši noteiktas garšas noteiktos mēles rajonos. Pēc 40 gadiem Hārvardas Univerisitātes loceklis nepareizi iztulkoja vāciešu apskatītos rezultātus, pārveidojot neskaidrus un neapstiprinātus pierakstus par precīzu mēles karti, kur ir norādītas tās pašas atbilstošās garšas noteiktajos rajonos.

4 MELI Cilvēka personība... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
7.

4. MELI. Cilvēka personība tiek noteikta ar dominējošo labo vai kreiso smadzeņu puslodi. Noteikti ir dzirdēts, ka kreiļi ir emocionāli un talantīgi mākslinieki, bet labroči domā loģiski un ir intelektuāli. Tas viss ir tāpēc, ka labai smadzeņu puslodei (tā kontrolē ķermeņa kreiso pusi) padodas domāt kreatīvi, kamēr kreisai - loģiski.

PATIESĪBA Patiescaronām... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
8.

PATIESĪBA. Patiešām smadzenēm ir vairākas speciālas vietas, kas pilda noteiktas funkcijas, bet doma, ka tās sakopojas pretēji abām smadzeņu puslodēm, ir smieklīga. Piemēram, kamēr kreisā puslode ir atbildīga par gramatiku un vārdu izstrādi, intonācija un uzsvari tiek apstrādāti labajā smadzeņu puslodē. Tātad jebkurš nevar gūt labus panākumus valodās, ja nav prasmīgs pielietot atbilstošās funkcijas, par kurām atbild abas puslodes.

5 MELI Cilvēks zaudē lielāko... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
9.

5. MELI. Cilvēks zaudē lielāko daļu sava siltuma caur galvu. Iespējams, bērnībā daudzi dzirdējuši no savām mātēm apmēram šādu frāzi: ''Neej ārā bez cepures! Bez tā tu ātri nosalsi.'' Klausījām vai nē, bet mēs uzskatījām, ka viņām ir taisnība..

PATIESĪBA Realitātē apsedzot... Autors: TheSame Bērnībā iemācītie meli par mūsu ķermeni
10.

PATIESĪBA. Realitātē apsedzot kādu ķermeņa daļu ir tāds pats efekts kā pārklājot jebkuru citu. Mīta izcelsmi var meklēt 50tajos gados, kad ASV armija nolēma Arktikas skarbajā aukstumā dot komandas un novērtēt, kādu daudzumu ķermeņa siltuma viņi zaudētu. Tikai pavisam ''neliela'' detaļa: nolaidības dēļ viņiem netika izdalītas cepures. Tātad jau pēc pētījuma, protams, tika secināts, ka lielākā daļa siltuma tiek zaudēta caur galvu (ko tad citu viņi varēja gaidīt? ). Vismaz zinātniekiem bija galva uz pleciem un vēlāk apstrīdēja šo faktu, sakot, ka caur galvu var zaudēt līdz 10% no ķermeņa siltuma.

Tas arī viss!

Izmantotie avoti:
http://www.cracked.com
74
4533
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [223]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
atspershaiba avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Dienas joksMedaļa Rainis
  atspershaiba 13.07.11 00:55
 
310
13

intereanti bija palasīt 

ainiss13 avatars
Medaļa MildaMedaļa ĢenerālisMedaļa Gada spoks 2011
  ainiss13 13.07.11 01:05
 
257
8

nu nez vai bērniem šādi meli tiek mācīti skolā, vismaz ne pamatskolā. bērniem tas ir pārāk sarežģīti. Bet pieaugušos čakarē ne tik tā, bet uz katra stūra. Labs raksts.

Minii avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Pilnu klēpi tulpēmMedaļa Sviestmaize
  Minii 13.07.11 08:49
 
166
2

Nezinu nevienu kas agrāk būtu domajis, ka asinis ir zilas. 

Bet par tām maņām man patika, patiešām aizdomājos. 

manekens avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Admins iesakaMedaļa Recidīvists
  manekens 13.07.11 02:15
 
96
2

par maņām ļoti interesanti.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 13.07.11 01:55
 
63
5

Kam kādreiz teica, ka asinis var būt zilas? :D Pirmo reizi dzirdu, bet labs +++ ;D

Agriniex avatars
Medaļa SpoksMedaļa Vidusskolnieks
  Agriniex 13.07.11 12:21
 
48
3

taa jau viss jauki, bet mana maate nav zinaatnieks, un vinja neteiktu ''Neej ārā bez cepures! Tu vari zaudēt lielāko daļu ķermeņa siltuma caur savu galvu.'' Normaalas mammas wnk teiktu, lai neej aaara bez cepures

Reaven avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoki flameMedaļa Students
  Reaven 13.07.11 01:00
 
36
3

uzzināju daudzko jaunu :D +

MrKalns avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Nolaidies manā bāzeMedaļa Tīģeris
  MrKalns 13.07.11 10:06
 
32
0

good :) daudzi meli mūsdienās atrodami visās malās, labi ka ik pa laikam šādi rakstiņi parādās :)

b0mba avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa RecidīvistsMedaļa Žurnālists
  b0mba 13.07.11 11:05
 
25
0

Šis raksts sagrāva manu uzticību 9.klases bioloģijas kursam....  Bet patika liels + tev!

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 13.07.11 00:58
 
20
0

daudzus meļus nebiju dzirdējusi:D

TheTourist avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Recidīvists
  TheTourist 13.07.11 09:30
 
17
0

Man lielāko daļu melu netika stāstīti bērnībā, bet labs raksts!

scofilld avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa SpoksMedaļa Bakalaurs
  scofilld 13.07.11 13:02
 
14
0

+ + + bija interesanti! aceros biologijas stundaas par meeli maacija ka katra meeles dalja uztver labaak savu garshu!

fuckthemind avatars
Medaļa SpoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Pamatskolnieks
  fuckthemind 13.07.11 10:41
 
14
0

ja esi tikko uzpīpājis tad var saost savu pirkstu :D:D:D

Santap avatars
Medaļa Spoks
  Santap 13.07.11 10:06
 
10
0

Lielisks raksts!

SexyBlonde avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  SexyBlonde 13.07.11 09:08
 
10
1

Šis ir labs raksts.. P.S. esmu nolēmusi laboties.. :)

Fichy avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Dienas joksMedaļa Veiksmes lāde
  Fichy 13.07.11 11:20
 
8
0

Man visintresentākais likās 2.

DidyM avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Man ir kredītsMedaļa Spoks
  DidyM 13.07.11 12:28
 
8
0

par tām maņām tiešām tā ir taisnība jo vēljoprojām skolā māca ka ir tikai 5 maņas laigan šis uzskats ir novecojis un jā +++

 

zoltars avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SākumskolnieksMedaļa Spoks
  zoltars 13.07.11 12:47
 
7
0

raksts tiešām super;) man ļoti patika:)

SmoT avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa SpoksMedaļa Man patīk Facebook 7000
  SmoT 10.06.12 01:47
 
7
0

Vispār kopumā ņemot interesants raksts, patika lasīt ;]]

DonaldsPīle avatars
Medaļa PiparkūkaMedaļa TīģerisMedaļa Spoki flame
  DonaldsPīle 13.07.11 04:34
 
7
1

Man patika. :))

« 1  2  3  4  5 »