Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
4
62

Sveiciens visiem Spokiem! Šis ir mans pirmais raksts šajā vietnē, tādēļ droši varat izteikt savu kritiku (protams, saprāta robežās) un ieteikumus, ierosinājumus nākamajiem rakstiem, kā arī uzdot man dažādus jautājumus par raksta saturu un ar to saistītajām lietām.

Lielākoties plānoju ne tikai šo rakstu, bet arī visus turpmākos, veltīt dažādu atvērtā pirmkoda un Linux risinājumu apskatei, ievietojot dažādas pamācības un skaidrojumus, kas iespējams lielai daļai no jums varētu šķist ļoti vienkārši un prasti, bet, manuprāt, kādam arī noderētu.

Šajā reizē, kā jau ievadrakstā, soli pa solim aplūkošu Lubuntu 13.04 instalēšanas procesu datorā.

1. solis. Lejupielādējam Lubuntu .iso attēlu. To bezmaksas un pilnīgi legāli iespējams izdarīt šajā vietnē.

2. solis. Iededzinām .iso attēlu CD matricā, bet lai ietaupītu naudu un resursus, iesaku .iso attēlu ierakstīt USB-zibatmiņā, skatiet šo spokiem.lv rakstu, lai uzzinātu kā to izdarīt. (Plānoju tuvākajā laikā ievietot arī līdzīgu rakstu, papildus aprakstot dažas nianses.)

3. solis. Ievietojam (jeb atstājam) CD matricu vai zibatmiņu datorā, veicam datora restartu un datora ieslēgšanas brīdī nospiežam kādu no F8/F10/F12 taustiņiem, atkarībā no jūsu izmantotā datora, un palaižam Lubuntu OS no izvēlētā datu nesēja. (Iespējams arī BIOS iestatījumos norādīt, lai dators automātiski mēģina vispirms sāknēt OS no kompaktdiska vai zibatmiņas.)

4 solisnbspIzvēlamies valodu... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
1.

4. solis. Izvēlamies valodu, kādā vēlamies izmēģināt un veikt Lubuntu instalēšanas procesu. Lai gan šeit pieejama arī latviešu valoda, tomēr no savas pieredzes labāk iesaku palikt pie angļu valodas (English), jo latviskie tulkojumi bieži vien ir grūti saprotami, kā arī tāpat pilnīgi visa operētājsistēma nebūs pieejama latviešu valodā.

5 solisnbspNo scaronīs... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
2.

5. solis. No šīs izvēlnes vai nu varam uzreiz uzsākt Lubuntu Linux instalēšanu, vai arī veikt tā izmēģināšanu (Live-CD). Jāpiebilst, ka izmēģināšana ir ļoti noderīga, jo tās laikā ir iespējams iepazīties ar operētājsistēmas funkcionalitāti, saderību ar jūsu datora komponentēm, tieši neietekmējot datus jūsu esošās operētājsistēmas datus.

6 solisnbspKad esam... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
3.

6. solis. Kad esam iepazinušies ar operētājsistēmu un izpētījuši tās nianses, varam droši uzsākt tās instalēšanu, noklikšķinot uz darbvirsmas esošās Install Lubuntu 13.04 ikonas.

7 solisnbspIzvēlamies angļu... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
4.

7. solis. Izvēlamies angļu valodu (English) un spiežam pogu Continue. Kā jau minēju iepriekš, varat izvēlēties arī latviešu valodu, tomēr to personīgi īpaši neiesaku.

8 solisnbspScaronajā logā... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
5.

8. solis. Šajā logā varat aplūkot to vai jūsu datoram ir visas nepieciešamās prasības Lubuntu instalēšanai. Piebildīšu, ka, manuprāt, instalēšanas procesu var veiksmīgi turpināt arī tad, ja jūsu dators nav savienots ar internetu. Zemāk pieejami divi izvēles (check-box) lauki - Download updates while installing, kas ļauj instalēšanas laikā lejupielādēt un iestatīt datoram specifiskus draiverus, nodrošināt labāku komponenšu atbalstu utml., un Install this third-party software, kas ļauj instalēšanas laikā iestatīt dažādu multimediju kodējumu, flash atskaņotāja atbalstu.

9 solisnbspIzvēlas... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
6.

9. solis. Izvēlas operētājsistēmas instalēšanas veidu, tas ir, instalēt Lubuntu uz visa cietā diska, paralēli Windows instalācijai vai arī iespējams pārrakstīt jau esošu Linux instalāciju. Tāpat pieejama iespēja arī pašam manuāli sadalīt savu cieto disku partīcijās un izvēlēties sev vēlamās partīcijas, tomēr šo iespēju iesaku tikai zinošiem datora lietotājiem. Tā kā es šo Lubuntu instalāciju veicu virtuālajā mašīnā, tad man tika piedāvāta iespēja tikai instalēt Lubuntu uz visa cietā diska.

10 solis Izvēlamies savu... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
7.

10. solis. Izvēlamies savu atrašanās vietu, tas ir, izvēlamies mūsu galvaspilsētu Rīgu, visticamāk, ka Rīga jau būs automātiski izvēlēta, tādēļ jums atliks tikai nospiest turpināšanas pogu. Pēc šiem iestatījumiem tiek konfigurēts jūsu datora lokālais laiks un citi reģionālie iestatījumi, piemēram, valūta un skaitļu pieraksta formāts.

11 solis Izvēlamies sev... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
8.

11. solis. Izvēlamies sev vēlamo tastatūras izkārtojumu. Personīgi iesaku izvēlēties izkārtojumu Latvian - Latvian (apostrophe variant), jo tas, manuprāt, ir viss plašāk izmantotais, nodrošinot garumzīmju un mīkstinājuma zīmju rakstību ar apostrofa jeb pēdiņu taustiņu (").

12 solis Aizpildām nelielu... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
9.

12. solis. Aizpildām nelielu informāciju par sevi - savu vārdu un uzvārdu, datora vārdu (kas tiks izmantots tīklā un saziņā ar citiem datoriem), lietotājvārdu, paroli. Tāpat varam atzīmēt iespēju, ka pieslēgšanās process notiek automātiski, bez paroles manuālas ievades, kā arī varam nošifrēt savu mājas direktoriju, lai aizsargātu savus personīgos datus.

13 solisnbspTagad notiks... Autors: arvislacis Lubuntu 13.04 (Linux) instalēšana datorā
10.

13. solis. Tagad notiks operētājsistēmas instalēšanas un iestatīšanas process jūsu datorā. Atkarībā no jūsu datora komponentēm, šis process var ilgt no apmēram 10 līdz 20 minūtēm. Pēc tam jums tiks piedāvāta iespēja vai nu turpināt Lubuntu izmēģināšanu vai arī veikt datora restartēšanu un uzsākt instalētās sistēmas lietošanu.

Paldies, ka izlasīji šo rakstu (vai vismaz ātri tam pārskrēji pāri). Gaidīšu vērtējumus, komentārus un ieteikumus.

4
62
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [21]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 14.06.13 01:34
2
0

laikam jau labāk palikšu pie parastā ubuntu.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 13.06.13 18:34
1
0

atbildot uz LeBlanc komentāru " Ienācu ielikt mīnusu nezinu kāpēc ... " Ja visi sāktu šādi komentēt savus ieliktos plusus un mīnusus, tad nemaz citādus komentārus nevajadzētu.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 14.06.13 11:10
1
0

atbildot uz arvislacis komentāru "Katram jau ir brīva izvēle, kuru Linux distribū... " nu jā, to jau sapratu. bet vai vari nākamajā rakstā pastāstīt par vispār Linux veidiem?

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 14.06.13 11:15
1
0

atbildot uz arvislacis komentāru "Varu mēģināt, par visiem veidiem, protams, neka... " nu jā, bet par tiem populārākajiem. paldies!

Riro avatars
Medaļa Plaiboja olaMedaļa PingvīnsMedaļa Recidīvists
  Riro 14.06.13 15:20
1
0

interesnats raksts, man personigi uz servera stav ubuntu 12.04 server edition a uz laptopa linux mint 14 a uz kastes w8 :D esmu multi-os-ials :D

badroot avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Dienas joksMedaļa Rūdis
  badroot 14.06.13 18:21
1
0

atbildot uz ShameForTheSky komentāru "nu jā, to jau sapratu. bet vai vari nākamajā ra... " Nez tur jau memuārus var sākt rakstīt :)

Tīri teorētiski linux ir tikai kodols, pārejais ir open-source softs...

Bet no distro veidiem laikam jānodala 3, System V style (RHEL, CentOS utt), BSD style SlackWare utt. Un protams visi debianveidīgie, Debian, Ubuntu.

badroot avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Dienas joksMedaļa Rūdis
  badroot 14.06.13 18:32
1
0

atbildot uz Denijs komentāru " varēji sīkāk pastāstīt  piemē... " Nu te pēc scrīniem redzams all in one. Sīki dalīt var tikai tad, kad zināms kas uz servera griezīsies un kāds būs datu apjoms. Vienīgais ieteikums ja disks ir paliels, izvēlēties ext4 failu sistēmu. No datu atjaunošanas viedokļa ext2/ext3 ir jūzablāks, bet performance draņķīga. Oldschool veči vēl pamanās šad tad kaut ko uz RaiserFS uzcept, bet to laikam pēdejo reizi lietoju uz SlackWare 8.1 :D

belge avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Kill ChickMedaļa Recidīvists
  belge 25.06.13 22:20
1
0

 

atlans avatars
Medaļa SpoksMedaļa MaģistrantsMedaļa Vidusskolnieks
  atlans 30.08.13 18:47
1
0

šeit mani atveda meklēšana pēc debian cd kāds zin kā bezmaksas saņemt debian cd. ubuntu un kubuntu esmu jau atspēlējies gribās debian (pirmais un vienīgas linux no kura ir cēlušies citi.)

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 13.06.13 17:47
1
0

atbildot uz Denijs komentāru " varēji sīkāk pastāstīt  piemē... " Paldies par komentāru. Kā jau pieminēju rakstā, tad instalāciju veicu virtuālajā mašīnā, jo nevēlējos pārinstalēt savu pamatsistēmu, bet par diska dalīšanu gan jau uzrakstīšu kādā no saviem turpmākajiem rakstiem...

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 13.06.13 17:45
1
0

varēji sīkāk pastāstīt  piemēram cietā  diska sadalījumu uzstādišanu  u.c.. 

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 01.09.13 21:20
0
0

atbildot uz atlans komentāru " šeit mani atveda meklēšana pēc deb... " Nopērc veikalā tukšu kompaktdisku, lejupielādē no Debian mājas lapas .iso attēlu un iededzini CD matricā, tad arī tev būs Debian CD. Tas, manuprāt, ir vislētākais risinājums. Protams, var jau iespējams pasūtīt no kādiem interneta veikaliem, taču cik zinu, tad pats Debian oficiāli šādus diskus netirgo un neizplata.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 08:57
0
0

atbildot uz Senču Lācis komentāru " Tikai nesaprotu kāda tam visam jēg... " Tāpat vien, uzskatu, ka iespējams varbūt kāds pēc šāda raksta apskates secinās, ka Linux nav nemaz nav tik briesmīgs kā citi runā un pats izmēģinās.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 08:59
0
0

atbildot uz ShameForTheSky komentāru " laikam jau labāk palikšu pie paras... " Katram jau ir brīva izvēle, kuru Linux distribūciju izmantot, turklāt mans pamatmērķis ar šo rakstu jau nebija piespiest cilvēkus izmantot Lubuntu, bet gan pamēģināt Linux kopumā.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 11:13
0
0

atbildot uz ShameForTheSky komentāru "nu jā, to jau sapratu. bet vai vari nākamajā ra... " Varu mēģināt, par visiem veidiem, protams, nekad nevarēs pastāstīt, bet par galvenajiem var mēģināt, katrā ziņā šodien esmu ieplānojis nedaudz savādāka veida rakstu par Linux, tādēļ iespējams gaidi rītdien vai parīt.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 15:23
0
0

atbildot uz Riro komentāru " interesnats raksts, man personigi ... " Paldies par komentāru. Prieks, ka daudzi tomēr izmanto Linux.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 18:41
0
0

atbildot uz badroot komentāru "Nu te pēc scrīniem redzams all in one. Sīki dal... " Pēc dažiem gadiem jau droši varēs sākt izmantot arī Btrfs datņu sistēmu.

badroot avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Dienas joksMedaļa Rūdis
  badroot 14.06.13 18:47
0
0

atbildot uz arvislacis komentāru "Pēc dažiem gadiem jau droši varēs sākt izmantot... " Nedomāju viss ka tā notiks. Pašlaik ja neskaita grafiskos "draņķus" vairāk vai mazāk visur ir 2.6.x kodols. Kāmēr 3.x būs de facto, imho paies daudz vairāk kā daži gadi. RHEL ext4 tikai 6.x sāka parādīties. 

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 19:20
0
0

atbildot uz badroot komentāru "Nedomāju viss ka tā notiks. Pašlaik ja neskaita... " Es jau nesaku, ka tā būs kā obligāta prasība, tikai saku, ka varēs izmantot, jo Bfrs būs kļuvusi par pietiekami stabilu.

Laciz avatars
Medaļa Gada spoks 2014Medaļa LācītisMedaļa Gada spoks 2014
  Laciz 14.06.13 00:21
0
3

Tikai nesaprotu kāda tam visam jēga?