Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
44

Vispirms vēlos pateikties visiem mana iepriekšējā raksta komentētājiem un vērtētājiem, lai gan kopumā saņemto komentāru un vērtējumu skaits nebija pārāk liels, taču man ļoti būtisks, lai turpinātu Linux rakstu sēriju.

Iepriekšējā rakstā jau minēju, ka spokos atrodams samērā labs raksts, kurā izklāstīts process kā ar UNetbootin programmas palīdzību iespējams USB zibatmiņā ierakstīt Windows instalāciju. Savukārt es šo rakstu veltīšu, lai apskatītu UNetbootin programmas pielietojumu tieši dažādu Linux distribūciju instalāciju ierakstīšanai/saglabāšanai zibatmiņās.

1 solisnbspLejupielādējam... Autors: arvislacis Linux .iso attēla ierakstīšana zibatmiņā ar UNetbootin
1.

1. solis. Lejupielādējam sev vēlamās Linux distribūcijas .iso attēlu un saglabājam to vietā, kur pēc tam to būs viegli atrast un izmantot, piemēram, uz darbvirsmas (Desktop). Iesaku Linux .iso attēlus lejupielādēt no to oriģinālajām lejupielādes vietnēm, neizmantojot datņu apmaiņas programmas, izvairoties no iespējamajiem attēlu bojājumiem un cita veida programmatūras brāķiem.

2 solisnbspLejupielādējam... Autors: arvislacis Linux .iso attēla ierakstīšana zibatmiņā ar UNetbootin
2.

2. solis. Lejupielādējam UNetbootin programmu, to iespējams izdarīt šajā vietnē. Ja jau izmanto kādu Linux distribūciju, tad lejupielāde no iepriekš norādītās vietnes nav nepieciešama un ieteicama, jo programma visticamāk būs atrodama tavas Linux operētājsistēmas programmatūras-centrā (Software Center).

Ja izmanto Debian vai Ubuntu bāzētu distribūciju, tad programmu pietiekami vienkārši vari instalēt arī izmantojot šādu termināla komandu:

sudo apt-get install unetbootin

3 solis Atveram UNetbootin... Autors: arvislacis Linux .iso attēla ierakstīšana zibatmiņā ar UNetbootin
3.

3. solis. Atveram UNetbootin programmu. Visticamāk, ka atvēršanas brīdī būs nepieciešams ievadīt saknes jeb administratora paroli, par to pilnībā nevajag satraukties, ievadam to un pārejam pie nākamā soļa.

4 solis Programmas dialogā... Autors: arvislacis Linux .iso attēla ierakstīšana zibatmiņā ar UNetbootin
4.

4. solis. Programmas dialogā redzams, ka mums ir divas iespējas - 1) izvēlēties Linux distribūciju un tās versiju, kuru vēlamies instalēt (šajā gadījumā tas pats .iso attēls tiks automātiski lejupielādēts no interneta); 2) izvēlēties jau lejupielādētu .iso attēlu.

Lai gan pirmais variants sākotnēji var šķist labāks, taču programma ne vienmēr piedāvā instalēt jaunāko distribūcijas versiju, kā arī pieejamā distribūciju izvēle nav pārāk plaša un ne vienmēr iespējams atrast sev nepieciešamo, tādēļ es lielākoties izmantoju tieši otro variantu.

Tātad, atzīmējam apakšā esošo radio-ievades lauku (Diskimage) un nospiežam uz blakus esošās pogas (uz tās attēloti trīs punktiņi (...)).

5 solis Pārlūkojam savu... Autors: arvislacis Linux .iso attēla ierakstīšana zibatmiņā ar UNetbootin
5.

5. solis. Pārlūkojam savu cieto disku, lai atrastu iepriekš lejupielādēto .iso attēlu. Tā kā programmu bija nepieciešams palaist ar saknes tiesībām, tad arī pārlūkošana tiek uzsākta no visaugstākā sistēmas līmeņa.

Visticamāk, ka ceļš (veicamās darbības) līdz lejupielādētajam .iso attēlam varētu būt apmēram šāds:

Computer -> /home/arvis/Desktop/linux.iso

6 solis No zemāk esoscaronā... Autors: arvislacis Linux .iso attēla ierakstīšana zibatmiņā ar UNetbootin
6.

6. solis. No zemāk esošā izvēles lauka izvēlamies USB dzini jeb zibatmiņu kā instalēšanas mērķa vietu, kā arī norādām (jeb izvēlamies) savas zibatmiņas diska adresi, manā gadījumā tā ir /dev/sdb1.

Spiežam pogu OK un gaidām līdz visas datnes un nepieciešamie iestatījumi tiek konfigurēti. Pēc tam tiks piedāvāta iespēja datoru restartēt vai arī turpināt izmantot pašreizējo operētājsistēmu.

Piebildīšu, ka šajā instalēšanas procesā zibatmiņā jau esošās parastās, personīgās datnes netiek izdzēstas vai bojātas, tomēr rezerves kopijas izveidošana nenāktu par ļaunu. Pēc tam varam turpināt zibatmiņā ierakstītās distribūcijas izmēģināšanu vai instalēšanu.

Šajā reizē tas arī ir viss, droši izsaki savus komentārus, jautājumus un ieteikumus. Īpaši gaidīšu ieteikumus par to, ko es varētu aprakstīt savos turpmākajos rakstos.

3
44
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [13]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 15.06.13 11:16
1
0

atbildot uz arvislacis komentāru "Nē, šeit lielākoties runa iet tikai par operētā... " taisnī tā un tāpēc norādu, ka mudināt jūzerim lietot CLI nav tā labākā prakse, tā visdrizāk atbaida. profesionālā līmenī tas ir pavisam cits jautājums...

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 14.06.13 23:01
1
0

atbildot uz badroot komentāru "W2K8 arī tagad var tikai CLI uzlikt :) Un nafig... " te vai tad iet runa par serveri?

badroot avatars
Medaļa BergmanisMedaļa Dienas joksMedaļa Maģistrs
  badroot 14.06.13 18:23
1
0

atbildot uz wtfs komentāru " jā, 21. gs un vēl lietojam CLI. par kādu teh... " W2K8 arī tagad var tikai CLI uzlikt :) Un nafig serverim piemēram vajag ko vairāk par CLI? Tāpat 75% no konfošanas *nix vai nu caur webu vai mc :)

Riro avatars
Medaļa Plaiboja olaMedaļa PingvīnsMedaļa Recidīvists
  Riro 14.06.13 15:37
1
0

atbildot uz arvislacis komentāru "Ko tu vēlējies ar to izteikt? " taka man slinkums savu lietotaju ielikt root grupa, es vnk ierakstu so labo komandinju kljustu par root un darbojos. ja riskanti bet ertak

Riro avatars
Medaļa Plaiboja olaMedaļa PingvīnsMedaļa Recidīvists
  Riro 14.06.13 15:19
1
0

atbildot uz wtfs komentāru " ieraudzīju sudo - uz gribas uzreiz... " sudo bash

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 15.06.13 08:35
0
0

atbildot uz wtfs komentāru "te vai tad iet runa par serveri? " Nē, šeit lielākoties runa iet tikai par operētājsistēmas iestatīšanu personālajā datorā.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 15:55
0
0

atbildot uz Riro komentāru "taka man slinkums savu lietotaju ielikt root gr... " Tad jau var izmantot arī komandu su, kas teorētiski ir vēl riskantāka, taču vieglāk iegaumējama un uzrakstāma.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 15:29
0
0

atbildot uz wtfs komentāru " jā, 21. gs un vēl lietojam CLI. par kādu teh... " Un tas jau tika minēts kā alternatīvs variants, lielākā daļa lietotāja var izmantot, piemēram, sistēmā esošo Software Center, taču uzskatu, ka pamatzināšanas par vienkāršākajām komandrindas funkcijām nekad nenāk par ļaunu.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 15:27
0
0

atbildot uz wtfs komentāru " jā, 21. gs un vēl lietojam CLI. par kādu teh... " CLI jau nemaz nav tik peļams interfeiss, ja proti labi izmantot, tad ļoti daudzas lietas vari izdarīt pat piecas reizes ātrāk nekā ar GUI, kaut vai piemēram - ar vienu komandu instalēt daudzas lietotnes.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 15:21
0
0

atbildot uz Riro komentāru "sudo bash " Ko tu vēlējies ar to izteikt?

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 14.06.13 15:18
0
0

atbildot uz wtfs komentāru " ieraudzīju sudo - uz gribas uzreiz... " Ja nemaldos, tad 21. gadsimtā, bet es jau nezinu, varbūt tu izmanto kādu citu kalendāru... Bet ja nopietni - tad kādu problēmu saskati sudo izmantošanā?

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 14.06.13 15:24
0
1

atbildot uz arvislacis komentāru "Ja nemaldos, tad 21. gadsimtā, bet es jau nezin... "

jā, 21. gs un vēl lietojam CLI. par kādu tehnikas progresu ir runa?

wtfs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa MaģistrsMedaļa Doktorants
  wtfs 14.06.13 15:08
0
1

ieraudzīju sudo - uz gribas uzreiz pateikt šitā http://demotivators.to/media/posters/3995/848134_spasibo-idite-nahuj.jpg

piedotiet, atvainojiet, kurā gadsimtā mēs dzīvojam?