Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
100

Pēc pietiekami liela pārtraukuma atkal esmu šeit atgriezies ar jaunu rakstu par Linux un atvērto pirmkodu. Šajā rakstā sniegšu nelielu ieskatu nesen, 2014. gada 31. maijā, iznākušajā Linux Mint 17 (“Qiana”) distribūcijas laidienā, akcentējot manus novērojumus un radušās problēmas lietojot šo Linux Mint laidienu.

Šī raksta tapšanas laikā izmantoju Linux Mint 17 MATE versiju, lai gan pirms tam aptuveni divas nedēļas izmēģināju arī Linux Mint 17 Cinnamon RC. Tādēļ, kā jau vienmēr, būšu ļoti pateicīgs par jūsu izteiktajiem komentāriem un jautājumiem.

Nedaudz par pascaronu Linux... Autors: arvislacis Linux Mint 17 apskats
1.

Nedaudz par pašu Linux Mint un tā jaunāko laidienu.

 

Tiem, kuri par Linux un atvērtā pirmkoda lietām interesējas daudz mazāk, varu piebilst to, ka Linux Mint distribūcija ir viena no populārākajām un plašāk izmantotajām atvērtā pirmkoda operētājsistēmām, galvenokārt tās stabilitātes, ērtās lietošanas un pievilcības dēļ, ne velti šīs OS izstrādātāju devīze ir “no brīvības radās elegance” (from freedom came elegance). Jāpiebilst, ka pati Linux Mint distribūcija pamatā ir veidota uz plaši slavētā un kritizētā Ubuntu bāzes un Linux Mint izstrādātāji operētājsistēmu tikai papildinājuši, optimizējuši ar vairākiem dizaina elementiem un konfigurācijas rīkiem, piemēram, jaunu starta izvēlni (mintmenu), jaunu un funkcionāli bagātu lietotāja pieteikšanās (login) sistēmu (MDM), uzlabotu draiveru pārvaldīšanas pakotni (mintdrivers) un daudzām citām. Papildus Linux Mint izstrādātāji aktīvi izstrādā Cinnamon darbvirsmas vidi, kā arī aktīvi līdzdarbojas MATE pilnveidošanā, tādēļ jaunais Linux Mint 17 (“Qiana”) laidiens ir lejupielādējams divās dažādās versijās – ar Cinnamon vai MATE darbvirsmas vidi.

 

Linux Mint 17 laidiens, kā jau to minēju iepriekš, ir veidots uz aprīlī iznākušā Ubutnu 14.04 LTS (long term support) bāzes, tādēļ operētājsistēmas lietotāji tiks nodrošināti ar būtiskākajiem sistēmas kļūdu labojumiem un jaunākajām lietotņu versijām līdz pat 2019. gadam. Līdz ar šo laidienu Linux Mint izstrādātāji ir pārgājuši uz jaunu OS izstrādes modeli – tagad jaunākās Linux Mint versijas būs pieejamas tikai pēc Ubuntu LTS jeb ilgtermiņa laidienu iznākšanas reizi divos gados, nevis kā tas bija ierasts iepriekš – ik pēc sešiem mēnešiem. Šāds modelis ļaus Linux Mint veidotājiem galveno uzsvaru likt tieši uz sistēmas jaunu funkciju un rīku izstrādi.

Stabilitāte uzlabojumi un... Autors: arvislacis Linux Mint 17 apskats
2.

Stabilitāte, uzlabojumi un ātrdarbība.

 

Diemžēl apbēdināšu tos, kuri no jaunākā Linux Mint laidiena cerēja sagaidīt ļoti būtiskas izmaiņas un ievērojamus jaunumus, jo Linux Mint 17, kā jau ilgtermiņa laidiens, galvenokārt veidots tā, lai nodrošinātu sistēmas kopējo stabilitāti un drošību. Salīdzinot ar iepriekšējām Linux Mint versijām, jaunajā laidienā veikti daudzi uzlabojumi, kas saistīti tieši ar sistēmas ātrdarbības un Linux Mint specifisko rīku, lietotņu darbības uzlabošanu. Piemēram, daudzas izmaiņas veiktas Linux Mint pakotņu atjaunošanas lietotnē Update Manager – tiek attēlota papildu informācija, detaļas par pakotņu un lietotņu jaunākajām versijām, kopējā lietotnes saskarne ir daudz ērtāk izmantojama un darbojas salīdzinoši ātrāk, tāpat tagad jaunāko pakotņu versiju aplūkošanai nav nepieciešamas administratora (root) tiesības; pieejams arī pietiekami detalizēts saraksts (vēsture) ar iepriekš veiktajiem atjauninājumiem.

 

Ievērojamas izmaiņas veiktas arī Cinnamon darbvirsmas vidē – pārstrādāti ekrānsaudzētāja, datuma un laika iestatījumu dialogu logi, uzlabota izvēlnes funkcionalitāte: iespējams veikt lietotņu atinstalēšanu arī no izvēlnes, kā arī jaunās, nesen instalētās, lietotnes izvēlnē tiek papildus izceltas. Veiktas vairākas izmaiņas arī Cinnamon logu pārvaldībā un vizuālajos efektos, tādēļ kopumā Linux Mint 17 laidienā Cinnamon darbvirsmas vide darbojas plūstoši, bez ievērojamiem aizkavēm vai stabilitātes problēmām.

Draiveri ndash lietas ar... Autors: arvislacis Linux Mint 17 apskats
3.

Draiveri – lietas, ar kurām vienmēr sākas jautrība.

 

Linux Mint 17 laidienā papildus veiktas izmaiņas draiveru pārvaldīšanas lietotnē – tagad draiveru nomainīšanai nepieciešamo konfigurāciju datnes un pakotnes distribūcija var iegūt arī no instalācijas DVD diska vai USB zibatmiņas, ar kuru sistēma tika instalēta, tādēļ draiveru programmatūras nomaiņai tagad obligāti nav nepieciešams aktīvs interneta savienojums.

 

Pats personīgi Linux Mint 17 laidienā, tāpat kā arī Ubuntu 14.04 LTS un visās ar to saistītajās distribūcijās – Ubuntu GNOME, Xubuntu, Kubuntu, saskāros ar Wi-Fi bezvadu tīkla problēmu, tas ir, gan Linux Mint izmēģinājuma (Live-CD) režīmā, gan pēc sistēmas instalēšanas uz cietā diska, ar ASUS portatīvo datoru nevarēju nedz aplūkot pieejamos bezvadu tīklus, nedz arī kādam pieslēgties. Wi-Fi bezvadu tīklu vietā tika rādīts paziņojums - “Disabled by hardware”. Tā kā ar šo problēmu jau biju un esmu pazīstams, tad to iespējams izlabot ar divu pavisam vienkāršu darbību palīdzību:

 

1. Nepieciešams izveidot datni /etc/modprobe.d/asus_nb_wmi.conf, tā kā datne jāizveido sistēmas katalogā, tad ir nepieciešamas administratora (root) privilēģijas. Lai atvieglotu dzīvi, iesaku Linux Mint terminālī ierakstīt sekojošu komandu: sudo nano /etc/modprobe.d/asus_nb_wmi.conf, kas gan izveidos nepieciešamo datni, gan arī pāries teksta ievadīšanas režīmā.

 

2. Izveidotajā datnē nepieciešams pievienot tikai vienu rindiņu teksta: options asus_nb_wmi wapf=1, pēc tam veiciet datnes saglabāšanu (Ctrl-X – ja izmantojat nano komandrindas teksta redaktoru) un restartējiet datoru. Pēc datora restarta Wi-Fi bezvadu tīkliem vajadzētu būt jums pieejamiem.

 

Piebildīšu, ka aprakstītais risinājums izmantojams tikai ASUS portatīvo datoru īpašniekiem, turklāt to nav nepieciešams veikt visiem, jo lielākajai daļai Linux Mint lietotāju Wi-Fi bezvadu tīkli darbojas bez jebkādām problēmām. Kā jau vienmēr – lai daļēji pārliecinātos, ka Linux distribūcija būs saderīga ar jūsu datora komponentēm, vispirms ieteicams to nedaudz izmēģināt Live-CD režīmā.

Par sistēmas aparatūras... Autors: arvislacis Linux Mint 17 apskats
4.

Par sistēmas aparatūras prasībām un citām Linux Mint 17 versijām.

 

Lai gan bieži vien tiek minētas ļoti nelielas minimālās Linux Mint sistēmas aparatūras prasības, piemēram, distribūcijas darbināšanai nepieciešami 512 MB operatīvās atmiņas u.c., taču Linux Mint 17 distribūcijas ērtai lietošanai iesaku izmantot datorus ar vismaz 2 GB lielu operatīvo atmiņu, jo īpaši tad, ja vēlēsieties lietot Linux Mint 17 Cinnamon versiju.

Taču tiem, kuriem ir vēlme izmēģināt Linux Mint 17 uz vecākiem datoriem, iesaku vēl nedaudz pagaidīt, jo visticamāk jūnija otrajā pusē lietotājiem tiks piedāvātas arī Linux Mint XFCE un KDE darbvirsmu versijas, no kurām XFCE īpaši izceļas ar savu ātrdarbību un minimālajām sistēmas prasībām.

 

Linux Mint 17 distribūciju bezmaksas iespējams iegūt šeit: http://linuxmint.com/

 

Ja jums ir radušies jautājumi saistībā ar Linux Mint 17 distribūciju vai vienkārši vēlies izteikt savu viedokli un domas, tad droši to dariet raksta komentāros. Un ja rodas interese par citiem ar Linux un atvērto pirmkodu saistītiem rakstiem – droši apmeklējiet manu profilu.

 

Tāpat priecāšos par visiem ieteikumiem un idejām par to, ko es varētu aplūkot, detalizēti aprakstīt kādā no saviem nākamajiem rakstiem.

0
100
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [13]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 04.06.14 13:01
7
0

atbildot uz Aurelius komentāru " Jā, Ubuntu uzstādīšana arī ir elementāra. Teo... " Pašos pamatos jau tas viss ir saistīts ar ieradumu, tieši tādēļ daudzi cilvēki apzinās Linux priekšrocības un ieguvumus, tomēr vēl aizvien turpina izmantot Windows, jo tieši WIndows viņi ir izmantojuši jau no paša sākuma.

spoku dienas doma

Aurelius avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa AdminsMedaļa Nedēļas admins
  Aurelius 04.06.14 12:36
5
0

Linux Mint bija viena no OS ko izmantoju bakalaura darba rakstīšanas praktiskajā daļā.

Patika daudz labāk par Ubuntu.. bet nu tas jau viss tikai atkarīgs no GUI

Bet ātrdarbība arī bija jūtama

Aurelius avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa AdminsMedaļa Nedēļas admins
  Aurelius 04.06.14 13:07
3
0

atbildot uz arvislacis komentāru " Pašos pamatos jau tas viss ir saistīts ar iera... " Pieradums pie vienas lietas un negribēšana mācīties ko jau naudu, labāk izmantot to sen zināmo.

Aurelius avatars
Medaļa Nedēļas redaktorsMedaļa AdminsMedaļa Nedēļas admins
  Aurelius 04.06.14 12:58
3
0

atbildot uz arvislacis komentāru " Ubutnu ir ērti lietojams no tāda aspekta, ka l... " Jā, Ubuntu uzstādīšana arī ir elementāra. Teorētiski nekas nav jādara.. teorētiski, next, next, next.. labums ir tajā, ka vienķārši konsolē var aiziet un ar vienu komandu pārbausīt vai nav aplikāciju un citi atjauninājumi.

Bet nu ir jau arī grafiskā vide, kur smalkāk aprakstīts par katru aplikāciju.

Reāli Ubuntu un Linux lietos cilvēki, kas saistīti ar IT jomu, jo pārējiem ieraugot,  šķiet kaut kas neizprotams un turoinās izmantot Windows

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 04.06.14 20:23
2
0

atbildot uz Stallion komentāru " Nemaz,nemaz :) lai uzstāditu linuxu piem da... " Nedomāju, ka salīdzinot ar visiem Windows lietotājiem tieši ATI videokaršu īpašnieku skaits ir tik liels. Vienmēr jau ir iespējams atrast dzelžus uz kuriem nedarbosies Linux, tāpat var atrast dzelžus uz kuriem nefunkcionēs Windows.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 08.06.14 02:14
1
0

ar šo gan man bija visai lielas problēmas palaist pēc instalācijas -.-

nekad tā nebija bijis ne ar vienu citu distro arī ar mint 16 ne :/ 

ā un kā arī problēmas ar flash player or something like that. that's annoying! >.>

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 04.06.14 22:23
1
0

atbildot uz ...  komentāru " Uzliku Lubuntu 14.0.4. Nekadigi ne... " Jāpiebilst, ka Lubuntu distribūcijā, ja tu tiešām domā Lubuntu, nevis Ubuntu, daudzas pamata pakotnes un draiveri vietas un resursu taupīšanas nolūkos nav iekļauti, tādēļ arī, piemēram, Wi-Fi uzreiz var nedarboties. Ja jau tavs dators veiksmīgi spēj darbināt Windows 7, tad iesaku vislabāk lietot kādas nedaudz resursus rijīgākas Linux distribūcijas, kam ir plašāka draiveru pamata bāze sistēmas instalēšanas laikā.

Vēl varu ieteikt izmantot Manjaro Linux, kas ir Arch Linux bāzētā distribūcija - vismaz tā arī manam portatīvajam datoram automātiski spēja atpazīt Wi-Fi draiveri un viss strādāja bez problēmām.

KlavsAnson avatars
Medaļa Draugu draugsMedaļa Facebook čomsMedaļa Facebook čoms
  KlavsAnson 04.06.14 21:32
1
0

atbildot uz ...  komentāru " Uzliku Lubuntu 14.0.4. Nekadigi ne... " Kāds tev WiFi čips? Ja tev ir piem. kaut kāds bcm aka Broadcom čips, tad atver programatūras centru un izvēlnē rediģēt izvēlies "programatūras avoti" tev atvērsies logs kurā tev jāatver sadaļa "papildus draiveri" pēc tam uzgaidi līdz tur kaut kas parādās(nepieciešams internets), 

KlavsAnson avatars
Medaļa Draugu draugsMedaļa Facebook čomsMedaļa Facebook čoms
  KlavsAnson 04.06.14 21:24
1
0

atbildot uz Stallion komentāru " Nemaz,nemaz :) lai uzstāditu linuxu piem da... " Vispār esmu lasījis, ka ja nomaina Intel mātesplati uz AMD tad Linux nemaz neesot jāpārinstalē, jo kodols ir veidots gan Intel gan AMD, bet ja kaut kas nepatīk ar to driveri kas automātiski instalējas, tad iegūt officiālo var tieši tā pat kā tas ir parādīts 3. attēlā

Stallion avatars
Medaļa Moderatora favorītsMedaļa BetmensMedaļa Žurnālists
  Stallion 04.06.14 19:51
1
0

atbildot uz arvislacis komentāru " Pašos pamatos jau tas viss ir saistīts ar i... " Nemaz,nemaz :) lai uzstāditu linuxu piem datoram ,kuram ir ATI videokarte tu dirsu vari pārplēst instelējot.Visādi kreneļi jāmaina utt

KlavsAnson avatars
Medaļa Draugu draugsMedaļa Facebook čomsMedaļa Facebook čoms
  KlavsAnson 04.06.14 18:55
1
0

Es pats izmantoju Linux un to varu ieteikt citiem, tieši dēļ Linux kodola uzticamības un atvērtības, ja slinkums mācīties tad var pamēģināt šo: https://www.dropbox.com/s/83qpzsau3bm00x4/Ubuntu_14.04_LTS.iso to instalējot uznstalēsies visi nepieciešamie kodeski, flash un skype kopā ar pašu Ubuntu, kā arī šai versijai ir 5gadu drošības atjauninājumi.

Naane avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas joks
  Naane 04.06.14 13:12
1
0

Linux mint is superīga distribūcija, maza un ātra, izmantoju uz netbookiem :)

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 04.06.14 12:48
1
0

atbildot uz Aurelius komentāru " Linux Mint bija viena no OS ko izm... " Ubutnu ir ērti lietojams no tāda aspekta, ka lietotājam pēc noklusējuma īpaši nav jāuztraucas par sistēmas konfigurēšanu un viss ir lielākā vai mazākā mērā ļoti vienkārši un skaisti, tādēļ iespējams paša Ubuntu saskarne ir pārāk pārblīvēta ar daudzām it kā noderīgām funkcijām, taču tās ne visiem ir nepieciešamas un kopumā palēnina visas sistēmas ātrdarbību.