Šajā rakstā skatāmies, kā viena no populārākajām mobilajām OS ir attīstījusies kopš 2008.gada. Vērojam Android izmaiņas starp 11 dažādām versijām 4 gadu laikā!
Android OS evolūcija.51
Android 1.0 Angel Cake (arī G1).
2008.gada februāris.
Šī ir pirmā atvērtā koda Android operētājsistēmas versija, un pirmais telefons, kas to saņēma, bija HTC Hero jeb T-Mobile G1 (tā arī Android 1.0 ieguva savu iesauku). Šajā Android versijā jau bija iekļauts Google Maps ar Street View funkciju, Google kalendārs un Bluetooth. Android Market`ā pašlaik pieejamas 35 spēles un aplikācijs brīvai lejupielādei.
HTC Hero saņēma ļoti labas atsauksmes no ekspertiem, tāpēc Android ceļš bija vērsts augšup.
Android 1.5 Cupcake
2009.gada aprīlis.
Jaunajā versijā bija daži ievērojami uzlabojumi - A2DP jeb stereo Bluetooth, arī video ieraksta atbalsts kamerai. Tika pārveidots Android Market - tika ieviestas kategorijas (spēles, programmas utt.) un filtri (TOP bezmaksas, TOP maksas utt.). 1.5 versijai nu arī bija vidžetu atbalsts.
Android 1.6 Donut
2009.gada septembris.
Šī ir trešā un pēdējā Android 1.x versija, kas nesa sev līdzi voice search jeb meklēšanu ar balss palīdzību. No tehniskā viedokļa tika atbalstīti displeji ar 800x480 izšķirtspēju. Nu bija iespēja arī kopēt un ielīmēt tekstu interneta pārlūkā. Tika veiktas izmaiņas arī Android Market`ā.
Android 2.0 Eclair
2009.gada oktobris.
Eklērs nāca klajā ar jauniem kameras uzlabojumiem - nu bija pieejams digitāls zooms un flash zibspuldzes, kā arī makro un baltā balanss efekti. Ar šo versiju bija iespējams veidot arī vairākus lietotāja kontus, meklēt ziņas starp visām SMS un MMS, kā arī šai versijai bija nu jau Bluetooth 2.1 atbalsts.
Android 2.1 Eclair (otrā versija)
2010.gada janvāris.
Eklēra otrajai relīzei nu bija 5 darbavirsmas ekrāni, tika ieviests dzīvo ekrāntapešu atbalsts, kā arī speec-to-text funkcija, kur ar balsi tika aizpildīti nepieciešamie teksta laukumi.
Android 2.2 Froyo
2010.gada maijs.
Nekad neesi sapratis, kas ir Froyo? Patiesībā tas ir saīsinājums no Frozen Yoghurt. :D
Lai nu kā, saldētajam jogurtam ievērojami tika uzlabota ātrdarbība, kā arī nāca klāt tādas noderīgas lietas kā USB tethering un Wi-Fi hot-spoti. Arī Android Market nepalika bez atjauninājumiem - nu bija pieejami automātiskie atjauninājumi, kā arī bija iespējams instalēt aplikācijas uz SD kartes. Tika ieviests arī Adobe Flash 10.1 atbalsts.
Android 2.3 Gingerbread
2010.gada decembris.
Šī versija nu ir visizplatītākā starp telefoniem ar Android OS, kā arī vairums mobilo ar 2.3 versiju saņems/saņēma atjauninājumus uz 4.0 versiju. Lai nu kā, Gingerbread arī bija dažādas versijas - no 2.3.1 līdz pat 2.3.7.
Šai operētājsistēmas versijai tika veidoti neskaitāmi dažādi ROMi, piemēram, Cyanogenmod 7.2 (Android OS Gingerbread 2.3.7), ko bija iespējams uzinstalēt uz telefoniem, kas nesaņēma 2.3.7 atjauninājumus.
Android 3.0 Honeycomb
2011.gada februāris.
Android 3.x versijas bija pieejamas tikai planšetēm (vismaz oficiāli, ja neskaita ķīniešu telefonus, kur reizēm tika uzliktas 3.x versijas). Lai nu kā, šai Android versijai nu bija 3D grafikas atbalsts, interneta pārlūkam tika pievienotas cilnes (tab), video čats, izmantojot Google Talk, fullscreen galeriju apskats, kā arī Bluetooth tethering.
Android 3.1-3.2.6 Honeycomb
2011.gada maijs līdz 2012.gada februāris.
Šīm versijām netika piešķirti ievērojami atjauninājumi, ja neskaita to, ka vidžetiem bija iespējams mainīt izmērus. Būtībā vairāk tika piestrādāts pie stabilitātes un dažādu bugu labošanas.
Android 4.0 Ice Cream Sandwich jeb ICS
2011.gada oktobris.
Šī ir viena no jaunākajām Android sistēmas versijām, kura gan nav tik populāra kā Gingerbread, taču palēnām cilvēki sāk atjaunināt savas ierīces, kurām ir pieejams ICS.
Būs grūti nosaukt visus jauninājumus, kas ir ieviesti ICS versijā, taču dažus minēšu. ICS ieguva iespēju modificēt lock screen`u, tika radīts arī jauns Chrome pārlūks, paslēpt neizmantojamas programmu ikonas (kā man šis noderētu...), kā arī daudzus ievērojamus kameras uzlabojumus.
Pašlaik Samsung Nexus tiek uzskatīts par vienu no labākajiem Android viedtālruņiem, jo tas ir nopērkams ar tīru Android ICS, nevis ražotāju modificētu sistēmu (Samsung TouchWiz u.c. UI modifikācijas).