Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
130

Beidzot ir tapusi otrā daļa manam rakstam par Linux operētājsistēmu (distribūciju) mītiem un patiesībām, kurā atkal mēģināšu atspēkot un dažviet arī pamatot daudzu cilvēku nepilnīgos uzskatus, viedokļus par Linux atvērtā pirmkoda OS.

Pirms ķeršos pie kārtējo piecu uzskatu (mītu) sīkākas analizēšanas, vispirms izteikšu vairākus komentārus saistībā ar iepriekšējo raksta daļu, tādēļ ja tev tas šķiet neinteresanti, droši sāc lasīt rakstu no zemāk atrodamā attēla:

1. Augsti vērtēju ikviena iepriekšējā raksta lasītāju, vērtētāju un komentētāju. Kopumā nebiju gaidījis tik lielu atsaucību un iesaistīšanos diskusijā par dažādiem Linux OS tematiem.
2. Tāpat uzzināju, ka pietiekami daudzi Spokiem.lv lietotāji, raksta lasītāji, paši ikdienā izmanto kādu no Linux OS vai vismaz Linux OS ir atrodama viņu datoru cietajos diskos, kaut kur blakus Windows operētājsistēmai.
3. Sarkasms: No Spokiem.lv lietotāja kurzemnieks112 uzzināju, ka mans raksts it kā ir copy-paste variants, tomēr no viņa diemžēl neieguvu nekādas norādes par iespējamo raksta avotu. Priecāšos, ja kāds ar līdzīgām domām tomēr sniegts norādi.

Tāpat kā pagājušajā reizē, piebildīšu, ka šis raksts vairāk balstīts uz manu pieredzi un personiskajiem uzskatiem, kā arī visas rakstā izteiktās idejas un viedokļi ir atkarīgi no katra datora lietotāja paradumiem un vajadzībām. Ja vēlies ko piebilst, komentēt vai jautāt, tad droši to dari raksta komentāros.

1 Linux operētājsistēmām NAV... Autors: arvislacis 2. daļa Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
1.

1. Linux operētājsistēmām NAV vīrusu.

Bieži vien tieši viena no Linux atvērtā pirmkoda distribūciju galvenajām priekšrocībām tiek minēta to augstā drošība un vīrusu neesamība. Jāatzīst, ka Linux sistēmās patiešām tiek ievēroti pietiekami augsti drošības standarti un metodes - stingri nosakot katra lietotāja piederību noteiktām lietotāju grupām un katras atsevišķās grupas tiesības piekļūt noteiktiem sistēmas resursiem un katalogiem, datnēm.

Tāpat Linux sistēmām nav nepieciešama anti-vīrusa programmatūra, lai gan tāda ir pieejama (ja nu kāds vēlas nodrošināties), taču tas nenozīmē, ka Linux OS nav neviena paša vīrusa un kaitnieciskas programmatūras. Patiesībā, ikvienai cilvēka izgudrotai sistēmai, algoritmam un drošības pasākumiem var atrast savu vājo posmu, kas bieži vien arī ir pats sistēmas (šajā gadījumā - Linux OS) lietotājs. Tādēļ katru reizi, kad Linux OS vaicā tev ievadīt sistēmas (root) paroli, pārliecinies vai zini kam tām ir nepieciešama. Tāpat jaunajiem Linux izmantotājiem iesaku izmantot tikai sistēmas repozitorijos (datu bāzēs) pieejamās pakotnes, programmatūru, izvairoties no manuālas .deb, .rpm un citu pakotņu lejupielādēšanas no dažādām mājas lapām.

2. Linux NAV vīrusu, jo to lieto pārāk mazs lietotāju skaits.

Bieži tieši ar šādu argumentu tiek noliegta vīrusu neesamība Linux atvērtā pirmkoda OS, taču patiesībā Linux lietotāju skaits nav nemaz tik neliels, īpaši tad ja lielāku uzmanību pievēršam tieši serveru operētājsistēmu sektoram, kur pietiekami plaši tiek izmantotas dažādas UNIX/Linux sistēmas. Tādēļ arī lielākā daļa Linux vīrusu, ļaunprātīgo uzbrukumu tiek veidoti tieši serveru sistēmām, nevis individuālajiem datoru lietotājiem. Varu arī apgalvot, ka situācijā, kad Windows un Linux sistēmas izmantotu aptuveni vienāds datoru lietotāju skaits, Windows sistēmām aizvien būtu daudz, daudz vairāk vīrusu. Kādēļ? Tādēļ ka Windows OS nav brīvi pieejamas bezmaksas un tādējādi izraisa lielāku vēlmi hakeriem, izstrādātājiem kaut kādā veidā ieriebt Microsoft.

Piebildīšu, ka Linux sistēmās vīrusi un drošības caurumi bieži vien tiek atklāti un izlaboti vēl pirms to ļaunprātīgas izmantošanas. Turklāt vīrusu izstrādi apgrūtina tieši Linux distribūciju daudzveidība.

3 Ir TIKAI viens LinuxLai... Autors: arvislacis 2. daļa Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
2.

3. Ir TIKAI viens Linux.

Lai gan pats personīgi neesmu no neviena dzirdējis tieši šādu apgalvojumu, tomēr to var izsecināt no daudzu cilvēku komentāriem, uzskatiem. Kā piemēru var minēt arī dažus šī raksta pirmās daļas komentārus, kuros daži lietotāji sūdzējās par to, ka viņiem nepatīk Linux dizains vai arī Linux nedarbojas uz viņu datora dzelžiem.

Eksistē vairāki desmiti, pat simti dažādu Linux veidu (par tiem plašāk var lasīt šeit), turklāt tiem pieejamas dažādas darbvirsmas vides, pielāgošanas iespējas un dizaina rīki, tādēļ ir maz ticams, ka tev nevarētu iepatikties neviens no daudzajiem Linux veidiem. Un, kā jau minēju, ikvienu no Linux distribūcijām ir iespējams pielāgot savām estētiskajām vēlmēm un funkcionālajām vajadzībām.

Šis mīts iespējams radies tādēļ, ka liela daļa cilvēku, ieskaitot mani un tāpat arī pašus Linux OS izstrādātājus, vienkāršības nolūkos GNU/Linux sistēmas vienkārši saīsināti sauc par Linux sistēmām. Patiesībā šie trīs burti - GNU - ir ļoti nozīmīgs Linux jēdziena papildinājums, kas tieši nosaka šo sistēmu lietotāju grafisko saskarni un to dažādību.

4 Linux ir pieejams NELIELS... Autors: arvislacis 2. daļa Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
3.

4. Linux ir pieejams NELIELS programmu klāsts.

Šim apgalvojumam, tāpat kā visiem pārējiem, daļēji varu gan piekrist, gan nepiekrist. Viss atkarīgs tieši no katra datora lietotāja vajadzībām, jo, piemēram, spēļu un multimediju programmatūras klāstā ir redzams diezgan liels programmu un rīku deficīts, taču tajā pašā laikā ir pieejami ļoti daudzi komandrindas, izstrādes un konfigurācijas rīki.

Kopumā Linux un atvērtā pirmkoda vidē lielākoties katra specifiska uzdevuma veikšanai eksistē vismaz viena programma, kas to var izpildīt. Problēma ir tajā, ka jaunajiem Linux lietotājiem un Windows cienītājiem aptrūkst pacietības meklēt iespējamās alternatīvas un risinājumus, vai arī viņi Linux OS vēlas izmantot tieši tādu pašu programmu, rīku, kas pieejams Windows vidē.

Var teikt, ka Linux sistēmu piedāvātā programmatūras klāsta ziņā ir izveidojies apburtais loks, jo daudzi lietotāji, programmētāji un izstrādātāji paši varētu izveidot kādu sev un citiem noderīgu programmatūru, izstrādājumu, bet viņi to nedara, jo viņus no Linux izmantošanas attur nelielais piedāvāto programmu skaits.

5 Linux NEATBALSTA Microsoft... Autors: arvislacis 2. daļa Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
4.

5. Linux NEATBALSTA Microsoft formātus.

Patiesībā šeit nav runa par to vai Linux atbalsta Microsoft formātus, bet gan par to cik labi Linux programmatūra un atvērtā pirmkoda rīki atbalsta šos formātus. No savas pieredzes varu teikt, ka ar katru dienu atvērtā pirmkoda rīki kļūst aizvien labāki un pilnvērtīgāki, ļaujot bez problēmām un datu zudumiem atvērt Microsoft Office dokumentus, izklājlapas un prezentācijas. Linux sistēmās pilnīgi droši var atvērt visus plašāk izmantotos attēlu formātus, skaņas un multimediju datnes.

Protams, Linux vidē neizdosies izpildīt vairumu Windows OS paredzēto programmu izpilddatņu (.exe formātā), lai gan ir pieejami Wine un Mono rīki, kas nodrošina vienkāršāko Windows programmu palaišanu. Jāatceras, ka Linux nav Windows, tā nav Windows kopija vai pakaļdarinājums, bet gan cita sistēma ar savu kodolu un uzbūvi, kurā ir atšķirīgas programmu izpilddatnes, datņu un direktoriju (katalogu) struktūra.

Šajā reizē tas arī ir viss. Zinu, ka gala rezultātā raksts ir izveidojies pietiekami apjomīgs, lai gan daudzas detaļas un faktus varēju izklāstīt vēl sīkāk, taču visticamāk šim rakstam netaps trešā daļa, protams, ja vien jums neradīsies labi argumenti, uzskati par Linux OS komentāros.

Droši izsakiet savas atsauksmes, kritiku, jautājumus un viedokļus komentāros. Būšu ļoti pateicīgs, ja ieteiksiet arī kādu tematu vai konkrētu tēmu (saistībā ar Linux un atvērtā pirmkoda programmatūru), par ko es iespējams varētu uzrakstīt kādā no saviem nākamajiem rakstiem. Labākos šī raksta komentētājus un ideju autorus iespējams apbalvošu ar nelielām (100-250) Spokiem.lv cepumu balvām.

 Autors: arvislacis 2. daļa Mīti un patiesības par Linux operētājsistēmām
5.  
1
130
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [21]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 31.01.14 19:11
3
0

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru " Tici man uzlabojumus var just acīmredzami,p... " Tā kā es pats izmantoju XFCE darbvirsmas vidi un Manjaro Linux, tad tomēr uzskatu, ka manā gadījumā ieguvumi nevarētu būt tik lieli. Turklāt neesmu no tiem cilvēkiem, kam ļoti patīk izmainīt sistēmas konfigurācijas datnes, lai tikai iegūtu nelielu ātruma pieaugumu.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 31.01.14 15:01
4
1

atļaušos pievienot velvienu mītu, proti: Linux ir ātrāks par windows un retāk uzkarās.

bullshit. 

paskaidrošu-

linux lietotāji parasti ir pieredzējuši, un viņiem arī windows nekārtos un nebremzētu.

windows lietotāji kas sūdzās ar windowsa bremzēšanu un kāršanos ir dunduki, kuriem kārtos un bremzētu jebkura OS

abrafuckingcadabra avatars
Medaļa April, April!Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  abrafuckingcadabra 31.01.14 17:34
3
0

Uzraksti skaidrojumu par KDE,MATE,CINNAMON,XFCE kurš labāks utt,jo pats esmu lietojis KDE un Fedora.bet atšķirības nejutu !

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 31.01.14 17:45
3
0

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru " Uzraksti skaidrojumu par KDE,MATE,... " Centīšos, bet šķiet diezgan apjomīgs darbs, ja visu sīki salīdzina... Fedora? Fedora jau ir distribūcija, nevis darbvirsmas vide. Cik zinu, tad Fedora visu laiku ir pieturējusies pie GNOME darbvirsmas vides.

abrafuckingcadabra avatars
Medaļa April, April!Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  abrafuckingcadabra 31.01.14 18:42
3
0

atbildot uz arvislacis komentāru " Tas gan, latviskās informācijas trūkums ir ... " Nu tieši tas mani atrunāja no linux`a,jo linux lepnums.jeb masīvie forumi ir angļu valodā un ja ko vajag tad ir jāštuko pa eng.Bet tākā valodai vairs nav problēmu,izmantoju tagat tikai linux ! Swappines ir oriģināli uz 60 bet samazinot to līdz 10,linux strādā daudz ātrāk!

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 31.01.14 18:48
3
0

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru " Nu tieši tas mani atrunāja no linux`a,jo li... " Īsti nevaru spriest, bet pats personīgi nekad īpaši neesmu mainījis swappines konfigurāciju, nešķiet, ka tā varētu arī sniegt pārmērīgi lielu ātruma ieguvumu. Manuprāt, tas vairāk paredzēts tiem, kam ir salīdzinoši neliels cietā diska, RAM apjoms, kā arī tiem, kuri bieži izmanto multimediju apstrādes programmas.

THCBLAZER avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Betmens
  THCBLAZER 28.01.15 21:46
2
0

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru " Nu man tieši otrādi,patīk visu saregulēt pa... " Kaut kāds latgaliešu programmētājs uz Slackware Linux kodola uztaisīja " Austrumilinux. "  Kodolu izveidot ir nežēlīgi sarežģīti, bet pašu Linux, kāpēc ne? Tikai programmēt vajag mācēt!

abrafuckingcadabra avatars
Medaļa April, April!Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  abrafuckingcadabra 31.01.14 19:21
3
1

atbildot uz arvislacis komentāru " Tā kā es pats izmantoju XFCE darbvirsmas vi... " Nu man tieši otrādi,patīk visu saregulēt pa savam :D diez ir iespēja pašam iegut linux kodolu un "uzcept" savu linux versiju ?

abrafuckingcadabra avatars
Medaļa April, April!Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  abrafuckingcadabra 31.01.14 19:00
3
1

atbildot uz arvislacis komentāru " Īsti nevaru spriest, bet pats personīgi nek... " Tici man uzlabojumus var just acīmredzami,programmas atveras daudz ātrāk un strādājot ar inkscape un xara extrime uzlabojums ātrdarbībā pēc manām domām varētu būt kādi 30-40 % ! Bet nu man patīk Linux tieši ar to ka var ļoti labi twikot un personalizēt,respektīvi ja kaut kas neapmierina tad to droši vari izmest vai uztaisīt pa savam  :)

abrafuckingcadabra avatars
Medaļa April, April!Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  abrafuckingcadabra 31.01.14 17:59
3
1

atbildot uz arvislacis komentāru " Centīšos, bet šķiet diezgan apjomīgs darbs,... " Nu par Fedoru Tev ir taisnība,bet būtu interesanti izlasīt šo info latviski Tagad atjaunināju uz linux mint 16 petra,cenšos samazināt swappines uz mazāku apjomu,bet kaut ka nesanāk !

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 31.01.14 15:11
3
1

atbildot uz arvislacis komentāru " Manuprāt, tas vairāk atkarīgs no tā, kāda i... " tur jau tā lieta, ka valērijs paņam LXDE Linux desktopu un salīdzina ar Windows aero, un secina ka windows ir mēsls un bremzē. a salīdzināt ar windowsXP classic desktopu neienāk prātā :)

pēc būtības tas ir taspats kas pateikt ka V8 džips ir mēsls, jo Ford fiesta tērē mazāk degvielas

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 31.01.15 14:03
1
0

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru " Programmēt es nemāku, bet varētu gan jau ie... " Kā jau atbildēju @THCBLAZER, tad jauna Linux distributīva izveidošana varbūt nav nemaz tik sarežģīta un arī izcilas programmēšanas zināšanas nav nepieciešamas. Pietiekami daudzi  "mazie" distributīvi izmanto daudzus jau gatavus risinājumus, tikai veic to kombinēšanu un specifisku konfigurāciju.

abrafuckingcadabra avatars
Medaļa April, April!Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  abrafuckingcadabra 29.01.15 17:41
1
0

atbildot uz THCBLAZER komentāru " Kaut kāds latgaliešu programmētājs uz Slack... " Programmēt es nemāku, bet varētu gan jau iemācīties !

rainer avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sniegpārsliņš
  rainer 15.06.14 09:03
1
0

Manuz Linux darbojas tikai xbox dvd draiva emulators xk3y 

Teresils avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Admins iesakaMedaļa Sertificēts spoks
  Teresils 11.02.14 16:30
1
0

labs raksts

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 31.01.14 18:28
2
1

atbildot uz abrafuckingcadabra komentāru " Nu par Fedoru Tev ir taisnība,bet būtu inte... " Tas gan, latviskās informācijas trūkums ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Linux un atvērtais pirmkods nav tik plaši izplatīts Latvijā. Manuprāt, swappines nav nemaz tik slikts, lai to īpaši mainītu.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 31.01.14 15:05
0
0

atbildot uz Zohan komentāru " atļaušos pievienot velvienu mītu, ... " Manuprāt, tas vairāk atkarīgs no tā, kāda ir tava datora konfigurācija un kādu Linux OS, darbvirsmas vidi izmanto. Piemēram, LXDE vide patērē tikai ap 100 MB RAM atmiņas, tādēļ tā ir ļoti ātri. Par uzkāršanos jāsaka tas pats.

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 31.01.14 15:23
0
0

atbildot uz Zohan komentāru " tur jau tā lieta, ka valērijs paņam LXDE Linu... " Daļēji tev ir taisnība, taču jāņem vērā, ka Windows XP vairs nekur īpaši nav atrodams (nopērkams) un tā atbalsts tāpat drīz, drīz vien beigsies. Turklāt Windows XP tika izveidots pirms vairāk nekā 10 gadiem, kad lielākā daļa datoru bija vismaz 2-4 reizes mazjaudīgāki nekā mūsdienu iekārtas.

abrafuckingcadabra avatars
Medaļa April, April!Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  abrafuckingcadabra 31.01.14 19:45
1
1

atbildot uz arvislacis komentāru " Protams, ka ir. Manuprāt, bija pat projekts... " damn,būs jaizmēģina

arvislacis avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas doma
  arvislacis 31.01.15 13:57
0
0

atbildot uz THCBLAZER komentāru " Kaut kāds latgaliešu programmētājs uz Slack... " Vispār jau nemaz tik sarežģīti nav - internetā pieejamas pietiekami daudzas, dažādas pamācības, apraksti un rīki (automatizētai .iso attēlu veidošanai, pakotņu izvēlei utml.). Īpaši vienkārši ir izveidot kādu Ubuntu/Debian distributīvu. Iespējams daudz lielākas problēmas sagādā tas, ka izveidotajai Linux OS nepieciešams aktīvi uzturēt mājas lapu, forumus, atjauninājumu serveri, kā arī jāpiedāvā unikāla funkcionalitāte, citādi neviens to gala rezultātā neizmantos.