Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
21

„Sarkanā līnijas”, ar kurām tiek ierobežoti žurnālisti savā rakstīšanas un runāšanas brīvībā, bieži vien Krievijā tiek sauktas par „dubultajām baltajām līnijām”. Gluži tāpat kā ar automašīnām ceļu satiksmē, jo, ja kāds no medijiem šķērso „dubultās baltās līnijas”, tad tas pakļauj sevi briesmām un var tiktsodīts.

LaikrakstanbspNovaja... Autors: Sesks Kasjaks Žurnālistikas dubultās baltās līnijas Krievijā: preses brīvība Putina režīma ēnā
1.

Laikraksta Novaja Gazeta cīņa pret troļļiem

Divas nedēļas iepriekš mēs jau rakstījām par to, kā laikraksts Novaja Gazetapiedzīvoja ņirgāšanos un iebiedēšanu vēl pirms tas bija nopublicējis rakstu par vairāku cilvēku indēšanas gadījumu izmeklēšanu un kāda Kremli kritizējoša blogera slepkavību.

Saskaņā ar laikraksta avotiem šos uzbrukumus veica Jevgēņija Prigožina drošības dienesta specvienība. Visi jau zina, ka Prigožinam pieder bēdīgi slavenā troļļu fabrika Sanktpēterburgā un plašākai publikai viņš ir zināms kāPutina šefpavārs.

Šoreiz laikraksts Novaja Gazeta pāršāva pāri ne jau valdības novilktajām strīpām, bet gan kādas privātas organizācijas novilktajām strīpām, un šai organizācijai ir ļoti ciešas saites ar Putina režīmu, un ir zināms, ka tā atbalsta Kremļa dezinformācijas dienas kārtību ar troļļošanas internetā palīdzību.

Neslavas celšana un viltus ziņas

Par to, ka laikraksts Novaja Gazeta atļāvās šķērsot šīs „dubultās balstās līnijas”, tam tika izteikti draudi, nosūtot uz avīzes ofisu bēru vainagu, uz kura lasāmi attiecīgo avīzes žurnālistu vārdi, un nogrieztas aitu galvas.

Attiecīgi laikraksts... Autors: Sesks Kasjaks Žurnālistikas dubultās baltās līnijas Krievijā: preses brīvība Putina režīma ēnā
2.

Attiecīgi laikraksts publicēja oficiālu paziņojumu uzreiz pēc tam, kad saņēma šos draudus un piedzīvoja nozākāšanu, jo tas bija nopublicējis rakstu par Krievijas militārpersonu aktivitātēm Sīrijā.

Laikraksta paziņojums skaidri norāda uz dezinformāciju un žurnālistu troļļošanu/nerrošanu, kas ir tikai dažas no neskaitāmām problēmām.

Laikraksta Novaja Gazeta redakcijas personāla paziņojums

„Neslavas celšana mūsdienās ir bīstams ierocis. Neslavas celšana un viltus ziņas noved līdz karam, slepkavībām uzbrukumiem pret sabiedriskiem aktīvistiem un žurnālistiem.

Cilvēki, kas uzsāka kampaņu pret Novaja Gazeta un tās žurnālistiem sociālajos medijos, apzinās sekas, kādas var radīt viņu rakstītais histērijas un naida gaisotnē, kas ir sasniegusi vēl nepieredzētus apmērus Krievijā.

Kļūst īpaši riebīgi, kad acīm redzami meli veido pamatu „plašam sašutuma vilnim sabiedrībā”.

Apgalvojumi, ka laikraksts Novaja Gazeta it kā ir nopublicējis datus par krievu lidotājiem, kas atrodas misijā Sīrijā, tādējādi apdraudot viņu ģimenes, ir vienkārši pilnīgi meli. Mēs vispār par to neesam rakstījuši ne avīzē, ne internetā.

Bet šie meli, ko pastāvīgi pārpublicē troļļi un to dažu viedokļu līderu komentāri, kuri tikuši ar naudas palīdzību vai tāpat iesaistīti šajā melu spēlītē, rada reālus draudus žurnālistiem.

Internetā tiek aicināts fiziski sodīt žurnālistus, un „ļaunas dāvanas”, kas simbolizē atsevišķu cilvēku nāves, tiek nogādātas uz mūsu ofisu.

Mēs to necietīsim, vēl jo vairāk mēs to nedarīsim, jo mēs perfekti saprotam, no kurienes nāk šie draudi.

Mums ir tikai divi ieroči – publicitāte, un tāpēc mēs turpināsim savu darbu, un likums. Iekšlietu ministrijai un citām tiesībsargājošām iestādēm ir pienākums mūs aizsargāt likuma vārdā.

Mēs pieprasām izmeklēt šos draudus un sodīt vainīgos.”

Dezinformācija un iebiedēšana – ārpakalpojums

Krievijā dezinformācijas izplatīšana tiek koordinēta ar Kremļa instrukcijām, proti, vēstījums tiek padots pa ķēdi uz leju caur mediju organizācijām, kuras kontrolē prokremliski spēki.

Savukārt dažus netīros darbiņus veic privāti aktori, kuri saņem finansējumu no varas institūcijām.

Novaja Gazeta gadījums parāda, ka sankcijas, kas uzliktas krievu žurnālistiem, kas nepakļaujas un ignorē Kremļa vēstījumu, šķērsojot „dubultās balstās līnijas”, var tikt uzliktas, pieaicinot privātos aktorus, proti, algotņus, daudz netīrāku darbiņu paveikšanai, piemēram, nepakļāvīgo fiziskai ietekmēšanai un dažreiz paindēšanai.

Kad žurnālistika tiek kontrolēta ar iebiedēšanas un kaut kādu attiecīgu stingrāku mēru ieviešanas palīdzību, Kremļa kontrolētā un prokremliskā dezinformācija var daudz brīvāk izplatīties un atstāt daudz lielāku iespaidu uz sabiedrību.

Laikraksta Novaja Gazeta paziņojums atgādina mums, ka cīņa pret dezinformāciju ir arī cīņa par brīviem un neatkarīgiem medijiem.

Par attiecīgo tēmu vairāk lasiet:

Dezinformācija un netīrais darbiņš

Mazliet par to kā Krievijas žurnālisti cīnās pret Kremļa propagandu un meliem

Četri faktori, kas ietekmē preses brīvību Krievijā

Izmantotie avoti:
http://kasjaks.lv
0
21
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [1]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZeltrocisMedaļa Aspazija
  1laipnais@speles 28.11.18 07:32
2
0