Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
7
108

Dezinformācijas melnajai zinātnei ir daudz dažādu nokrāsu. Vai jums kādreiz ir bijusi sajūta, ka jūs esat kādu personu kādreiz jau kaut kur manījuši, pat tad, ja jums šis cilvēks izskatās nepazīstams? Lūk, ja jūs esat patstāvīgs Kremļa mediju klients, šī sajūta varētu būt kaut kas vairāk nekā tikai sajūta.

Tikko kā 2014.gadā Ukrainā sākās konflikts, prokremliskie mediji izvērsa labi sagatavotu informācijas kara kampaņu, ar mērķi noskaņot sabiedrību pret ukraiņu spēkiem un ukraiņu tautu. Tā ir viena no dezinformēšanas tehnikām, kas paredz pārpildīt medijus ar izdomātiem pekstiņiem par to, ka ukraiņu karavīri, piemēram, pastāvīgi veic noziegumus. Daudzos gadījumos Kremļa mediji izmanto vienus un tos pašus „aktierus”, lai iestudētu izdomātos stāstus, kurus žurnālistiem stāsta it kā vietējie iedzīvotāji. Neskatoties uz to, ka šie meli tiek atmaskoti samērā ātri, zināms kaitējums vienalga tiek nodarīts, jo ne jau visiem ļaudīm, kas bija redzējuši attiecīgo viltus ziņu, vēlāk tika izskaidrots, ka viņiem ir ticis samelots. Kaut arī pēdējā laikā šī metode tiek pielietota krietni retāk, tā joprojām uzskatāma par vienu no visefektīvākajiem informācijas kara „ieročiem”, ko pielietot, lai jauktu cilvēkiem prātus un radītu informatīvo haosu.

Kasjaks.lv atsaucoties uz stopfake.org, kas uzskatāma par mūsu sabiedroto informācijas kaujas laukā pret Kremļa radīto informācijas haosu un dezinformāciju, ar lielāko prieku ik pa laikam palīdzēs izplatīt Viļņas Politikas analīzes institūta pētījumus par prokremlisko mediju izmantotajām dezinformēšanas metodēm un instrumentiem. Šoreiz Viļņas Politikas analīzes institūts ir papētījis mazliet dziļāk kā tiek izmantoti „aktieri” Kremļa propagandas video veidošanā. Tad lūk, kas tika noskaidrots:

Man liekas, kas es esmu jūs jau kaut kur redzējis”

Šī attiecīgā dezinformācijas instrumenta pielietošanas loģika patiesībā ir ļoti vienkārša. Lai izveidotu maksimāli daudz sirdi aizkustinošu un plosošu stāstu, tiek izvērstas mobilas reportieru grupas. Ja nav pietiekami daudz notikumu, par kuriem būtu vērts taisīt reportāžas, tiek izdomāti jauni notikumi un stāsti, lai nekad nebeigtos ideoloģiskie vēstījumi un ainas, ar ko barot sabiedrības prātus.

Tālāk pievērsīsim uzmanību dažiem „aktieriem”, kuri tika izmantoti jau 2014.gada pašā sākumā, tāpēc viņus derētu paturēt redzeslokā. Protams, ka par viņu saistību ar Kremli varētu vēl padiskutēt, bet principā viņi tika pieķerti pie rokas, un tāpēc tie uzskatāmi par pierādījumu tam, ka Kremlis spēlē netīras informācijas kara spēlītes. Lūk arī mūsu visslavenāko „aktieru”, kas piedalās Kremļa propagandas video veidošanā, sarakstiņš:

Marija Cipko (Мария Ципко)

Iespējams, ka Marija Cipko ir pati zemiskākā aktrise, kas Kremļa zombēšanas aparātu zilajos ekrānos ir parādījusies neskaitāmas reizes, uzstājoties Kremļa un prokremlisko Donbasa separātistu mediju raidījumos. Viņa būtībā ir profesionāla viesaktrise (гастролерша), kura strādā Kremļa propagandas mašinērijas labā. Viņa mierīgi spēlē dažādas raksturlomas, uzstājoties neskaitāmos krievvalodīgo mediju ziņu raidījumos. Viņa ir piedalījusies video reportāžās, kas uzņemtas vairākās Ukrainas pilsētās, Kremļa okupētajās teritorijās Donbasā un pašā Krievijā. Vairums viņas lomu tika radītas jau 2014.un 2015.gadā, jo šajā laika posmā šī jaunatklātā taktika bija ļoti efektīva.

Savas tēloscaronanas... Autors: Sesks Kasjaks Kremļa dezinformācijas rokraksts: tie paši aktieri, dažādi stāsti
1.

Savas tēlošanas karjeras laikā viņa ir spēlējusi vairākas lomas, to skaitā Odesas mierīgo iedzīvotāju, kura aicināja Putinu ievest Ukrainā karaspēku. Turklāt viņa bija apkrāpusi vairākus simtus iedzīvotāju, ievācot ziedojumus it kā priekš kara upuriem Donbasā. Kremlis viņai bija piešķīris arī Kramatorskas advokāta lomu, toreiz viņa stāstīja par kādu ģimeni Kramatorskā, kuru it kā ir nogalinājuši ukraiņi. Šo TV dīvu ir arī rādījuši pa pašpasludinātās Doņeckas Tautas Republikas sabiedrisko televīziju, tad viņa sevi prezentēja kā kaut kāda mocekļu fonda dibinātāju. Mums ir zināmas vismaz astoņas dažādas TV epizodes ar šo zemisko sievieti. Video joprojām ir atrodami pasaules tīmeklī. Tiek ziņots, ka Ukrainas Drošības dienests viņu ir aizturējis 2015.gadā un viņas pašreizējā atrašanās vieta ir nezināma.

 

Salīdzinoscaroni nesen... Autors: Sesks Kasjaks Kremļa dezinformācijas rokraksts: tie paši aktieri, dažādi stāsti
2.

Salīdzinoši nesen, 2018.gada aprīlī, parādījās informācija, ka Cipko esot piedalījusies protesta akcijās Latvijā, pagozējoties TV kameru priekšā. Tai laikā „daļa” Latvijas krievvalodīgās sabiedrības protestēja pret valstī notiekošo izglītības reformu, kuras mērķis ir panākt, lai „krievu skolās” vairāk mācību priekšmetu tiktu mācīti latviešu valodā. Šajos protestos piedalījās kāda Cipko ļoti līdzīga dāma, kura ātri tika pamanīta pūlī. Kad sākās izplatīties baumas par Cipko aktivitātēm Rīgā, Latvijas krievvalodīgie mediji ātri vien šīs baumas izgaisināja, pierādot, ka šī protestētāja ir Latvijas iedzīvotāja. Šis gadījums tikai pierāda, ka šādi apgalvojumi vienmēr ir rūpīgi jāizmeklē, jo baumas izplatās ātri, radot kaitējumu nevainīgiem cilvēkiem, sējot paniku.

Gaļina Pišņjaka (Галинa Пышняк)

Otra visiem labi zināmā Kremļa propagandas „aktrise”, kura ir kļuvusi slavena ar savu fantastiski zemisko prātam neaptveramo melu stāstu, ir Gaļina Pišņjaka. 2014.gadā viņa parādījās Kremļa TV kanāla Pervij kanal ziņu raidījumos uzreiz pēc konflikta sākuma Ukrainā. Viņa stādījās priekšā kā bēgle no Slovjanskas (Austrumukraina), kuru viņai nācās pamest, jo viņa it kā vairs nespēj izturēt ukraiņu karavīru pastrādātās zvērības. Viņa medijiem apgalvoja, ka pati savām acīm redzēja, kā ukraiņu karavīri piesita krustā trīs gadus vecu bērnu bērna mātes acu priekšā. Šis stāsts, protams, iegāja vēsturē kā visātrāk atmaskotākais, un pēc tam papētot atklātos avotus, ātri tika noskaidrots, ka šī dāmīte ir cieši saistīta ar prokremliskajiem separātistiem Astrumukrainā.

Viņas vīrs reiz strādāja... Autors: Sesks Kasjaks Kremļa dezinformācijas rokraksts: tie paši aktieri, dažādi stāsti
3.

Viņas vīrs reiz strādāja bēdīgi slavenā Berkut labā, bet, kad Austrumukrainā sākās bruņots konflikts, viņš pievienojās prokremlisko separātistu pulciņam. Vienā no fotogrāfijām viņš redzams kopā ar bēdīgi slaveno separātistu komandieri Motorolu.

 

Scaronai sakarā... Autors: Sesks Kasjaks Kremļa dezinformācijas rokraksts: tie paši aktieri, dažādi stāsti
4.

Šai sakarā laikraksta Novaja Gazeta reportieris devās uz notikumu vietu Slovjanskā, lai noskaidrotu attiecīgā stāsta patiesīgumu. Protams, tika noskaidrots, ka tās ir pilnīgas blēņas. Neskatoties uz to, ka stāsts tika atmaskots, Kremļa TV kanāls Pervij kanal pastāvīgi atteicās atzīt, ka šis stāsts ir safabricēts, norādot, ka šeit nav nekādas krāpšanas.

Vairākās ukraiņu interneta vietnēs ir publicēta informācija, kas atklāj, ka šī nav vienīgā loma, ko Gaļina ir nospēlējusi Kremļa propagandas vajadzībām.

Jevgēņija (Евгения)

Vēl viena persona, kas zilajos propagandas ekrānos parādās ar dažādām lomām ir Jevgēņija no Donbasa. Jevgēņija (tas ir viņas pēdējais zināmais pseidonīms), kā redzams Youtube nopublicētajos video, ir gan „Novorossijas humanitārā bataljona” biedrene, gan Jekaterinas Gubarevas labdarības fonda locekle. Abos video viņa cenšas izturēties pilnīgi atšķirīgi, viņai ir savādākas frizūras un apģērbs, arī sejas izteiksme pamainīta un arī apgalvojumi, kurus viņa izdveš ir atšķirīgi.

Tai... Autors: Sesks Kasjaks Kremļa dezinformācijas rokraksts: tie paši aktieri, dažādi stāsti
5.

Tai pašā Youtube kanālā ir atrodami vēl vairāki video, saskaņā ar kuriem viņa strādā plecu pie pleca ar Donbasa separātistiem.

Andrejs Petkovs (Андрей Петков)

Savukārt šis piemērs parāda, cik dažādi vienu un to pašu sižetu izmanto vairāki mediji, lai radītu dažādus stāstus. Trīs dažādi TV kanāli pārraidīja savas intervijas ar Andreju Petkovu, kurš ievainots gulēja hospitālī Mikolajevā, kas atrodas Ukrainas dienvidos. Visās trīs intervijās tika minēts viņa vārds, tas netika mainīts. Viņš guļ slimnīcas gultā uz muguras un stāsta savu stāstu par pieredzēto ukraiņu vardarbību, kas viņu ir sakropļojusi.

TV kanāla Rossija 1 ziņās Andrejs norādīja, ka viņš ir vienkāršs Mikolajevas iedzīvotājs, kurš bija devies protestēt pret jauno Ukrainas valdību. Tikmēr NTVziņās tas pats Petkovs, tanī pašā gultā gulēdams ar to pašu apsēju uz deguna, stāstīja kaut ko pilnīgi citu. Ar nožēlas pilnu balsi viņš reportierim atzinās, ka ir vācu spiegs, kurš strādā kādas slepenas Eiropas organizācijas labā. Un visbeidzot, joprojām guļot tanī pašā slimnīcā, Petkovs stāstīja The National Independent News of Crimea, ka viņš ir cienījams bērnu ķirurgs, kurš par saviem līdzekļiem ir izglābis vairāk nekā 200 bērnus un atgriezis viņus dzimtajā Mikolajevā, kā arī to, ka viņš ir palīdzējis saorganizēt vietējo iedzīvotāju protestu pret Ukrainas jauno valdību.

Citi iespējamie Kremļa... Autors: Sesks Kasjaks Kremļa dezinformācijas rokraksts: tie paši aktieri, dažādi stāsti
6.

Citi iespējamie Kremļa propagandas aktieri

Pastāv daudzas interneta vietnes un neatkarīgie izmeklētāji, kuri pastāvīgi pēta sociālos medijus ar mērķi konstatēt līdzīgas Kremļa propagandas aktivitātes. Šie izmeklētāji norāda uz daudziem jo daudziem potenciāliem propagandas un dezinformācijas gadījumiem Kremļa televīzijā. Dažas vietnes ziņo pat par profesionālu aktieru grupām, kuras uzved veselas propagandas izrādes prokremlisko mediju interesēs. Tā kā vairums šo vietņu izskatās aizdomīgas un tur atrodamo informāciju nav iespējams pārbaudīt, visu informāciju ir jāapšauba pirms izdarīt secinājumus. Piemēram, divos gadījumos ļoti līdzīgi cilvēki parādās dažādos video sižetos, dažādos medijos. Neskatoties uz satriecošo līdzību, ar šiem attēliem ir daudz par maz, lai būtu simtprocentīgi pārliecināti par attiecīgās personas identitāti.

SecinājumiCik sens ir... Autors: Sesks Kasjaks Kremļa dezinformācijas rokraksts: tie paši aktieri, dažādi stāsti
7.

Secinājumi

Cik sens ir šis paņēmiens, izmantot tos pašus aktierus dažādu propagandas ainu iestudēšanai, nav zināms. Šī taktika ir ļoti efektīva un mērķēta uz krievvalodīgās televīzijas mērķauditoriju. Tā kā parastais Kremļa televīzijas skatītājs visdrīzāk ikdienā nesaņem informāciju no citiem avotiem, un protams, ka ne no ārvalstu medijiem, diemžēl vairums Kremļa mērķauditorijas tā arī nekad nespēj aizdomāties, ka tie visi ir profesionāli iestudēti un izspēlēti meli.

Šodien, kad sabiedrība un neatkarīgie izmeklētāji ir diezgan aktīvi interneta vidē, prokremliskajiem medijiem paliek ar vien grūtāk šos melus izplatīt plašākā mērogā. Neskatoties uz to, vienmēr prātā ir jāpatur tas, ka ļoti līdzīgas personas, patiesībā var arī būt divas personas un daži no apgalvojumiem par šķietamiem safabricējumiem beigās izrādās nepamatoti. Kaut arī uzmanīgi sagatavoti propagandas ziņojumi droši vien ir viens no visefektīvākajiem informācijas kara ieročiem, tomēr arī šie „profesionāļi” pieļauj kļūdas un tiek pieķerti pie rokas daudzos gadījumos.

Lukas Andriukaitis no Viļņas Politikas analīzes institūta, priekš StopFake

Izmantotie avoti:
http://kasjaks.lv
7
108
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [13]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 07.06.18 16:55  
14
0
Ceru, ka reiz vatņiki izmirs kā etnos, tad beidzot pasaulē būs miers!
Melnais lemurs avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Nostradams
  Melnais lemurs 07.06.18 16:24
14
0

Ko tikai neizdarīsi par piecīti

Romeo Bravo avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Romeo Bravo 07.06.18 16:25
10
0

Par šiem emulatoriem jau bija dzirdēts

Sesks Kasjaks avatars
Medaļa ProfesionālisMedaļa PalaidnisMedaļa Redaktors iesaka
  Sesks Kasjaks 07.06.18 21:06
10
1

atbildot uz xDrive_Unlimited komentāru " Uzraksti rakstu par Latviju. Kā valsts ... "

Ak Dievs, tu nabaga nozombētā dvēsele/trolli! Lai Dievs nogrābstās. Kā tu zemiskā dvēsele, kas rožukroni sejā nav skatījusi, Dieva dusmas nav pieredzējusi, uzdrošinies man pavēlēt par ko rakstīt un par ko nerakstīt. Ja gribi uzzināt kaut ko jaunu, tavā gadījumā sliktu ne jau par Latviju, bet par tev līdzīgajiem grēciniekiem, kas ar apbrīnojamu sparu un entuziasmu cenšas manu dārgo 1918.gada 18.novembra Latviju nogremdēt sūdos, cenšas to nospiest uz ceļiem Kremļa priekšā, cenšas salauzt vēl pēdējo latvisko garu, to maitājot ar meliem, korupciju, liekulību un tukšu diršanu un izliekoties par diženiem patriotiem, lūdzu apmeklē kasjaks.lv!!!

Drakonvīrs avatars
Medaļa Vecīša cepureMedaļa RecidīvistsMedaļa Vampīru klana biedrs
  Drakonvīrs 07.06.18 18:44  
6
0

Nu ko, vecās lomas strādā..

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 10.06.18 00:29  
4
0
Kā vienmēr- izcili raksti, strukturēti un viegli uztverami. Žēl vienīgais, ka ierindas kremlins teiks ka tas viss ir meli un propoganda no "Pūstošajiem rietumiem", lai nomelnotu "dārgo Krieviju"- arī tad, ja rakstu pārtulkotu krievu valodā. Bet ko lai saka, Krievijai labi padodas skalot smadzenes savējiem iedzīvotājiem.
Bumbišķi News Network avatars
Medaļa Gada Spoks 2018Medaļa PalaidnisMedaļa Palaidnis
  Bumbišķi News Network 07.06.18 21:11
5
1

atbildot uz xDrive_Unlimited komentāru " Uzraksti rakstu par Latviju. Kā valsts ... "

Ja tāds gudrinieks esi, uzraksti pats, ar lielāko prieku iepazīšos ar tavām pārdomām! Uz priekšu, kas tev traucē, cik redzu, rakstīt tu proti!

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 10.06.18 00:31  
3
0
atbildot uz kartupelis ar mugurkaulu komentāru " Ceru, ka reiz vatņiki izmirs kā etnos, ... "Pārāk daudz viņu, un cilvēka dzīvība tur nav vērtē, lasot par Donbasu ir sajūta, ka jaunie karavīri viņiem ir tikai kā lielgabalu gaļa. Kas tad tur- saražos vēl, un vienalga ka cilvēks ir miris. Nožēlojami.
Anonīms
Andris Kučāns 07.06.18 19:56
3
1

Man tā resnā blondīne uzvelk, man patīk, laikam esmu kārumnieks ... uh, to resno, ka varētu pavilkt uz āķa!

Anonīms
Andris+Kučāns 07.06.18 20:55
3
2

atbildot uz Erx komentāru "Sen jau slimo? "

Acīmredzot, būs kādi padsmit gadi!

Anonīms
Andris+Kučāns 07.06.18 20:53
3
2

atbildot uz xDrive_Unlimited komentāru " Uzraksti rakstu par Latviju. Kā valsts ... "

Oh, puisīt tev bombongas garšo, laikam jau jā, ja par meitieti izliecies un skaties RENTV! )))))

Anonīms
Erx 07.06.18 20:44  
3
2
atbildot uz xDrive_Unlimited komentāru " Uzraksti rakstu par Latviju. Kā valsts ... "Sen jau slimo?
xDrive_Unlimited avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa ŽurnālistsMedaļa Sertificēts spoks
  xDrive_Unlimited 07.06.18 20:09  
3
8
Uzraksti rakstu par Latviju. Kā valsts noved cilvēkus līdz pašnāvībām sūcot pēdējo naudu laikā. Uzraksti par uzņēmumiem kuri cieši sadarbojas ar valsti, lai veicinātu genocīdu, cilvēkus turētu morālos un financiālos cietumos. Uzraksti, kā valsts un kreditori, cilvēkiem gadiem var nerādīt kādu nesamaksātu līgumu, nenozīmīgu parādu 0.01 centā līdz brīdim, kad izaug procenti līdz pat 4 kāršai summai un tikai tad izsūta pavēsti ar prasību samaksāt mēneša laikā. UZRAKSTI APSLĒPTO PATIESĪBU PAR LATVIJU.