Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
41

Gandrīz 4 000 Krievijas, Smoļenskas apgabala Počinkovskas rajona Šatalovo ciema iedzīvotāju šo apkures sezonu sagaida, salstot savos dzīvokļos. Apkures problēmas vietējos iedzīvotājus skar jau vairākus gadus. Vietējā katlu māja tika izbūvēta tālajā 1974.gadā un ir krietni novecojusi, un tai ir nepieciešami vērienīgi remontdarbi. Savukārt vienīgā iestāde, kas varētu katlu māju restaurēt ir Krievijas Aizsardzības ministrija. Tiesa, militāristi uz apkures problēmām piever acis, un vietējie iedzīvotāji ir spiesti kārtējo ziemu sagaidīt izsalušos dzīvokļos, turklāt maksājot par neesošo siltumu.

 Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
1.
Scaronatalovas ciemā ir... Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
2.

Šatalovas ciemā ir izvietots Krievijas armijas garnizons – 24 daudzdzīvokļu mājas, bērnu dārzs, mākslas skola, vispārizglītojošā skola un vairāki militārie objekti. To visu apkurināt cenšas fiziski, un morāli novecojusi katlu māja.

1950.gadu beigās Šatalovā tika izvietots izlūkošanas aviācijas pulks, kam apkārt pakāpeniski izauga neliela pilsētiņa, kurā mitinājās ne tikai militāristi, bet arī civiliedzīvotāji. 2008.gadā pulks tika atzīts par labāko Krievijas Bruņoto spēku apakšvienību, bet 2009.gadā tas tika pārdislocēts uz Voroņežu. Vietējie iedzīvotāji nebija mierā ar šādu reorganizāciju un vērsās pie Smoļenskas apgabala gubernatora un pat aizsardzības ministra ar lūgumu atgriezt armijas daļu ciematā.

2014.gadā pulku beidzot atgrieza Šatalovā, taču situācija ciematā dažu gadu laikā bija krasi pasliktinājusies. Lai gan Šatalovā izvietotie militārie objekti bija saglabāti labā stāvoklī, ikdienas apstākļi pilsētā bija kļuvuši neizturami. Ziemas sezonu 4 000 Šatalovas iedzīvotāju sagaidīja ar šausmām – neesošās apkures dēļ temperatūra dzīvojamajās ēkās knapi sasniedza 15 grādus pēc celsija.

Pēdējos gados no katlu mājā... Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
3.

Pēdējos gados no katlu mājā esošajiem 6 apkures katliem ekspluatēti tiek tikai divi, no kuriem viens nesen salūza, bet atlikušais nav spējīgs nodrošināt nepieciešamo siltā ūdens spiedienu, kā rezultātā ciemata radiatori šajā ziemas sezonā ir palikuši pilnīgi auksti. Neskatoties uz nožēlojamo stāvokli kādā, ir atstāti Šatalovas ciema iedzīvotāji, vietējā pašvaldība radušos problēmu nespēj atrisināt.

Lieta tāda, ka, lai gan dzīvojamās mājas atrodas pašvaldības īpašumā, katla māju joprojām kontrolē Krievijas Aizsardzības ministrija. Līdz ar to Šatalovas vietvalži pat labu gribot nevar uzsākt apkures sistēmas remontu.

absurdākais ir tas ka... Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
4.

absurdākais ir tas, ka neskatoties uz apkures neesamību, vietējie iedzīvotāji joprojām saņem ikmēneša rēķinus par apkuri.

„Mums maksa par apkuri ir sadalīta uz visu gadu – par vienistabas dzīvokli es maksāju 900 rubļus ar kapeikām, pazīstamais par trīsistabu dzīvokli vispār maksā 1 900 rubļus. Papildus tam maksājam arī par gāzi vai elektrību – atkarībā no tā, kā kurš sildās. Tas ir gan dārgi, gan bīstami – ar gāzi taču var uzlaist gaisā visu māju!”, stāsta vietējā iedzīvotāja Kristīna Sergejevna.

Uz scarono brīdi... Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
5.

Uz šo brīdi atlikušais apkures katls spēj uzsildīt ūdens temperatūru tikai līdz 39 grādiem dzīvojamās mājās un 45 grādiem vietējā skolā. Tas ir krietni par maz, tā kā normālai ūdens temperatūrai pašreizējos apstākļos ir jābūt vismaz 56 grādiem.

„Vēl deviņdesmitajos gados katlu mājā stāvēja automātika – tagad viss ir novecojis, kurinām manuāli. Ja kāds aizmigs – būs beigas! Šāda sistēma ir nedroša un ar zemu efektivitātes koeficentu. Diennakts laikā vienā katlā sadeg aptuveni 20 000 kubikmetru gāzes, bet rezultāts ir nekāds. Mana sieva ir siltāka nekā radiatori dzīvoklī! Reiz katlu māju gribēja remontēt, taču tad visi karoja, lai neko nepārbūvējot – baidījās pazaudēt darbavietas. Beigās katla mājā nodarbināto skaits tik un tā tika samazināts”, atminas bijušais apkures katlu kurinātājs Viktors Vasiļjevičs.

Interesanti ka katla māju... Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
6.

Interesanti, ka katla māju uzraugošās iestādes Krievijas Militārās prokuratūras oficiālie dati liecina, ka apkures katlu remonts Šatalovā notiek katru gadu. Vietējie iedzīvotāji gan zina stāstīt, ka katlu mājas 44 pastāvēšanas gadu laikā tas neesot remontēts nevienu reizi. Savukārt uzņēmumi, kas saņem naudu par apkuri periodiski parādās un nozūd nekurienē. Piemēram, iepriekšējais uzņēmums „Centrālā dzīvojamā komunālā pārvalde” ievāca samaksu par apkures sezonu, bet nākamgad bija pazudusi. Tā vietā nāca jauns uzņēmums, kam, protams, līdzekļu katlu mājas remontam nebija.

bdquoKatru gadu mainās... Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
7.

„Katru gadu mainās apkalpojošie uzņēmumi un rēķinu summas. Pagājušais uzņēmums bija reģistrēts Tverā, bet rēķinus maksāja Murmanskas bankā. Parādās jauni priekšnieki – mēs viņiem maksājam, pēc tam atnāk jauni, un naudas nav. Kam maksājam – nav saprotams”, stāsta vietējais aktīvists Aleksandrs Gustavovičs.

Počinkovskas rajona... Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
8.

Počinkovskas rajona pašvaldība nesen nāca klajā ar iniciatīvu izbūvēt vairākus nelielus apkures katlus specifiski sociālo objektu apsildīšanai. Tiesa šis projekts prasa laiku, kura Šatalovas iedzīvotājiem vienkārši nav. Tāpat projektu, visticamāk, neizdotos realizēt, jo Šatalovas ciems atrodas uz Aizsardzības ministrijai piederošas zemes – tātad, lai veiktu jebkādus būvdarbus būtu nepieciešama militāristu piekrišana.

Kamēr pašvaldība ir iedzīta strupceļā, vietējie iedzīvotāji ar šausmām gaida šī gada ziemu. Jaunākās sinoptiķu prognozes liecina, ka temperatūras stabiņš Šatalovā varētu nokrist zem – 25 grādiem. Vienīgā cerība ir, ka Aizsardzības ministrija aktivizēsies un atrisinās siltuma problēmas armijas daļai pieguļošajā ciematā.

Tulkojis Jānis Rusofobovičs... Autors: Sesks Kasjaks Enerģētikas lielvalstī Krievijā bez gāzes atstāts vesels ciemats un armijas daļa
9.

Tulkojis Jānis Rusofobovičs Rubenis

AVOTS:

https://readovka.news/news/39496

Izmantotie avoti:
http://kasjaks.lv
0
41
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [3]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZeltrocisMedaļa Aspazija
  1laipnais@speles 27.11.18 09:45
3
0

  

Drakonvīrs avatars
Medaļa RainisMedaļa RecidīvistsMedaļa Rainis
  Drakonvīrs 27.11.18 19:24  
0
0

  +

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 02.12.18 16:11  
0
0
Žēl ka cieš parastie cilvēki. Latvijā arī ir palikuši daudzi armijas/ieguves/izlūkošanas mikrociematiņi, t.sk Seda Latvijā, Kohtla-Jarve Igaunijā, ciemati bez perspektīvas un nākotnes, ar dažām mājām un bez izklaides iespējām. Dzīvot var, bet īsti darīt nav ko tur, par izklaides iespējām runājot. Kad pienāk laiks, tad šos mazos ciematus vienkārši "uzmet" un atstāj pašplūsmā. Skumji, bet fakts.