Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
127

Pirmajā daļā pievērsos adoptētāju ģimenēm. Precīzāk, pirmajam solim garajā adopcijas procesā, iesnieguma iesniegšanai bāriņtiesā. Lai turpinātu apskatīt šo ģimeņu “piedzīvojumus”, domāju, ka vajadzētu pievērst uzmanību jautājumam, kāpēc mums Latvijā 21 gadsimtā vispār vēl ir bērnunami, aprūpes un krīzes centri bērniem! Otrs jautājums būtu: kapēc tik daudz bērnu aprūpes institūcijās nav juridiski brīvi un nevar tikt adoptēti!

Par bērna izņemšanu no ģimenes un nodošanu ārpusģimenes aprūpes institūcijās ( bērnunams, krīzes centrs, audžuģimene), lemj bāriņtiesa, kuras piekritības teritorijā ir konstatēta situācija, kad ģimene nav spējīga aprūpēt savu(–us) bērnus. Iemesli var būt dažādi, sākot no vecāku veselības stāvokļa un beidzot ar alkoholismu, narkomāniju un vardarbību pret bērnu. Viss plašais sabiedrības negāciju spektrs! No ģimenes bērnus izņem sakotnēji ar formulējumu “uz laiku”. Tālāk bāriņtiesa skatās, kāda situācija ir ģimenē. Izvērtē tās spēju vai nespēju uzņemties par bērniem atbildību un nodrošināt tiem visu nepieciesamo! Mazums, kas mums te Latvijā var noiet greizi! Parasti krīze pēc īsa brīža atrisinās! Uzlabojas materiālais stāvoklis, atrisinās dzīvesvietas jautājums, tiek atgūta veselība un bērni atgriežas pie saviem vecākiem! Tas ir tas Laimīgais Stāsts !

Diemžēl, ne visiem bērniem situācija atrisinās. Tad sāk darboties sistēma. Bāriņtiesa sniedz tiesā prasījumu vecākiem atņemt vecāku tiesības. Tiesa, izskatot lietu, ņem vērā visus bāriņtiesas iesniegtos faktus, lemj, vai vecāku tiesības ir atņemamas, vai arī vecākiem ir iespējams dot laiku, lai atrisinātu savas problēmas. Nekas traks tas nav gadījumos, kad vecāki ilgstoši slimo, kad kādu iemeslu dēļ zaudēta pajumte vai materiālais nodrošinājums! Tomēr, parasti jau šīs situācijas ir saistītas ar atkarībām un vardarbību, kuras iet roku rokā! Vai ik mēnesi lasām vai dzirdam TV, ka atkal kādai dzerājmātītei atņem bērnus, ka kāds dzērājtēviņš dauzījis savus mazuļus, ka notikusi seksuāla vardarbība utt.

Lūk, te arī mēs ieraugām patieso ainu! Alkohols un narkotikas, kam seko nabadzība un vardarbība! Un lai man nemēģina kāds iestāstīt, ka dēļ nabadzības pastāv atkarības un noziedzība! Atkarības, cilvēku nespēja savu dzīvi sakārtot vai , gluži vienkārši, disciplinēt sevi, ir galvenais iemesls tam, ka Latvijā šodien ir bāreņi! Dzīvu vecāku bāreņi! Un tikmēr, kamēr mātei vai tēvam sanāks nauda šnabim, bet nepietiks pamperiem, nekas nemainīsies!

Tiesiski šis jautājums, manuprāt, ir sakārtots pietiekami labi. Neuzskaitīšu te likumu pantus vai ministru kabineta noteikumu tekstus. Galvenais, ka, iepazīstoties ar tiem, varu droši teikt, ka viss ir pakārtots bērna interesēm, kur kā galvenais vadmotīvs ir iespēja bērnam augt savā bioloģiskajā ģimenē! Krīzes situācijā nonākušajām ģimenem tiek dots laiks, lai sakārtotu dzīvi, tiek sniegta visa iespējamā juridiskā, psiholoģiska un materiālā palīdzība! Bāriņtiesas, pašvaldības, socialie dienesti, savu iespēju robežās palīdz! Vēl neēsmu dzirdējusi, ka kāda krīzē nonākusi ģimene būtu atstāta novārtā. Jautājums te ir tikai viens. Vai šī ģimene to vispār vēlas? Vai alkoholoķe māte vēlas atteikties no šnabja, vai tēvs, kārtējā alkohola vai narkotiku plostā vispār apjēdz, ka bērni ir prom no ģimenes? Domāju, ka 99% gadījumos, tur vairs nebūs Laimīgais Stāsts un par šīem bērniem atbildību nāksies uzņemties aprūpes institūcijām, vai ģimenēm, kuras ir gatavas par tiem parūpēties!

Vienīgais akmens tiesiskuma dārziņā man metams par situāciju, kura nekādi nav apskatīta likumos. Proti, kad vecākiem, kuriem tiesa ir atņēmusi vecāku tiesības, atkal dzimst bērns. Alkoholiķei, kura, neēsot grūtniecības uzskaitē, lietojot alkoholu, iznesa bērnu. Dzemdē reibumā un jaundzimušais nāk pasaule, saindējies ar alkoholu! Vai tiešām, šādos gadījumos kāds var pieļaut iespēju, ka šī māte nu rūpēsies par mazuli?! Diemžēl, tiesiska regulējuma šādai situācijai nav! Es ar to nedomāju, vai atņemt arī šo bērnu mātei, vai nē! Es domāju par regulējumu, kas kaut kādā veidā vispār nepieļautu, ka tāda situācija atkārtojas! Jā, tiesības ir visiem cilvēkiem vienādas! Arī tiesības palikt stāvoklī un dzemdēt! Bet...! Kā jūs domājat? Ko darīt, kā rīkoties gadījumos, kādu nupat aprakstīju piemērā? Nedrīkstam aizmirst arī to, ka pēc tam, kad bērns tiek atņemts un nodots tālāk ārpusģimenes aprūpē, visas, arī finansiālās saistības, par bērnu uzņemas valsts un sabiedrība, kamēr tā dzērāja (dzērājs), bez jebkādiem materiāliem apgrūtinājumiem, turpinās plostot un “ražot” nākamos bērnunama audzekņus!...

Lūk, kas mani tracina, domājot par situāciju, kad 21 gadsimta Latvijā, kur jau septiņdesmit piecus gadus nav bijis kara, vēl pastāv bērnunami, kuros mitinās dzīvu vecāku bērni! Ceru, ka arī jūs par to padomāsiet. Kaut mazliet! Kaut īsu brīdi!

Nākamajā daļā turpināšu adopcijas procesa apskatu!

Mīlam savus bērnus!

0
127
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [17]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
anice avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Vidusskolnieks
  anice 01.04.19 09:54
 
10
0

Derētu gan citu problēmu atrisināt. Bērnunamiem ar likumu piespiest sagatavot tos bērnus patstāvīgai dzīvei un elementārai sadzīvei. Citādi tie cilvēciņi, ēdnīcā baroti, pēc režīma audzēti, pēc 18 gadiem izlido no iestādes un var iet nošauties, jo saprašanas par dzīvi viņiem nav nekādas. 

Kā arī skats uz institūciju kā "ideālu vietu bērnam" ir, maigi izsakoties, ideālisma pārņemti sapņi. Nenāktu par ļaunu uzzināt kas un kā notiek tajos sapņu bērnunamos aiz slēgtām durvīm. Ja runa būtu par t.s. ģimeņu bērnunamiem, kur dzīvošana ir maksimāli pietuvināta reālajai dzīvei, es teiktu, ka tas ir varbūt ir labāks variants par nodzērušos narkomānu ģimeni, jo jebkuram bērnam atņemt mammu ir psiholoģiska trauma. Diez vai "izņemtie" bērni raud no prieka.

Ideālā bāriņtiesa, kas perfekti izvērtē visus apstākļus un darbojas tikai bērnu interesēs, ir tikpat reāla kā vienradžu ferma. Īstenībā tur strādā dažādi cilvēciņi (deminutīvs tīšām). Visbiežāk tie ir tie, kas citur darbu nedabū, kam te ir iespēja realizēt savu vēlmi pēc varas, realitātē tas konveijers ir paredzēts darbavietu nodrošināšanai un algas saņemšanai. 

Piekrītu gan tam, ka pēc pirmā atņemtā bērna obligāti būtu jāsterilizē ABI viņa vecāki. Tādi cilvēki nemainās. Jo mazāk līdzekļu būs jātērē padibeņu bērnu uzturēšanai pie veģetācijas (kā jau teicu, pašreizējā versijā bērnunami neražo normālus sabiedrības locekļus ar ļoti retiem izņēmumiem), jo vairāk paliks normālu cilvēku bērniem. (Ja gribas politkorekti iebilst, kas tad ir normalitātes kritērijs, tad, atvainojiet, alkoholiķis un narkomāns nav uzskatāms par normālu cilvēku.)

anice avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Vidusskolnieks
  anice 04.04.19 13:50
 
6
0

varu droši teikt, ka viss ir pakārtots bērna interesēm, kur kā galvenais vadmotīvs ir iespēja bērnam augt savā bioloģiskajā ģimenē! Krīzes situācijā nonākušajām ģimenem tiek dots laiks, lai sakārtotu dzīvi, tiek sniegta visa iespējamā juridiskā, psiholoģiska un materiālā palīdzība! Bāriņtiesas, pašvaldības, socialie dienesti, savu iespēju robežās palīdz! Vēl neēsmu dzirdējusi, ka kāda krīzē nonākusi ģimene būtu atstāta novārtā.

Tā ir teorija, turklāt ļoti atrauta no dzīves. Vairākums bērnunama kandidātu vecāku ar sevi negrib "tikt galā".

Īstenībā vajadzētu nevis bērnu izņemt no ģimenes, sabojājot viņam visu tālāko dzīvi, bet vecākus sterilizēt un "arestēt" visu neadekvāto ģimeni, vecākus piespiedu kārtā ārstēt no atkarībām, mentoru-policistu klāt 24/7, lai māca vecākiem, kā strādāt ar bērniem, kā izturēties vienam pret otru, kā dzīvot sabiedrībā, kā kopt māju un visu pārējo elementāro sadzīvi. Ja sakrusto kājas, izvērš pirksteļus un sāk lekties, ka neko nedarīs, tad kā bērnus no rīta mentora asistents aizved uz bērnudārzu vai skolu, tā izlaideņiem ieslēdz kādu no ķīniešu spīdzināšanas veidiem. Pēc pirmās dienas mazgās traukus un gludinās kurpju šņores. Minimālais "ārstēšanas" kurss 5 gadi, lai pierod dzīvot kā cilvēki un lai paspēj izstrādāties jauns uzvedības modelis. Tālākajā dzīvē mājā novērošanas kameras 24/7 (lai neizdomā atkārtot savu pieredzi uz bērniem). Protams, var izdomāt citu iedarbīgu sodu, izņemot "pai, pai, nu lūūūdzu, pacenties un izslauki istabu...". 

Nesanāks dārgāk, kā uzturēt bērnunamus ar visu to personālu. Bērni paliks ģimenē ar saviem vecākiem, bet vecāki varbūt kļūs par cilvēkiem. Bērnunams nerisina problēmu ar degradētiem personāžiem, un nerisina problēmu ar bērnu psiholoģisko vajadzību nodrošināšanu. Tikai atvieglo parazītiem dzīvi, atbrīvojot no nevajadzīga bērna, kad "lielais" bērnu pabalsts beidzies, šo var atmest bērnunamā un cept nākamo. 

Cilvēktiesības ir cilvēkiem (t.sk. bērniem), nevis cilvēkveida radījumiem, kas paši ir izvēlējušies nebūt cilvēki.

Bērna "izņemšana" no ģimenes ir sods bērnam, nevis viņa vecākiem.

Anonīms
cosmic 01.04.19 16:33
 
6
0

Problēma ir tā, ka sabiedrībā vispār ir zema izpratne par atbildību, kas saistās ar bērniem. Un ka bērna pirmo 3-4 dzīves gadu pieredze noteiks kādos apstākļos augs šī bērna paša nākotnes  bērni. Sabiedrībā nav izpratnes par attīstības psiholoģiju, uzvedības modeļa pamatiem u.c. Ir problēmas ar spēju domāt ilgtermiņā, aptverot rīcības sekas un ietekmes .

minkas2014 avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Tēvocis SemsMedaļa Intelektuālis
  minkas2014 31.03.19 20:12  
 
4
0
Kā jau tu minēji,ir dažādi iemesli,kādēļ bērni tiek izņemti no gimenem. Bet tu nepareizi saki "vecāki"ne!!!,vnk mātītes un tēviņi. Uz kastrāciju un sterilizāciju tādus. Un es ticu,kā dzīvē gadās visādi,var kļūdīties un pie tam smagi. Bet tie,kuriem atvase tomēr ir svarīga,jebkurā gadījumā pildīs visus noteiktos ierobežojumus/noteikumus,un dabūs bērnus atpakaļ.
IgnisDei avatars
Medaļa KallaMedaļa Dienas domaMedaļa Priecīgus Līgo!
  IgnisDei 04.04.19 11:07
 
3
0

Nu alkoholisms un narkomānija nevienmēr izraisa nabadzību. Ir arī turīgas ģimenes, kur vecākiem patīk paplostot.

Es izaugu nabadzīgā ģimenē, kur neviens nedzēra un nenarkojās. Tēvs bija invalīds, māte strādāja, kur varēja. Gan jau mūsdienās jau klāt bāriņtiesa būtu. Bet es esmu priecīga tomēr, ka varēju izaugt pie saviem bioloģiskajiem vecākiem.

Būtu valstī arī ekonomiskā situācija jāmaina, lai ģimenēs, kur visi nav narkomāni un dzērāji, būtu pietiekoši līdzekļu, lai nodrošinātu savus bērnus, jo ne priekšnieku amata vietu ir mazāk nekā strādnieku vietu.

Sreka avatars
Medaļa SpoksMedaļa JubilārsMedaļa Dienas doma
  Sreka 31.03.19 22:56
 
3
0

Problēma ir aktuāla jau gadiem. Cilvēkiem, kuri negrib būt vecāki,  dzimst bērni. Glābējsilītes te nepalīdz, jo bērns nozīmē pabalstus, tātad naudu.

Daļai paveicas un tos vecākiem atņem, daļa nav tik veiksmīgi un viņi vai nu iet bojā vai, kas ir sliktākais, izaug drausmīgos apstākļos, fiziski un psihiski traumēti un tālāk jau rada paši savus negribētos bērnus, vairojot šo nekam nederigo ģenētisko materiālu.

Bet kā to risināt? Būtu mēs Ziemeļkoreja, visu atrisinātu piespiedu sterilizācija, darba nometnes vai nāvessodi.

Bet demokrātiskā valstī, kura ievēro cilvēktiesības....neiespējami. Un te parādās demokrātijas milzīgais mīnuss - viena cilvēka tiesības (piemēram, māte narkomāne) tiek liktas augstāk par cita cilvēka tiesībām (piemēram, tiesībām nepiedzimt un nemocīties šai ģimenē).

Risinājums būtu tikai un vienīgi valsts pārvaldes modeļa maiņa no demokrātiska uz totalitāru diktatūru. Jeb citiem vārdiem runājot - neiespējami.

IgnisDei avatars
Medaļa KallaMedaļa Dienas domaMedaļa Priecīgus Līgo!
  IgnisDei 04.04.19 11:09
 
2
0

atbildot uz Sreka komentāru " Problēma ir aktuāla jau gadiem. Cilvēki... "

Ar mūsu korupciju tik sūtītu visus, kuri kādam nepatiktu.

Vinnīts avatars
Medaļa Neraudi, Susuriņ!Medaļa Admins iesakaMedaļa Rotaļu draudziņš
  Vinnīts 02.04.19 21:51
 
2
0

Vajadzētu kaut kā tādām ģīmenēm (narkomāniem, alkoholiķiem) liegt iespēju vairoties.   Teiksim tā, ja no ģimenes izņemts jau viens bērns, tad veikt piespiedu vasektomiju / kaut kādu ķīmisko kastrāciju.

Heiteriic avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Recidīvists
  Heiteriic 27.04.19 13:41  
 
1
0
atbildot uz Els Bels komentāru " Priekškam adoptēt, ja pats vari radīt b... "

Diemžēl ir ļoti liels skaits ar tādām sievietēm, kuras nevar kļūt par mātēm, un līdz ar to, sāk apsvērt adopcijas iespējas. Ne visiem dzīvē ir paveicies ar spēju radīt pēcnācējus
Inga Penēze Vorobjova avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Žurnālists
  Inga Penēze Vorobjova 09.04.19 13:57
 
1
0

atbildot uz Els Bels komentāru " Priekškam adoptēt, ja pats vari radīt b... "

Tādā gadījumā man ir pret jautājums - kāpēc Tu ēd vakariņas, ja esi ēdis brokastis?..... 

Sreka avatars
Medaļa SpoksMedaļa JubilārsMedaļa Dienas doma
  Sreka 07.04.19 21:37
 
1
0

atbildot uz anice komentāru " varu droši teikt, ka viss ir pakārtots ... "

viss, ko tu raksti, protams, ir loģiski, bet neiespējami. Ne mūsu esošajā sabiedrībā. Skan jau ļoti loģiski - piespiedu sterilizācija un vecāku piespiešana kļūt par vecākiem, bet to nav iespējams izdarīt demokrātiskā valsts pārvaldes modelī. Un te nu viss iet pa apli - bērni vai nu šādā ģimenē vai bērnunamā izaug nepilnvērtīgi un rada tādu pat ģimenes modeli. Bet valsts tērē naudu uz bērnu namiem, pabalstiem un šādu cilvēku neaprūpētajiem bērniem. Vienkārši šī nu ir diezgan neatrisināma situācija...

effeja100 avatars
Medaļa SpoksMedaļa TrumpeMedaļa Dienas doma
  effeja100 06.04.19 00:24  
 
1
0
atbildot uz anice komentāru " varu droši teikt, ka viss ir pakārtots ... "

Piekrītu! Es to visu pateiktu maigāk, jo mēs visi esam dzimtas grēku seku produkti, bet piekrītu, ka tas būtu virziens, kurā strādāt.
IgnisDei avatars
Medaļa KallaMedaļa Dienas domaMedaļa Priecīgus Līgo!
  IgnisDei 04.04.19 11:10
 
1
0

atbildot uz anice komentāru " Derētu gan citu problēmu atrisināt. Bēr... "

Nesen skatījos video, kur pētīja, kas ar bērniem notiek pēc mātes atņemšanas. Vini dzīvei visu jēgu zaudē, noslēdzas sevī.

Inga Penēze Vorobjova avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Žurnālists
  Inga Penēze Vorobjova 27.04.19 19:47
 
0
0

atbildot uz Heiteriic komentāru "Diemžēl ir ļoti liels skaits ar tādām sievietēm... "

Tieši tā!    

Els Bels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Admins iesakaMedaļa Dienas joks
  Els Bels 08.04.19 13:46  
 
1
1
Priekškam adoptēt, ja pats vari radīt bērnus?
Inga Penēze Vorobjova avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SviestmaizeMedaļa Žurnālists
  Inga Penēze Vorobjova 04.04.19 12:49
 
0
0

atbildot uz Vinnīts komentāru " Vajadzētu kaut kā tādām ģīmenēm (narkom... "

Precīzi manas domas!!!

Anonīms
Anonīms 03.04.19 06:38
 
0
0

atbildot uz cosmic komentāru " Problēma ir tā, ka sabiedrībā vispār ir... "

 ''domāt'' ilgtermiņā vari cik uziet- republikā tas nedarbojas!!