Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
81

Starp vecām grāmatām atradu Andreja Dripes - pazīstama pedagoga, rakstnieka un jauniešu lietu speciālista grāmatu ''Līdzatvestais'', izdotu 1986. g.

Viņam bijusi pirms tam izdevība pabūt vairākās valstīs aiz t.s dzelzs aizkara, no kurienes visbiežāk mēs saņēmām stipri izkropļotu inormāciju. Mani grāmatā ieinteresēja tēma par pusaudžu uzvedību un spriedumiem. Ar sevišķu interesi Dripe pētījis VFR jaunatnes problēmas, kā arī iepazinies ar pašu vāciešu pētījumu rezultātiem.

Veidojot radurakstus par senčiem redzams, ka paaudzes nomainās vidēji ik pēc 25-30 gadiem. Arī tagad vēl pieņemts uzskatīt, ka 30 gadi it robežškirtne starp paaudzēm, taču vairs ne tik strikta.

Izlasīju grāmatā, ka paaudžu konlikti ir pašā jaunajā paaudzē un robežškirtne ''virs 30'' ir pilnīgi izgājusi no modes. Vislielākie konflikti ir dažādu gadagājumu jauniešu vidū. Īsumā atstāstīšu dažas sarunas ar jauniešiem no lasītā.

nbspJaunāko kursu... Autors: rasiks No veca grāmatu plaukta
Autora bilde
1.

 Jaunāko kursu studenti  uzskata, ka vecāko kursu studenti ir jau par vecu, lai ar viņiem saprastos, kaut viņiem ir tikai 23-24 gadi.

18-19 gadīgie saka, ka viņi vismaz zinot, ko no dzīves prasa, bet 16 un 17 gadus vecie vienkārši neapjēdz, ko viņi vēlas. Viņi gribētu visu iznīcināt un apgriezt otrādi.

Kāds 16 gadīgais, salīdzinot sevi ar 14 un 15 gadus vecajiem

 saka, ka viņi taču neklausās nevienā cilvēkā. Ja mēs 16 un 17 gadus vecie nevaram viņu mērķiem piekrist, lai pazūdam vienu māju tālāk, bet paši šo mērķi nevar noformulēt un par to pašiem nav nekādas jēgas. Kāds 15 gadīgais tomēr  savu protesta mērķi skaidro, ka nav jāgaida 16 vai 18 gadus, lai iegūtu autovadītāja tiesības, ja jau kā 16 gadīgs drīkst iet skolā.

13 gadīgo 15 gadīgais uzskata par īstu briesmoni, kam viss tiek servēts uz sudraba paplātes. Paši tikko no autiņiem izķepurojušies, bet mazākos jau māca iekārtoties dzīvē.

Dabīgi, ka mums interesē arī 13 gadīgo domas: ''Uz to jūs varat kaut indi ieņemt - 11 gadīgie ir vienkārši pretīgi,''teica 13 gadīgais.

Kāda 11 gadīgā apgalvo, ka ir pilnīgi bezcerīgi ar 9 un 8 gadus veciem saprasties. Viņi taču visu sadauza, taisa mežonīgu troksni, runā rupjības.

Savukārt, kāds 9 gadīgais svieda ar akmeni kaķim un teica, ja gribu aizrādīt, lai labāk skatos, ko bērnudārznieki dara.

 Rakstītais gandrīz kā ironiska humoreska. Kā saprotas ģimenē pusaudžu vecuma brāļi un māsas?

Varētu tam ticēt vai neticēt, ja pati nebūtu bijusi  6 nedēļas 1986. gadā VFR viesos pie māsīcas, kas tur dzīvoja un strādāja vidusskolā par angļu valodas skolotāju. Daudzus no šiem faktiem varu apstiprināt un, pēc māsīcas teiktā, arī vēl trakākas lietas. Pēdējos solus parasti ieņem pārīši, neslēpti stundas laikā bučojas un nonāk pat līdzs reālam seksam.

Man bija daži fakti, kas izraisīja brīnumus. Arī Dripe šo lietu ievēroja, ka nav neviena sadauzīta soliņa, izdemolētas telefonbūdiņas un katrā vari atrast nesaplēstu teleona abonentu grāmatu. Neskatoties uz lielajām vaļībām, vācieši saviem bērniem ir spējuši iemācīt neko nezagt un neplēst to, kas pašiem rada sadzīves ērtības (izņemot atsevišķus retus gadījumus). Protams, ka nopelns bija arī policijai. Transporta līdzekļos gan vecākiem cilvēkiem jaunieši vietu nedeva un nekad to viņiem arī neaizrādīja.

Rakstnieks konstatē, ka padsmitgadnieki vārās savā sulā netraucēti, pievērš uzmanību tikai, ja vajadzīga jau policijas  vai mediķu iejaukšanās. Tur nav pieņemts iejaukties citu cilvēku likteņos un traucēt ar savām rūpēm.

Grāmatā ļoti interesanti aprakstīta panku kustība, jauniešu klubi un vēl citas lietas, par kurām nekad neiedomātos, jo priekšstats par jauniešu dzīvi pēckara FRG mums bija idealizēts.

Ceru, ka komentāros uzzināšu ko vairāk par mūsdienu jauniešiem Latvijā, jo mani mazbērni jau izauguši no šī vecuma. 

0
81
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [6]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa Zoles recidivistsMedaļa Zoles 3000 speles
  SAMSS 02.07.19 18:31
3
0

  

Piparmētra11 avatars
Medaļa KūkaMedaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Rainis
  Piparmētra11 02.07.19 15:22  
2
0
Es arī gaidīšu komentarus
Banančiks00 avatars
Medaļa MērisMedaļa KomiķisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 02.07.19 16:17  
2
0
atbildot uz rasiks komentāru " Pagulēt ari vajag    "

Vajag gan…savādāk jau muļķības sāk runāt
197403 avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  197403 02.07.19 18:35
2
0

  

Banančiks00 avatars
Medaļa MērisMedaļa KomiķisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 02.07.19 15:31  
0
0
Čo to grūti bija saprast, bišk miegu uzsita
rasiks avatars
Medaļa Kapteinis HuksMedaļa AutoklikerisMedaļa VUGD priekšnieks
  rasiks 02.07.19 15:37
0
0

atbildot uz Banančiks00 komentāru " Čo to grūti bija saprast, bišk miegu uz... "

Pagulēt ari vajag