local-stats-pixel fb-conv-api

Fado0

14 0

Nereti saka, ka Portugāli raksturo trīs F. Futbols. Fatima. Un Fado. Šoreiz par pēdējo.

Latvijai ir koru dziedāšana, Ņūorleānai ir džezs, Buenosairesai tango, Rio de Žaneiro samba, Seviļjai flamenco, Lisabonai ir fado. Nebiju droša, vai latviski saka fado vai fadu, jo ta šo vārdu izrunā Bet paliku pie fado. Fado ir divi novirzieni, Lisabonas un Koimbras. Saja rakstā ir par Lisabonu.

Fado radās 19. gadsimtā, apmēram 1820.tajos gados. Par to gan nav pilnas skaidrības, jo fado vēsture in informācija par to principā tika nodota mutiskā veidā un nav daudz precīzu vēstures liecību vai informācijas. Fado šodien ir atzīts un populārs mūzikas žanrs, bet radās tas nabadzīgākajaos Lisabonas rajonos. Skaidrs, ka pašos pirmsākumos nekādu izpēti par fado izcelšanos neviens neveica.

Fado radās nabadzīgajos rajonos, vietās, kur apgrozījās jūrnieki, priekameitas, cietumnieki, sabiedrības zemāko slāņu pārstāvji. Fado dziedātāji nereti tiek aprakstīti kā rupji, tetovēti veči ar zemu balsi, nereti ieslodzītie vai jūrnieki, kas papildus dziedāšanas talantam veikli apgājās ar nazi un runāja slengā. Ne pārāk iepriecinošs sākums, vai ne? Nav brīnums, ka sākotnēji sabiedrības augstākie slāņi pat dzirdēt neko par tādu fado negribēja.

Iesākumā fado ne tikai dziedāja, līdzi sita ritmu un dejoja. Gadsimta beigās ritms vairs nebija tik svarīgs un viss uzsvars tika likts uz dziedāšanu. Fado dziedāja uz ielām, krogos, tavernās, kur vien bija tā sajūta, ka jādzied.

Ka minēju šodien fado ir populārs. Arī Latvijā ir viesojušies vairāki atzīti fado dziedātāji, piemēram, Mariza. Es reiz posos uz viņas koncertu pilsētas centrā. Par godu jauna albuma iznākšanai, Mariza sniedza bezmaksas koncertu pie Baixas iepirkšanās centra. Diemžēl, diena bija ļoti lietaina un stiprā lietus dēļ koncertu atcēla. Gāja man tas prieks secen.

Fado dzied gan vīrieši gan sievietes, dažādu vecumu un par dažādām tēmām. Fado mūzika ir sērīga, skumja, to raksturo ilgas un smeldze. Portugāļiem šai īpašajai sajūtai ir viens vārds saudades. To gandrīz nav iespējams iztulkot, principā var tikai aprakstīt, tā ir ka ilgošanās pēc kaut kā uz neatgriežanos zuduša vai aizgājuša. Dziesmas bieži ir par jūru, par nabadzību, par grūtu dzīvi un neatbildētu mīlestību. Izklausās diezgan depresīvi, bet nav tik traki. Dziesmas ir tādas saldi sērīgas. Es teiktu, ka Miglā asaro logs būtu laba fado dziesma.

Nosaukums fado radies no latīņu vārda fatum, kas tulkojumā nozīme liktenis.

14 0 0 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 0

0/2000