Senās Grieķijas ietekmi uz mūsdienu pasauli ir grūti nenovērtēt. Tas attiecas gan uz mākslu, gan uz rūpniecību. Jā, daudzi tagad ir atcerējušies vēstures mācības, senās celtnes, senos filozofus. Bet patiesībā Senā Grieķija sniedza vēl lielāku ieguldījumu mūsdienu civilizācijā.
10 izgudrojumi un lietas, par kurām jāpateicas senajai Grieķijai10

. Arhimeda skrūve.
Šis izgudrojums ir cilindrs ar vikņveida lāpstiņām un atvērtiem galiem. Kad tas griežas, ierīce spēj efektīvi pacelt ūdeni, kas ietek apakšējā atverē. To var darbināt viens cilvēks un griezt ar roku, tāpēc tas ir ļoti noderīgs ūdens pacelšanai.

Kopš Arhimēda skrūves izgudrošanas, ko vairs neizmanto ar rokām, tās visizplatītākais pielietojums ir apūdeņošana. IETEKME: izgudrojums nodrošina produktīvu ūdens avotu lauksaimniecībai, ļaujot ūdeni no ūdens avotiem pacelt kanālos.

Seno grieķu "dators"
Šī ierīce ir zobratu mehānisms, kas sastāv no trim piedziņas vārpstām, kas griežas dažādos ātrumos attiecībā pret galveno vārpstu. To izmantoja Antikythera mehānismā, lai parādītu Mēness un Saules pozīcijas.

20. gadsimta sākumā mehāniskajos datoros aprēķiniem izmantoja diferenciālos pārnesumus. Mūsdienās šos pārnesumus plaši izmanto automobiļos un citās tehnoloģijās.

Odometrs.
Senās Grieķijas klasiskajā periodā bematisti (kartogrāfi) nodarbojās ar attālumu mērīšanu uz zemes. Pierādījumi par odometra esamību nāk no vietām, kas dokumentētas Aleksandra Lielā iekarojumu laikā. Tādējādi viņa bematisti izmērīja attālumus starp Hecatompylus un citām reģiona pilsētām. Tas norāda, ka attāluma mērīšanai tiek izmantots sava veida odometrs.
Pagaidām nav skaidrs, kā odometru varēja izmantot agrīnajā hellēnisma periodā, taču agrīnajā romiešu periodā rati ar pārnesumu sistēmu tika izmantoti attālumu mērīšanai.

Optiskā stabilizācija.
3. gadsimta beigās Filons no Bizantijas uzbūvēja pirmo zināmo balansēšanas gredzenu, kas aprakstīts savos tekstos, kuros ir arī agrīni citu inženiertehnisko izgudrojumu apraksti, piemēram, ūdens dzirnavas, ķēdes piedziņa atkārtotam arbaletam un termoskops, kas kļuva par priekšnoteikumu mūsdienu termometram. Filons dzimis Bizantijā un dzīvoja Aleksandrijā.
Filons aprakstīja balansēšanas metodi ar tintes kannu, kas ievietota daudzstūrainā katlā ar caurumiem katrā pusē. Tintes tvertne tika uzstādīta metāla gredzenu sistēmā uz dažādām asīm, lai tā paliktu vertikāla neatkarīgi no tvertnes griešanās leņķa. Pateicoties tam, tinte neizplūda pa caurumiem, un konteineru varēja novietot abās pusēs. Šī rotējošā atbalsta metode, kas ļauj pagriezt ārējos elementus, saglabājot balsta vertikālo stāvokli, joprojām tiek izmantota dažādos izgudrojumos.
***
Viens no iespējamiem pielietojumiem mūsdienās ir kameru stabilizācija. Trīs asu pakaramie saglabā kameras līdzsvaru un virzienu, kamēr operators to pārvieto. Balstiekārtas agrāk tika izmantotas, lai kontrolētu kosmosa kuģus, nosakot gāzes izplūdes trajektoriju.

Lifs un krāns.
Romiešu arhitekts Vitruvijs aprakstīja pirmo liftu, kas tika izveidots 236. gadā pirms mūsu ēras. Tās darbības princips ir balstīts uz skriemeļu sistēmu, kas griež ar roktura vadītu cilindru.

Šī tehnoloģija tika izmantota senajā Grieķijā, lai izveidotu daudzas arhitektūras struktūras.

Lai gan Arhimēds ir atzīts par saliktā skriemeļa( Skriemelis ( holandiešu schijf , angļu sheave ) ir berzes ritenis ar rievu vai loku ap apkārtmēru, kas pārnes kustību uz piedziņas siksnu vai virvi) izgudrošanu, agrākā atsauce uz celtņu sistēmām ir atrodama grieķu vēsturnieka Hērodota tekstā.
Tev patiks šie raksti
