Par 200 cigaretēm pilnīgs bullshit, esmu to arī pats jau vairākkārt rakstījis gan te, gan citur. Citēšu tāpēc sevi :)
(...) Populārākais mīts, protams, ir par to, ka 1 ūdenspīpes izpīpēšana atbilstot 200 cigarešu izpīpēšanai. Un tā ņem un sludina, un pārpublicē, nemaz nedomājot par to, vai cilvēks maz reāli var izpīpēt 200 cigaretes un kā viņam būtu pēc tam jājūtas… Man par prieku, tā nedomā visi; piemēram, mūsu Narkoloģijas Valsts aģentūras speciālisti raksta, ka “pētījumi ir pierādījuši, ka, tā kā ūdenspīpju tabaku nevis sadedzina, bet silda, tās dūmos veidojas mazāk kancerogēnu vielu.” Vismaz viens daudz maz objektīvāks viedoklis. Toties tam pretī Rīgas Atkarības profilakses centrs mierīgi postulē, ka ūdenspīpē tabaka deg ar 300-900 grādu (!) temperatūru un tāpēc rada dažādus paranormālus efektus. Un vēl to, ka esot “pieradīts, ka kaljana – ūdenspīpes smēķētāji biežāk pāriet pie psihotropiem preparātiem”…
Lielākā daļa no šiem “pētījumiem”, liekas, ir radušies vienkārši no paša autora naida pret ūdenspīpēm kā parādību. Kad tikko sāku ar ūdenspīpēm aizrauties, tā Latvijā bija retums un cilvēki, īpaši vecāka gadagājuma, lielākoties domāja, ka tā ir domāta tikai narkotisko vielu lietošanai. Tagad, kad sabiedrība saprot (vismaz lielākā daļa, cerams) šo atšķirību, apkarotājiem jāizdomā kas jauns. Lūk, rezultāts. 200 cigaretes, pusaudži velk katru dienu un nemirst, bet tik un tā, 200 un cauri.
Mīts par 200 cigaretēm radies no fakta, ka vienā ūdenspīpes pīpēšanas piegājienā radies dūma tilpums esot līdzvērtīgs 200 cigarešu dūmiem, taču nevajag no tā izdarīt demagoģiskus secinājumus, ka arī nikotīna daudzums dūmos ir proporcionāli atbilstošs 200 cigaretēm. Patiesībai tuvāks pētījums tika veikts pirms dažiem Vācijā, tā rezultāts bija – ka ūdenspīpes dūmos no vienas tabakas porcijas nikotīna ir apmēram kā 2-3 cigaretēs. Toties, līdztekus tam dūms ir daudz maigāks un nebojā elpceļu gļotādas, jo 95% tā sastāvā ir ūdens tvaiks. Turklāt ūdens piesaista darvu un citus piemaisījumus (vēl vairāk piemaisījumu piesaista piens, ja to lieto ūdens vietā) (...)