Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
140

Pirms video un datorspēļu parādīšanās gadsimtiem ilgi valdīja galda spēļu ēra.

Tāpēc,tagad es piedāvāju ieskatīties visu laiku 10 populārākajās galda spēlēs :)

10Jūras kaujaPar spēles... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
1. 10.Jūras kauja. Par spēles izgudrotāju 20.gadsimta sākumā uzskata Klifordu fon Vikleru,taču viņš savu izgudrojumu nebija patentējis.Ideju drīz pārņēma amerikāņu pirmā galda spēļu ražotāja-Miltona Bredlija kompānija,kas 1967.gadā sāka ražot Jūras kauju,vēlāk arī tās variācijas(Zvaigžņu kari,Karību jūras pirāti u.c.).
9PuzlePasaulē pirmā... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
2. 9.Puzle. Pasaulē pirmā saliekamā puzle(angliski puzzle-mīkla) bija ģeogrāfiska karte-1767.gadā britu kartogrāfs Džons Spilsberijs izgudroja orģinālu ģeogrāfijas mācību līdzekli.Viņš uzzīmēja uz koka plāksnes pasaules karti un ar smalku finierzāģīti izzāģēja mācību līdzekli.Mūsdienas puzles pieņemts iedalīt grūtības pakāpēs,ko nosaka gabaliņu skaits,parasti tas ir 500 vai 1000.Pasaulē lielāko puzli uzražoja spāņi.Tā sastāv no 24000 gabaliņu un gatavā veidā ir 428x157 cm liela.
8BingoASV 1929gadā izputējis... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
3. 8.Bingo. ASV 1929.gadā izputējis rotaļlietu ražotājs Edvīns Lovs Atlantas karnevāla laikā ievēroja telti ar uzrakstu Bino,kas bija stāvgrūdām pilna ar spēlmaņiem,kuri aizrāvušies ar dīvainu spēli,izmantojot sausas pupas,kartona kartītes ar skaitļiem un gumijas spiedogus ar numuriem.Lovs šo ideju Ņujorkā pārbaudīja ar saviem draugiem,kas arī krita azartā.Viens no viņa draugiem vinnējot esot pārteicies un Bino vietā izsaucies Bingo!,tā radot spēlei jaunu nosaukumu.Faktiski spēle bija radusies jau pirms 400 gadiem Itālijā kā valsts loterija jeb loto,untur tā joprojām tiek ik sestdienu spēlēta.Arī mūsdienās bingo ir viena no populārākajām azartspēlēm (loterija) pasaulē,īpaši britiem un amerikāņiem,kam katram ir savs spēles variants (90 un 75 skaitļu)
7CirksSpēle Cirkskas lielā... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
4. 7.Cirks. Spēle Cirks,kas lielā cieņā bērniem un ko Anglijā dēvē Čūskas un kāpnes,Amerikā-Slīdkalniņi un kāpnes,pieaugušajiem parasti šķiet par vienkāršu.Taču indiešiem,tās radītājiem,tā bija nopietna spēle par morāles jautājumiem.Indiešiem kāpnes cirkā attēlo tikumus-dāsnumu,uzticību,pazemību u.c.,bet čūskas simbolizē netikumus-iekāri,dusmas,slepkavošanu,zagšanu u.c. Spēles morāle-ar labu rīcību var sasniegt pestīšanu,bet ar ļauniem darbiem nonākt pie atdzimšanas zemākā formā.Kāpņu bija mazāk nekā čūsku-kā tagādinājums,kadzīvē veiglāk sagrēkotnekā būt labam.
6Riču RačuLatvijā populārā... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
5. 6.Riču Raču. Latvijā populārā Riču raču priekštece ir sena Indijas spēle-pačisi.Indijas valdnieks Akbars I bija iecienījis to spēlētar dzīviem kauliņiem-16 skaistulēm no sava harēma,kas pārvietojas pa laukumu atkarībā no tā kā viņš uzmeta gliemežvāku.Viņa marmora spēļu laukumi saglabājušies līdz mūsdienām.Pačisi ir tik populārs,ka to dēvē par indiešu nacionālo spēli.
5DominoLai gan visvecākie... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
6. 5.Domino. Lai gan visvecākie domino kauliņi atrasti farona Tutanhamona kapenēs,šīs spēles pirmsākumi meklējami Ķīnā,bet par starptautiski atzīstamo nosaukumu jāpateicas itāliešiesm.Austrumos zināmas vismaz 40 spēles ar domino kauliņiem.Domino kauliņus izmanto arī savdabīgā domino efekta radīšanā-tūkstošiem kauliņu tiek salikti stāvus tā,ka,pagrūžot vienu sagāžas visi.Lielākais skaits,kas izmantots domino efekta radīšanā ir 4,4 miljoni kauliņu.
4MonopolsNeticamibet... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
7. 4.Monopols. Neticami,bet 20.gadsimta populārākās spēles Monopols sarežģīto,ekonomiski stratēģisko noteikumu izgudrotāja bija sieviete-amerikāniete elizabete Filipsa.1904.gadā viņa radīja Zemes īpašnieka spēli,lai ar tās palīdzību demonstrētu zemes monopolizēšanas negatīvos aspektus un zemes vērtības nodokļa nepieciešamību.Vēlāk viņas tautietis Čārlzs Darovs to,nedaudz pārveidojis laida pārdošanā ar nosaukumu Monopols (1933.) Lēš,ka mūsdienās Monopolu spēlē aptuveni 750 miljoni cilvēku,tāpēc to dēvē par vispopulārāko galda spēli 20.gadsimtā.
3DambreteStarptautiskā... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
8. 3.Dambrete Starptautiskā dambrete tiek dēvēta arī par poļu dambreti,jo 1773.gadā kāds Parīzē dzīvojošs polis,kura vārds vēsturē nav saglabājies,ieviesa būtiskas izmaiņas tolaik pazīstamajā 64 lauciņu dambretēnomainot to ar 100 lauciņiem.Viņa jaunievedums padarīja spēli tik interesantu,ka tā ātri izplatījās citās valstīs.Dambrete ir arī nopietns sporta veids,kurā kopš 1885.gada ik gadu tiek noteikti pasaules čempioni.Taču pašus dambretes pirmsākumus pētniekiem nav izdevies atklāt,lai gan zināms,ka tā ir viena no vec;akajām spēlēm.Jau Senās Ēģiptes zīmējumos attēloti spēlētāji,kas aizņemti ar dambretei līdzīgu nodarbi.
2ŠahsPar intelektuāļu... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
9. 2.Šahs Par intelektuāļu favorītspēli-šahu-cilvēcei jāpateicas Indijai,kur tā radās pirms 1500 gadiem kā čaturanga jeb četrdaļīgā spēle.Senās Indijas karaspēks sastāvēja no četrām vienībām:kājniekiem(bandiniekiem),kavalērijas(zirdziņiem),ziloņiem(laidņiem) un kaujas ratiem(torņiem),spēles noteikumi jau bija līdzīgi mūsdienu šaham,bet nebija dāmas-pašas stiprākās figūras.Senie spēlētāji spēli iesāka ar saucienu "Shāh!"(karalis)un,kad uzvarēja,noslēdza ar "Shāh māt!"(karalis ir uzvarēts).19.gadsimtā šahs kļuva par sporta veidu,tikai eviests šaha pulkstenis,un kopš 1886.gada notiek pasaules čempionāti.Tomēr šaha attīstība ar to nav galā-progresējot datoru šaham,pieaug interese par neklasiskajiem šaha variantiem.Tā kopš 2000.gada notiek turnīri Fišera šahā,kur pirms šaha fartijas figūru sākuma pozīcija tiek izvēlēta no 960 variantiem.
1KārtisIr tik daudz... Autors: MrMackey Top 10 galda spēles
10. 1.Kārtis. Ir tik daudz cilvēku,kas savu dzīvi nevar iedomāties bez kāršu kavas,bet diez vai viņizina,ka par šo izklaidi jāpateicas senajiem ķīnīšiem?9.gadsimtā,Ķīnā Tangu dinastijas princeses īsināja laiku,spēlējot lapu spēli ar īpašām papīra lapām.Ir versija,ka pirmajām kārtīm bijusi saistība ar ķīniešu papīra naudu,kurai bija četri veidi pēc nomināla un uz kurām bija attēloti imperatora ģimenes locekļi,prinči,gubernatori u.tml.14.gadsimtā kārtis nonāca Eiropā un strauji izplatījās.15.gadsimtā kārtis jau iespieda pēc kokgriezuma,nevis zīmēja ar roku.Tolaik bija dažadi masti.Vācijā bija sirdis,zvārguļi,lapas ozolzīles,kas tiek lietoti arī mūdienās atsevišķās spēlēs.Itālijā un Spānijā lietoja zobenus,zižļus,kausus un monētas(vai gredzenus).Taču mūsdienās visvairāk lietotie masti-pīķi,sirdis,briljanti un ;aboliņa lapa-dzimuši francijā ap 1480.gadu.Tad parādijās arī personas-karalis,karaliene,bruņinieks,kalps.Kārtis izmanto ne vien izklaidei un azartspēlēm,bet arī zīlēšanai.Tam pamatā ir leģenda,ka 52 kāršu kavai ir matafiziska vai astroloģiska nozīme,proti,katra masta 13 kārtis simbolizē Mēness gada 13 mēnešus,bet 52 kārtis-52 gada nedēļas,tas ir,kava simbolizē gada 364 dienas.
0
140
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [15]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
einarslv avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Rainis
  einarslv 08.12.10 19:25
1
0

atbildot uz JurisHolsts komentāru " nja kautkas intresants daudz + ned... " ko tu gaidīji,spokos lielākā daļa pie pc sēdoši jaunieši,kuri nekad mūža tādas spēles īstajā realitātē nav spēlējuši.Kādreiz tas bija vienīgais veids,kā nosist vēlos ziemas vakarus :).Ri4u ra4u tīra klasika,bet dambrete patika labāk un vel projām patīk =)

Tavarish avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SpoksMedaļa Dienas joks
  Tavarish 08.12.10 17:35
1
0

nja kautkas intresants daudz + nedabun,bet kautkadi tur fml gan dabun,psc...

Gossip Girl avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa ŽurnālistsMedaļa Recidīvists
  Gossip Girl 08.12.10 17:04
1
0

atbildot uz rudek komentāru "Rīgu nopirki? :D " aha, nopirkuu,

rudek avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Seko draugiem 3000Medaļa Piparkūka
  rudek 08.12.10 16:53
1
0

atbildot uz džesikazemenīte komentāru " 7. - vakar spēlēju pasaules monopō... " Rīgu nopirki? :D

Gossip Girl avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa ŽurnālistsMedaļa Recidīvists
  Gossip Girl 08.12.10 16:43
1
0

7. - vakar spēlēju pasaules monopōlu. :DDDDD

coOb avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  coOb 14.02.14 08:41
0
0

Tāds padomju tops :DD

Izvēlies savu topu: http://www.gabo.lv

Creshman avatars
Medaļa PamatskolnieksMedaļa Spoks
  Creshman 08.03.11 15:02
0
0

kaartis kojas katru dienu speeleju :P

CietaisRieksts avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Recidīvists
  CietaisRieksts 08.03.11 14:06
0
0

haha man tadas pashas russian kartis majas stav :D

undertaker avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Žurnālists
  undertaker 08.03.11 13:01
0
0

Man gan par šahu negribētos piekrist. Cik zinu tad šahs radās senajā Persijā krietni pirms tava nosauktā gadskaitļa.

laim avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Twittera čomsMedaļa Dienas doma
  laim 08.03.11 12:56
0
0

scrabble ir mana mīļākā galda spēle. (:

cirkā parasti nobesī tas lauciņš tieši pirms beigām. :D

sivēnsauzās avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa SpoksMedaļa Redaktors iesaka
  sivēnsauzās 12.12.10 23:04
0
0

ļoti Labs raksts ++

ballsofsteel avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa VidusskolnieksMedaļa Sviestmaize
  ballsofsteel 12.12.10 22:44
0
0

Kārtīm ir dažādas spēles

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 08.12.10 17:27
0
0

atbildot uz džesikazemenīte komentāru " 7. - vakar spēlēju pasaules mono... " es arī vakar spēlēju!!!

Mandar1nS avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoks
  Mandar1nS 08.12.10 17:16
0
0

Kārtis 4ist populārākas mēs skolā starpbrīžos spēlējam :)  Jocīgākais tas ka visi spēlē vnk, klasi sadal pa daljaam un katrai kompaanijai pa 1 komplektam :)

Daddy avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Daddy 08.03.11 12:46
0
2

Aliass kapec nav?!