local-stats-pixel fb-conv-api

Gulaga cietums58

789 7

Tu drošvien domā ka holokausts bija briesmīgs. Nenoliedzami ka bija, taču tev noderētu uzzināt kautko par Gulaga cietumu kas bija viens no briesmīgākajiem cietumiem padomju režīma laikā. Šis ēku komplekss vēl šobaltdien ir atrodams Tagas Meža, Sibīrijā.

789 7 58 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 58

0/2000

Gulaga vēsture:-plašā darba nometņu tīkla,- kas reiz pletās pāri Padomju Savienības plašumiem no Baltās jūras salām līdz Melnajai jūrai, no polārā loka līdz Centrālāzijas līdzenumiem. Burtiski vārds GULAG ir saīsinājums; tas darināts no krievu Glavnoje upravļeņie lagerei, kas nozīmē- Galvenā nometņu pārvalde. Laika gaitā ar vārdu gulags sāka apzīmēt ne tikai koncentrācijas nometņu vadību, bet arī padomju spaidu darbu sistēmu visās tās formās un variācijās: darba nometnēs, soda nometnēs, noziedznieku un politiski ieslodzīto nometnēs, sieviešu nometnēs, bērnu vai pārsūtīšanas nometnēs. Pat vēl plašāk: ar vārdu gulags apzīmē arī padomju represīvo sistēmu- to procedūru kopumu, ko ieslodzītie reiz sauca par ‘’gaļasmašīnu’’: arestus, pratināšanas, transportēšanu neapsildāmos lopu vagonos, spaidu darbus, ģimeņu izjaukšanu, izsūtījumā pavadītos gadus, pāragrās un nevajadzīgās nāves. Gulaga saknes rodamas cariskajā Krievijā- spaidu darbu brigādēs, kas darbojās Sibīrijā no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam. Gandrīz pēc Oktobra revolūcijas tās kļuva par neatņemamu padomju sistēmas sastāvdaļu, iegūstot savu moderno un plašāk pazīstamo formu. Sākot ar 1929. gadu, nometnes ieguva jaunu nozīmi. Tajā gadā Staļins nolēma spaidu darbos iesaistītos izmantot, lai paātrinātu Padomju Savienības industrializāciju un izraktu dabas bagātības neapdzīvotajos valsts Tālajos Ziemeļos. Pretēji populārajam pieņēmumam, 30. gados gulags paplašināties nebeidza, bet strauji turpināja attīstīties arī visa Otrā pasaules kara laikā un 40. gados, kulmināciju sasniedzot 50. gadu sākumā. Līdz tam laikam nometnes jau bija ieguvušas centrālo lomu padomju ekonomikā. Tās saražoja trešo daļu valsts zelta, lielāko daļu ogļu un kokmateriālu, kā arī krietnu daļu daudz kā cita. Padomju Savienības pastāvēšanas laikā tika radīti vismaz 476 atšķirīgi nometņu kompleksi, kas ietvēra tūkstošiem atsevišķu nometņu, un katra atradās no pāris simtiem līdz daudziem tūkstošiem cilvēku. Ieslodzītie strādāja gandrīz ikvienā rūpniecības nozarē, ko vien varam iedomāties,- meža darbos, kalnrūpniecībā, celtniecībā, fabrikās, lidmašīnu un ieroču konstruēšanā,- un būtībā visi dzīvoja valstī ,kas pastāvēja citas valsts ietvaros, gandrīz atsevišķā civilizācijā.

61 2 atbildēt

Tādi brīnumi, ka vienā cietumā noslaktēti 40 milj., ir pilnīgas un galīgas pasakas. Dažādu nometņu bija simtiem, taču nāvessodus tur izpildīja salīdzinoši reti - notiesātos parasti pēc tiesas (ja tāda vispār bija) apšava izmeklēšanas cietumā vai kur nu sanāca. Nu padomājiet paši - jēga transportēt notiesāto uz Sibīriju nošaušanai, ja to var nokārtot uz vietas. Cita lieta, ka nometņu iemītnieki mira nost salīdzinoši ātri, smagais darbs, nepietiekams uzturs, skarbie klimatiskie apstākļi, nepietiekama apgāde un tā tālāk.

Wiki Staļina nobendēto cilvēku skaitli min 20 milj., no kuriem tikai 5 milj., gājuši bojā GULAGa nometnēs. Nedomāju ka šis skaitlis atbilst patiesībai, taču pilnīgi noteikti ir tuvāk patiesībai nekā minētie 40 milj.

22 0 atbildēt

Tur gadījumā nespokojas? emotion  Interesanta vieta un pirmoreiz ar dzirdu par tadu. emotion

22 8 atbildēt

shoreiz pluss moschino:D

9 2 atbildēt
VIP avatarsVIP

Iesāki interesanti, tik nobeigums tāds nekāds, vajadzēja vairāk informācijas.

5 0 atbildēt

vasarā ta vēl vismaz bija silti kā tas ir šajās bildēs,bet ziemā pakaļas visiem sala. bet nu vispār gulags bija īsta elle tiem cilvēkiem kas tur bija nometināti.

4 0 atbildēt

Nu re pa sito daudz mazak runa neka par holokaustu tapec ka zidiem ka tik pačikstet un no kada kko dabut

5 1 atbildēt

tā jau viss būtu kruti, tikai nediedelē plusus !!!

3 0 atbildēt

Darba nometnes eksistē joprojām, tiesa, apstākļi esot krietni uzlabojusies. Daudzus uz mūžu notiesātos joprojām sūta uz sibīrijas taigām cirst mežus - lētais darbaspēks kā ne kā, tikai jābaro kārtīgi, lai darbam spēka pietiek. Bēgt arī nav jēgas, ja tuvāko 200km rādiusā nav nevienas apdzīvotas vietas, tikai meži un purvi visapkārt :D

3 0 atbildēt

neizskatās jauki.. 

2 0 atbildēt

Un vēl ir tik daudz cilvēku pasaulē, kas vēlas atgriezties Staļina laikos... brrr..

2 0 atbildēt

15. Ja patika ieliec +....

1 0 atbildēt

Raksts tiešām labs. :) + !

bet atkal jau kārtējo reizi pārsteidz tas, cik ļoti daudzi par to neko nezin.. bet nu.. paldies raksta autoram, ka apskaidroji mazo spocēnu prātus.. :)

1 0 atbildēt

bet nu pluss rakstam ;)

1 0 atbildēt

Šito man vesturē nemācija.! emotion

3 2 atbildēt

Vodka, arī cetumā vodka.

2 1 atbildēt

Trekns mīnuss. Lielais plusu skaits liecina par totālu izglītības trūkumu.

1)Gulags nebija viens cietums, kā rakstā mēģina ieskaidrot bet gan nometņu sistēma, kurā bija simtiem dažādu nometņu, rūpnīcu utt pāri visai PSRS teritorijai

2)Gulagā pēc čekas datiem nomira apmēram pusotrs miljons iesodzīto, ja pieskaita nezināmos un deportāciju laikā mirušos sanāktu vairāki miljoni, bet ne 40 miljoni!! Tik daudz cilvēku nemaz nearestēja. WTF, kāpēc kad ir runa par Staļinu tad visādi brīnumaini skaitļi uzrodas. 40 miljoni varētu būt kopējais staļinisma upuru skaits, taču ieskaitot kara sekas.

3)Gulags bija darba nometnes, nevis nāves nometnes kur ''ieslodzītie sēdēja un gaidīja nošaušanu''. Viņus izmantoja kā vergu darba spēku, kā rezultātā lielākā daļa mira, bet tā nav nāves nometne, jo nāves nometne pēc definīcijas ir nometne kura ir radīta tikai un vienīgi nogalināšanai.

Īsāk sakot FAIL un palasi kādu grāmatu, nevis sagrābsti kaut kādu apšaubāmu informāciju internetā

1 0 atbildēt

Tur bija pat ta ka cietuma varti staveja vala un vareja iet prom bet bija viens bet ta bija pamatiga sibirijas ziema,Kur tu iesi ja nezini kur teiksim atrodas tuvakasi ciems vai maja

1 0 atbildēt

Pirmākrt jau plusu manuprāt viņš ir nopelnījis par to, ka ir ielicis pienācīgu raksta avotu. :(

1 0 atbildēt

Jā, spēcīgi, bet man, nez kāpēc, prasījās tomēr vairāk informācijas. Bet whatever- +

1 0 atbildēt