Palūkojieties apkārt un jūs redzēsiet, ka ūdens ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa un to var atrast it visur, sākot no jūsu biroja gaisa kondicionētājiem, beidzot ar to pašu minerālūdens pudeli uz jūsu galda. Uzturā ūdens loma nav pārvērtējama. Mūsdienās ūdens dzeršana ir kļuvusi gluži vai par modes lietu, jo veselīga dzīvesveida kultūra nekad nav tikusi tik plaši reklamēta, kā tas notiek šodien. Tagad ikviens, sākot no sētnieku un beidzot ar uzņēmuma direktoru, apzinās, ka tīrs ūdens ir neatņemama veselīgas dzīves sastāvdaļa.. Tomēr arī attiecībā uz ūdeni eksistē daudz nepareizu pieņēmumu, kas iesakņojušies cilvēku apziņā. Lūk astoņi mīti par ūdeni.
Septiņi mīti par ūdeni.11
![Mīts katru dienu jums... Autors: Valciits Septiņi mīti par ūdeni.](https://img3.spoki.lv/upload2/articles/57/574564/images/Astoni-miti-par-udeni-1.jpg)
Mīts : katru dienu jums jāizdzer vismaz 8 glāzes ūdens
Fakti: principā neviens pat nezina, kā īsti radies šis astoņu glāžu likums, uzsver Dārtmoutas koledžas medicīnas profesors Heincs Valtins, kurš šo ideju ir pētījis divos apjomīgos pētījumos. Patiesībā ikdienā nepieciešamais ūdens daudzums ir atkarīgs no jūsu uztura, ķermeņa masas un katram ķermenim unikālās ķīmiskās sistēmas. Lai noteiktu, cik daudz ūdens jums īsti dienā jāizdzer, katru rītu 4 dienas pēc kārtas nosverieties. Ja svēršanās laikā konstatējat, ka esat zaudējis apmēram mārciņu svara, tad iepriekšējā dienā esat patērējis par maz šķidruma. Tāpēc katru rītu, lai kompensētu zaudēto mārciņu, izdzeriet glāzi ūdens vai sulas. Kad svars sveroties, vairs nemainīsies, jūs būsiet atradis pareizo dienā patērējamā šķidruma daudzumu. Protams, ja ieturat diētu ar mērķi nomest svaru, tad ūdens patēriņš ir vēl būtiskāks un svara daudzuma zudums jākompensē ar izdzertā ūdens daudzumu.
![Mīts tēja un kafija atņem... Autors: Valciits Septiņi mīti par ūdeni.](https://img1.spoki.lv/upload2/articles/57/574564/images/Astoni-miti-par-udeni-3.jpg)
Mīts: tēja un kafija atņem daudz šķidruma
Fakti: patiesībā šis apgalvojums satur tikai nelielu daļu patiesības. Jā, tēja un kafija sekmē šķidruma izvadi no organisma, tomēr abi šie dzērieni arī ir šķidrumi, kas pieskaitāmi ikdienā vēlamajam uzņemtā šķidruma daudzumam. Principā kofeīnu saturošie dzērieni, ja vien tajos nav cukuroti sīrupi vai piena produkti, tas pats ūdens vien ir. Kā uzsver viens no vadošajiem ASV uztura speciālistiem Lorenss Armstrongs, tad kofeīnu saturoši dzērieni strauji nesekmē šķidruma izvadīšanu, ja vien tos patērēsiet mērenos daudzumos (ne vairāk, kā piecas tasītes kafijas dienā). Principā jebkurš šķidrums sekmē šūnu piesātinājumu, tāpēc svarīgāk ir lūkoties, lai šie dzērieni nebūtu kalorijām bagāti.
![Mīts ūdens pudelēs ir krietni... Autors: Valciits Septiņi mīti par ūdeni.](https://img2.spoki.lv/upload2/articles/57/574564/images/Astoni-miti-par-udeni-4.jpg)
Mīts: ūdens pudelēs ir krietni labāks, nekā no akas vai krāna ņemtais
Fakts: ja vien nedzīvojat Āzijā vai Āfrikā, tad ūdens no virtuves krāna ir tikpat barojošs un labs, cik no pudelēm dzeramais. Krāna ūdenī ir daudz vērtīgu minerālvielu, piemēram, soda, kalcijs, magnijs un cinks, turklāt šīs vielas saglabājas arī tad, kad ūdens tiek izfiltrēts. Savukārt destilēts ūdens pirms pildīšanas tiek vārīts, kā rezultātā zūd daudz vērtīgu vielu. Veikalā pieejamo plastmasas pudeļu ūdenī tāpat trūkst flora, kas sevišķi nozīmīgs jūsu zobiem. Ja pērkat ūdeni pudelē, nepērciet to, uz kura etiķetes rakstīts „destilēts” vai „attīrīts”, ja vien tie nav papildināti ar noteiktām minerālvielām. Raugieties, lai pudelē būtu 25% no dienā ieteicamās kalcija devas un apmēram 200 miligrami magnija.
![Mīts ūdens dzerscaronana pirms... Autors: Valciits Septiņi mīti par ūdeni.](https://img3.spoki.lv/upload2/articles/57/574564/images/Astoni-miti-par-udeni-5.jpg)
Mīts: ūdens dzeršana pirms maltītes palīdz zaudēt svaru
Fakts: ūdens, ko dzerat pirms maltītes, nepasargās jūs no pārēšanās, kā arī neizvadīs apēsto ēdienu ātrāk no organisma. Ūdens nepiesaistās ēdienam, tāpēc tas no kuņģa pazūd diezgan ātri. Jūs gan varat izmantot ūdens saturu ēdienā, lai ātrāk zaudētu svaru. Kad pats ēdiens, piemēram, dārzeņi, satur daudz ūdens, tas ceļo pa gremošanas sistēmu kopā ar ūdeni, tādejādi sekmējot sāta sajūtu un ļaujot izvairīties no lieku kaloriju uzņemšanas. Ja jūs dzerat tikai ūdeni, jūs apmierināt organisma vajadzību pēc tā, bet, ja uzņemat to kā ēdiena sastāvdaļu, tad jūs sekmējat ātrāku sāta sajūtas iestāšanos. Tāpēc iekļaujiet savā ēdienkartē daudz zupu, augļu sulu un tādu dārzeņu un augļu, kā gurķi, arbūzi, persiki un tomāti.
![Mīts vitaminizēts ūdens ir... Autors: Valciits Septiņi mīti par ūdeni.](https://img4.spoki.lv/upload2/articles/57/574564/images/Astoni-miti-par-udeni-6.jpg)
Mīts: vitaminizēts ūdens ir labāks par parasto
Fakti: bagātinātā ūdenī var būt daudz vairāk noteiktu vielu, piemēram, C vitamīna, tomēr tas nenonāks ātrāk jūsu asinīs, nekā tas, ko uzņemat ar uzturu vai uztura bagātinātājiem. Turklāt vitaminizētie ūdeņi nekad nesatur visus jums vajadzīgos elementus. Bieži vien tiem ir pievienots cukurs, kas organismam pat kaitē. Tāpēc, ja vēlaties garšīgu dzērienu, tīram ūdenim labāk pievienojiet svaigi spiestu augļu sulu vai saldinātāju.
![Mīts maratonistiem ir... Autors: Valciits Septiņi mīti par ūdeni.](https://img1.spoki.lv/upload2/articles/57/574564/images/Astoni-miti-par-udeni-7.jpg)
Mīts: maratonistiem ir vajadzīgi sporta dzērieni, bet pārējiem tie nav domāti
Fakti: GATORADE tika izgudrots, lai futbola spēlētāji saglabātu enerģiju un šķidrumu spēlēs, kas notiek karstos laika apstākļos, tāpēc tas jums var lieliski palīdzēt, kad sauļojaties pludmalē karstā laikā. Kad jūs svīstat, jūs zaudējat gan sāli, gan ūdeni caur porām, tāpēc sporta dzērieni var palīdzēt gan novērst šķidruma zudumu, gan remdēt slāpes. Ieteicams šos dzērienus dzert atvēsinātus un ar mēru, jo katra pārmērība tomēr nav nekas labs.
![Mīts organisms nezaudē... Autors: Valciits Septiņi mīti par ūdeni.](https://img2.spoki.lv/upload2/articles/57/574564/images/Astoni-miti-par-udeni-8.jpg)
Mīts: organisms nezaudē šķidrumu peldoties
Fakti: patiesībā pavadot ilgāku laiku jūrā vai baseinā, jūs zaudējat pat vairāk šķidruma! Iespējams, liels nopelns tajā ir jūsu psiholoģiskajam stāvoklim, jo, iznākot no ūdens, glāze dzēriena neliekas nemaz tik kārdinoša. Tomēr izskaidrojums ir arī fizioloģiskas dabas – slāpes kontrolē asins daudzums ķermeņa centrā. Līdz ko smadzenes saņem signālu, ka šajā vietā asiņu daudzums ir samazinājies, jums iestājas slāpes. Bet ūdens peldbaseinā rada hidrostatisku spiedienu, kas spiež asinis no ādas uz ķermeņa centru, līdz ar to slāpju sajūta, loģiski, neiestājas.
Tev patiks šie raksti
![](/img/loading5.gif)