local-stats-pixel

Grimsvetna izvirdums fotografijās4

 22  0

Grimsvotns (īslandiešu: Grímsvötn) ir vulkāns Īslandē uz Vahdnajegidla ledāja salas centrālajā daļā. Vulkāna augstums ir 1725 metri, bet krātera diametrs mainās katrā izvirdumā un 2004. gadā bija ap 2 km.

Grimsvotns ir viens no aktīvākajiem Īslandes vulkāniem. Pēdējo 100 gadu laikā ir reģistrēti vairāk kā 20 izvirdumi, no kuriem pēdējie notika 1996., 1998., 2004. un 2011. gadā (lielāki izvirdumi parasti atkārtojas ik pēc 3-10 gadiem). Tā kā vulkānu klāj Īslandes lielākais ledājs Vahdnajegidls, tad izvirdumi vienmēr ir saistīti ar ledāja kušanu un tās izraisītiem plūdiem. Vairākkārt Grimsvotna izvirdumi ir bijuši saistīti ar liela daudzuma vulkānisko pelnu izmešanu atmosfērā. 2004. gada izvirdums izraisīja aviosatiksmes problēmas ne vien Īslandē (uz vairākām nedēļām tika slēgtas valsts lidostas), bet arī maršrutos pāri Atlantijas okeānam. 2011. gada 21. maijā sākās jauns vulkāna izvirdums, kas radīja vairāk kā 20 km augstu dūmu un vulkānisko pelnu mākoni. Tā dēļ tika slēgtas lidostas Īslandē, bet dažas dienas vēlāk arī atcelti vairāki avioreisi Eiropas ziemeļrietumos.

Eksperti uzskata, ka Grimsvotna pelni tomēr neizraisīs plašu aviosatiksmes paralīzi Eiropā, kā tas notika 2010. gada pavasarī, kad sāka darboties cits Īslandes vulkāns Eijafjadlajegidls.

Raksts SPOKOS

Bildes no Eijafjallajekulla vulkāna izvirduma pagajuša gadā martā VAR APSKATĪT ŠEIT

Savukārt zemāk var apskatīt vulkāna Grímsvötn izvirduma skaistumu un postu. Jasaka vietejiem iedzivotajiem,kas dzivo vulkana tuvumā šis dažas aizvaditas dienas līdzinājas ellei zemes virsū...

Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 4

0/2000

Skumji

 0  0 atbildēt

Holly smoke

ļoti spēcīgas bildes

 0  0 atbildēt

Taka pec atomkara izskataas emotion

 0  0 atbildēt

9. ir izvirdums aitas formā vai tomēr jērinš zem pelniem? (man šodien 5dienas neredzīgums iestājies)

 0  0 atbildēt