Panzer I bija pirmais modernais vācu starpkaru tanks, kurš, lai arī vairāk atbilst tanketes aprakstam, tomēr vēsturiski tiek pieskaitīts tankiem. Es atļaušos viņu saukt par tanciņu. Tā izstrāde sākās 1932. gadā un 1934. gadā no februāra līdz aprīlim tika uzražoti pirmie 15 prototipi, kuriem nebija virsbūves un kuri vairāk līdzinājās braucošām laivām. Šos modeļus vēlāk izmantoja apmācībās.Galvenais Panzer I uzdevums bija sagatavot Vāciju nopietnāku tanku izstrādei. Šajā rakstā apskatīsim tikai kaujasspējīgos tanka modeļus un modifikācijas.
1934. gada jūlijā sāka ražot pirmo Panzer I kaujas modeli Ausf. A, tā bruņojumā bija 2 7,92mm MG13 ložmetēji. Kopā pavisam saražoja 816 šādus modeļus. 1936. gada jūnijā ražošana tika pārtraukta. Bruņas sasniedza 13mm biezumu, kas būtībā aizsargāja tikai pret strēlnieku ieročiem. Tanciņa svars sasniedz 5,4 tonnas.
1935. gada augustā sāka ražot jaunu modeli Ausf. B, kas bija uzlabots Ausf. A. Jaunais modelis bija ieguvis jaunu motoru, garāku šasiju un papildus riteni. Bruņojums un bruņu biezums nemainījās, tomēr svars pieauga par 400kg. Līdz 1937. gada jūnijam, kad pātrauca ražošanu no konveijera noripoja 675 šādu tanciņu.
1939. gadā tika nolemts, ka ir vajadzīgs uzlabot Panzer I, jo bija vajadzīgs jauns, ātrs tanks, kurš derētu gaisa desanta operācijām un tā 1942. gada jūlijā dienasgaismu ieraudzīja Ausf. C modelis, kurš bija pavisam savādāks nekā pirmie divi modeļi, tomēr kara gaitā vajadzība pēc desanta tanciņiem bija zudusi. Bruņu biezums šim modelim sasniedza 30mm, un ātrums uz ceļa pat 79km/h. Tomēr bruņojums bija pārāk vājš un neko vairāk par kājiniekiem apkarot nevarēja ar šo tanku. Bruņojumā - 1 MG 34 7,92mm ložmetējs un 1 EW141 MG 7,92 ložmetējs ar nedaudz labāku caursišanas spēju. Līdz 1942. gada decembrim saražoja 40 gabalus šādu tanciņu.
Vienlaicīgi ar Panzer I Ausf. C izstrādi tika sākts darbs pie Panzer I, kurš būtu ar maksimāli biezām bruņām. 1942. gada aprīlī tika uzražots pirmais Ausf. F modelis, kura bruņu biezums sasniedza ievērojamus 80mm. Tomēr tanka bruņojumā joprojām palika tikai 2 MG 34 ložmetēji, kas šim tankam ļāva apkarot tikai kājiniekus, un lielais svars, kas sasniedza 21 tonnu, padarīja šo tanciņu ļoti smagnēju – maksimālais ātrums 25km/h. Arī šī versija bija laikam neatbilstoša un tāpēc tanciņu saražoja tikai 30 eksemplāros. 1942. gada decembrī ražošanu izbeidza.
Autors: Foto: Bundesarchiv
Kara laikā daudzus Ausf. B un Ausf. A modeļus pārveidoja uzstādot uz tiem prettanku lielgabalus, lauka lielgabalus, vai arī kā savādāk pārveidoja. Turpinājumā bildes ar dažām populārākajām modifikācijām. SdKfz 265 Panzerbefehlswagen - Komandieru versija.
Reklāma
15cm sIG33 uz Panzer I Ausf. B bāzes. Pašgājējartilērija.
Autors: Foto: Bundesarchiv
Panzerjäger I uz Ausf. B bāzes. Tanku iznīcinātājs
Flammenwerfer auf Panzer I Ausf. A. Ugunsmetēja versija
Reklāma
Flakpanzer I. Pretgaisa aizsardzība.
Un nobeigumā interesants fakts. Panzer I Ausf A. ir gan īsāks, gan zemāks par Mitsubishi Pajero īso versiju.