Pasaules lielākajā elementārdaļiņu paātrinātājā CERN norisinājusies eksperimentu sērija, kurā izdevies pārsniegt gaismas ātrumu - līdz šim konstantu lielumu, uz kura balstās ne tikai Einšteina relativitātes teorija, bet visa modernā fizika.
Zinātnieki paātrinātu neitrīno kūlīti nosūtīja no CERN uz 732 km attālo Gran Sasso pazemes laboratoriju Itālijā. Rezultātā neitrīno sasniedza galamērķi mazliet ātrāk nekā gaisma. Starpība gan bija neliela, sekundes miljarddaļas, bet tam šoreiz nav nozīmes: svarīgākais ir apgāzt gaismas ātrumu kā konstanti.
Lai izslēgtu kļūdas, eksperimentu atkārtoja ap 15,000 reizēm. Tas apliecina, ka ir noticis jauns atklājums. Ņemot vērā šādas parādības neticamību, zinātnieki šai lietai pieiet ļoti piesardzīgi. Rezultāti tiks publicēti internetā, lai arī citi zinātnieki varētu tos izvērtēt.
Gadījumā, ja patiešām izrādīsies, ka gaismas ātrumu iespējams pārsniegt, cilvēcei var atvērties pespektīvas, par kurām līdz šim lasījām tikai zinātniskajā fantastikā. Šeit ietilpst gan ceļojumi uz citām galaktikām, gan pārvietošanās laikā, gan daudz kas cits.
Kaamis pievērsies kam nopietnākam, nevis komiksiem.
Un, runājot par gaismas ātrumu, tas tiešām ir atklājums, ka to var pārsniegt.