To var nosaukt dažādos vārdos, tikai ne par parastu dienu birojā. Vairākās pasaules vietās atrodas specializētas laboratorijas, uz kurām zinātnieki bieži spiesti stāvēt rindā. Tas nepieciešams, ja viņiem vajadzīga absolūta drošība, pilnīgs klusums, milzīga skaitļošanas jauda, pilnīga izolācija vai bezsvara stāvoklis. Dodies mums līdzi aizraujošā ceļojumā uz laboratorijām - rekordistēm
Ja gribēsiet vēl, taps arī nākamās daļas
Laboratoriju rekordi11
124
4
SPIEDIENA REKORDS... Floridas zemūdens laboratorija "Aquarius Reef Base" atrodas jūras dibenā 18 metru dziļumā. Te spiediens ir gandrīz trīsreiz lielāks nekā pie ūdens virsmas. Klimata pārmaiņas pēta jūras dibenā. "Aquarius Reef Base" netālu no Kīlargo salas Floridas štatā, ASV, ir pasaulē vienīgā zemūdens laboratorija. Tā novietota 18 metru dziļumā. kur valda apmēram 2,5 atmosfēras liels spiediens. Zinātnieki ceļu turp un atpakaļ veic ūdenslīdēja tērpā, iekļūstot laboratorijā caur gaisa slūžām un uzturas tajā vienu līdz divas divas nedēļas. "Aquarius Reef Base" atrodas netālu no koraļļu rifa, kuru pēta jau kopš 1933. gada. Šeit arī tiek izzināta klimata pārmaiņu ietekme uz jūras vidi un testētas zemūdens ierīces.
DROŠĪBAS REKORDS... Nāvējošas slimības ieslēgtas laboratorijā. Infekcijas slimību institūtam Stokholmā pieder viena no nedaudzajām visaugstākās drošības laboratorijām pasaulē. Te zinātnieki pēta ļoti bīstamus mikroorganismus, piemēram Ebolas un Mārburgas vīrusus. Strādājošo skaits ir ierobežots, un ieiet laboratorijā drīkst tikai caur slūžām. Darbinieki nēsā pilnīgi hermētiskus tērpus ar patstāvīgi gaisa padevi. Laboratorijā pārbauda vai slimniekiem nav kāda nāvējoša infekcija.
Reklāma
PAZEMES REKORDS... Neitrīno medības lielā dziļumā. Divu kilometru dziļumā bijušās raktuvēs Kanādas austrumos atrodas "SNOLAB" - visdziļāk zemē izvietotā laboratorija. Atrašanās vietas dēļ tā ir pasargāta no kosmiskā fona starojuma. Lai izvairītos arī no vietēja piesārņojuma. 5000m2 lielo laboratoriju uztur nevainojami tīru. Pētnieki to izmanto lai meklēti tumšo matēriju, kā arī pēdas, ko atstājušo pārnovas un no Lielā Sprādziena saglabājušās daļiņas. Turklāt laboratorija kalpo neitrīno detektēšanai. Tas ir grūts uzdevums, jo neitrīno ir elemtārdaļņas bez elektriskā lādiņa un ar ārkārtīgi niecīgu masu. Tā nāk no Saules un citām zvaigznēm un spēj tikpat kā netraucēti virzīties cauri zemei.
SKAITĻOŠANAS REKORDS... "Jagurāram" ir milzīga skaitļošanas jauda. "Cray XT5" strādā prātam neaptveramā ātrumā - tas sasniedz 2,3 petaflopus jeb 2,3 tūkstošus triljonu peldošā komata operāciju sekundē. Pasaules jaudīgākais dators atrodas ASV Nacionālajā datorzinātņu centrā. Par "Jaguāru" nodēvētā iekārta ir ļoti pieprasīta, un visas pasaules zinātnieki stāv rindā, lai varētu ar to strādāt. Superdatora izmantošanas spektrs ir ļoti plašs, sākot no nākotnes klimata prognozēm un beidzot ar aprēķiniem par urāna atstāto ietekmi, ieplūstot upē.