Viss labais mūsu dzīvē asociējas ar kaut ko saldu. Un viss kaitīgais tāpat. Pievērst uzmanību saldumu kaitīgumam mēs visbiežāk sākam tuvojoties vasarai - kad degungalā ir pludmales sezonas sākums. Tieši tad mēs sākam pārmest sev par pārlieku lielo šokolādes konfekšu ēšanu. Iesaku tomēr noskaidrot līdz galam, vai ir jāliedz sev mazi ikdienas prieciņi?
8 mīti par saldumiem...7
40
1
Pirmais mīts. Saldumi – smadzeņu draugi Kāds salduma gabaliņš darba dienas vidū pilnīgi droši nenāks par ļaunu. Sakarā ar to, ka smadzeņu šūnas pārtiek tikai no glikozes, tad tās ir ļoti jūtīgas pret glikozes daudzumu asinīs. Bet nepietiekama pelēkās vielas barošana uzreiz atspoguļojas uz viņu darbību. Tomēr nevajag domāt, ka kvantitāte šajā gadījumā pāriet kvalitātē. Drīzāk tieši otrādi, pārlieku liels saldumu daudzums izraisīs miegainību, kas, savukārt, negatīvi ietekmēs darba produktivitāti.
Otrais mīts. Cukurs – prieka vitamīns „Baltā” nāve, - ar pārliecību teiks ārsti. „Toties cik patīkama!”, iesauksies oponenti. Tāpēc tējas dzeršanas mīļotājiem ar trijām cukura karotītēm derētu zināt, ka cukurs ir tieši tas, kurš samazina B1 vitamīna krājumus organismā. Jo mazāk B1 vitamīna, jo lielāka neirastēnijas, depresijas, ātra noguruma, muskuļu vājuma iespējas. Kā Jums patīk šāda perspektīva?
Reklāma
Trešais mīts. Cukura aizvietotāji palīdz novājēt Kaut arī mākslīgie cukura aizvietotāji praktiski ir bez kalorijām, tomēr attiecībā uz to ietekmi uz veselību vēl joprojām notiek asas diskusijas. Tā, piemēram, pastāv pētījumi, kas pierāda, ka lietojot cukura aizvietotājus cilvēkam samazinās imunitāte. Bet britu parlamenta locekļi pat paziņojuši, ka plāno aizliegt aspartama lietošanu, jo tas saturot kancerogēnās vielas. Pastāv arī citas diezgan strīdīgas publikācijas, kurās rakstīts, ka cūkām, lai rosinātu viņu apetīti, ēdienam pievieno dažus cukura aizvietotājus. Tāpēc domājiet paši: vai ir vērts atteikties no cukura un pāriet uz šo „alternatīvu”.
Ceturtais mīts. Šokolāde: garšīga, bet kaitīga Steidzam iepriecināt melnā kāruma cienītājus. Ar tā reabilitāciju pēdējā laikā nodarbojas arvien vairāk speciālistu. Tā, ikgadējā Eiropas kardiologu asociācijas konferencē izskanēja informācija par to, ka 100 grami rūgtās šokolādes uzlabo asinsvadu darbību pieaugušam cilvēkam un vismaz trīs stundas aizsargā asinsvadus no brīvo radikāļu ārdošās darbības. Tāpēc, nākamreiz, kad Jūsu roka stiepsies pēc šokolādes tāfelītes, nesodiet sevi par vājo gribasspēku. Iespējams, Jūs savā zemapziņā rūpējaties par savu veselību.
Piektais mīts. Šokolādes aizcietējumi Daudzi šokolādes cienītāji nopietni norūpējušies par to, ka pēc šī gastronomiskā banketa viņus sagaida mokoša atmaksa aizcietējumu veidā. Iespējams, ja Jūs izņemot šokolādi neko citu neēdīsiet, tad tā tas arī būs. Taču, ja Jūs ēdīsiet pareizi, tad varat sev neatteikt šo mazo prieciņu.
Reklāma
Sestais mīts. Banāni - ātrais ēdiens Banāns ideāli piemērots tādiem gadījumiem, lai ātri uzkostu. Banānus lieliski pārstrādā kuņģis un tas ir kālija avots ( kas ļoti nepieciešams sirds slimniekiem), veicina liekā šķidruma izvadīšanu no organisma, ātri nomāc izsalkumu. Tai pat laikā dietologi ļoti atturīgi izturas pret banānu lietošanu uzturā, nežēlīgi noliekot tos blakus baltmaizei un citiem aizliegtajiem produktiem. Vēl jo vairāk, pārmērīgās saharozes daudzuma dēļ (un fruktozes un glukozes trūkuma dēļ) banānus kategoriski aizliegts ēst cukura diabēta slimniekiem.
Septītais mīts. Šie veselīgie žāvētie augļi Dietologi ir vienisprātis: žāvētajos augļos saglabājas gandrīz visas vērtīgās vielas. Tomēr kvalitāte nelīdzinās kvantitātei: sausie augļi ir daudz koncentrētāks „dzīvo” augļu variants. Tāpēc galvenais, kas jāievēro ēdot žāvētos augļus – mērenība un uzmanīgums. Tā, piemēram, netiek rekomendēts ēst vairāk par 4 – 6 datelēm dienā.
Astotais mīts. Saldumi – tikai desertā! Patiesībā saldais ēdiens var spēlēt savdabīgu antiaperatīva lomu, lai remdinātu „vilka” izsalkumu. Ja Jūs esat izlaiduši kārtējo ēdienreizi, sāciet savu maltīti ar šokolādes gabaliņu, pāris konfektēm, tortes gabaliņu, saldējumu. Tas paātrinās glukozes piegādi asinīm, mazinās izsalkuma sajūtu un pasargās no pārēšanās.